Prieš kurį laiką viename renginyje atkreipiau dėmesį į nelietuviškų bruožų merginą. Priėjau, susipažinau ir mane sudomino 20-metės vokietės Karen Brunken pasirinkimas vykti į svečią šalį daryti gerų darbų. Kas, kaip ir kodėl pasakoja pati mergina.
– Kodėl baigusi mokyklą netapai studente, o atvykai į Lietuvą?
– Dar besimokydama mokykloje svajojau išvykti metams į užsienį ir užsiimti savanoryste. Mokyklą baigiau geriausiais pažymiais, todėl ant vienos svarstyklių pusės buvo pasirinkimas studijuoti universitete, ant kitos – vykti svetur. Nusvėre savanorystė, nes pamaniau, kad tai pats tinkamiausias metas įgyvendinti savo svajonę. Esu labai patenkinta savo apsisprendimu.
– Kodėl pasirinkai Lietuvą?
– Rinkausi tarp Lietuvos ir Afrikos. Lietuvoje svečiuojuosi ne pirmą kartą – su katalikų organizacija „Malteser“ (Vokietijos Maltos ordino pagalbos tarnyba – aut. past.) buvau čia tris kartus. Savaitę viešėjome Alytuje ir Kaune. Atgabenome didelius sunkvežimius maisto, drabužių, baldų. Jau tada sužavėjo lietuvių svetingumas. Jie labai draugiški, dažniausiai neturi išankstinio nusistatymo apie sutiktą žmogų.
Kai tėvams išdėsčiau savo pasirinkimus, jie pritarė mano minčiai vykti į Lietuvą (visgi ji arčiau nei Afrika). Be to, su ta pačia organizacija čia keturis kartus lankėsi ir mano mama. Liepą ji vėl atvyks.
– Kada atvykai?
– Pernai rugpjūčio 14 dieną. Savaitę su kitais savanoriais viešėjome Vilniuje – buvo pasiruošiamasis laikas, taip pat Lietuvos Raudonojo Kryžiaus organizuoti anglų kalbos kursai.
Lietuvoje ketinu būti iki liepos 11 dienos, nes 16–21 dienomis Vokietijoje vyks mūsų metinio savanoriavimo pabaiga, organizuota Vokietijos Raudonojo Kryžiaus, ir tai žymės atliktą visuomeninį darbą.
– Kiek jūsų šįkart Lietuvoje?
– Į Alytų atvykome trys merginos ir vaikinas. Iki balandžio viena merginų savanoriavo Daugų ligoninėje (dabar ji dirba ligoninėje Vokietijoje). Kita iki lapkričio darbavosi Druskininkų senelių namuose. Vaikinas į Lietuvą atvyko lapkritį. Nuo tada su pastarąja mergina savanoriavo vaikų namuose netoli Elektrėnų. Dabar jiedu Maskvoje, dirba vokiečių-rusų namuose, kur moko vokiečius.
Yra ir daugiau savanorių, kurie dirba panašiose srityse visoje Lietuvoje, o viena mergina užsiima ekologine savanoryste.
– Papasakok plačiau apie ekologinę savanorystę.
– Pati nesidomėjau šia sritimi, galiu papasakoti, kuo pasidalijo toji mergina. Ji dirba regioniniame parke netoli Šiaulių. Iš esmės ji saugo gamtą: prižiūri gėles, medžius, gyvūnus. Tame parke galima stovyklauti, jodinėti, tad ji paruošia vietą stovyklautojams, pasakoja jiems apie parką ir ypač apie gamtą.
Ekologinė savanorystė reiškia, kad gali prisidėti prie aplinkos tausojimo skirtinguose regionuose: prie jūros, miške, kalnuose ir panašiai. Taip savanoris susipažįsta su augalų ir gyvūnų rūšimis. Šios praktinės žinios gali būti naudojamos ne tik galvojant apie studijas, tiesiogiai susijusias su biologija ar kitu gamtos mokslu, bet ir su politika. Žinau keletą kolegų vokiečių, kurie dirba Vokietijos institucijose, užsiimančiose ekologinių klausimų sprendimu (pavyzdžiui, Vokietijoje yra institucijų, kurios nagrinėja klimato pokyčius bei padarinius visuomenei ir politikai). Tad ir tokia savanorystė yra perspektyvi.
– Kokios srities savanorė esi tu?
– Man patinka globoti, rūpintis mažaisiais, dėl to dar mokykloje buvau 6–12 metų vaikų rankinio ir tinklinio trenerė, o atvykusi čia Vaikų globos namuose prižiūriu dešimt dvejų metų mažylių. Švento Benedikto gimnazijoje gelbsčiu vokiečių kalbos mokytojai. Du mėnesius darbavausi Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Vaikų skyriuje (atnešdavau valgyti, sutvarkydavau lovą, kai pacientas būdavo išleidžiamas namo, padėdavau ligoniams nueiti iki gydytojo kabineto). Medicininės reabilitacijos ir sporto centre padedu vyresniems žmonėms.
Nors darbuojuosi įvairiose Alytaus institucijose, tačiau pagrindinė mano veikla yra Raudonajame Kryžiuje – pristatau maistą vargšams, alkoholikams, narkomanams, bedarbiams.
Jaučiuosi gerai galėdama padėti kitiems. Kai išdaliji atvežtus daiktus šeimoms, o ypač vaikams, matai jų džiaugsmą gaunant drabužių, žaislų, užplūsta nepakartojamas jausmas.
– Kokie tavo planai po šių metų?
– Tikrai studijuosiu, bet dar nesu apsisprendusi – ką. Galbūt tapsiu mokytoja arba rinksiuosi ką nors medicinos srityje. Turiu idėją studijų metu arba po jų vėl vykti į užsienį padėti trečiųjų šalių gyventojams.
– Kur ir su kuo gyveni?
– Gyvenu Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centre. Kadangi žiema buvo labai šalta, gyvenau pas vieną gydytoją kartu su jos šeima.
– Ar pavyko prisitaikyti svečioje šalyje?
– Lietuvoje jaučiuosi kaip namie! Kai tik atvykau, žinoma, jaučiausi tikra užsienietė, turistė, bet dabar tai – mano antrieji namai. Greitai susidraugauju su naujais žmonėmis, todėl nesunkiai pritapau.
Švento Benedikto gimnazijoje talkinau vokiečių kalbos mokytojai, todėl pradėjau bendrauti su mokiniais – taip padedu jiems tobulinti vokiečių kalbos žinias ir turiu galimybę pabendrauti gimtąja kalba.
Žaidžiu rankinį ir tinklinį, tad radau bendraminčių ir šioje srityje. Be to, Alytuje ir visoje Lietuvoje yra ir daugiau panašaus amžiaus savanorių iš Vokietijos.
– Kaip leidi laisvalaikį?
– Kartais sekmadieniais giedu bažnyčios chore. Tris keturis kartus per savaitę treniruojuosi žaisdama tinklinį ir rankinį (labai džiaugiuosi, kad turiu galimybę neapleisti šių sporto šakų). Vieną dvi dienas per savaitę mokau kelias moteris vokiečių kalbos. Daug laiko praleidžiu su savanoriais iš Vokietijos. Kartu su jais keliavome ne tik po Lietuvą (aplankėme Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Druskininkus), bet ir po užsienį (Taliną, Rygą). Greitai organizuojame dar vieną išvyką į Rygą, kur vyks jaunimo festivalis, planuojame keliauti į nuotykių parką.
Kartais mokyklose rengiame kursus, atkreipiančius jaunuolių dėmesį į narkomaniją, alkoholizmą, ligų plitimą (ypač AIDS), mokome, kaip suteikti pirmąją pagalbą ir, žinoma, pasakojame apie Raudonąjį Kryžių.
– Kodėl Vokietijos valdžia suinteresuota remti jaunuolių savanoriavimo idėją?
– Manau, ji nori parodyti jauniems žmonėms jų perspektyvas, galimybę tobulėti. Valdžia turbūt tikisi, kad palaikydama skatins jaunimą dirbti socialinėje srityje. Taip pat sudaromos sąlygos jaunimui plėsti akiratį, pažinti pasaulį, naujas kultūras, vietos tradicijas. O šitai gali būti naudinga ne tik jų asmeniniame gyvenime ateityje, bet ir pritaikoma darbe. Tarkime, asmuo, savanoriavęs kokioje nors srityje, kur buvo vaikų, turės pranašumą darbindamasis, pavyzdžiui, mokytoju. Vokietijoje į tai labai atsižvelgiama.
– Galbūt Vokietijos valdžia remia savanorius finansiškai?
– Mūsų šalyje pakankamai įprasta vykti savanoriauti būtent į užsienį, o ne savo šalyje. Nors jokios stipendijos negaunu, tačiau valdžia tai remia kitaip. Pavyzdžiui, seminarai yra apmokami Raudonojo Kryžiaus, tačiau jis pinigus gauna iš valdžios. Tiesioginių pinigų iš valdžios negaunu, bet Vokietijos Raudonasis Kryžius kas mėnesį skiria 100 eurų mano reikmėms. Ta pati Alytaus organizacija man suteikia būstą ir maitinimą.
Man vykstant į Lietuvą kelionės išlaidas apmoku pati.
– Vienaip ar kitaip, tai yra Vokietijos parama. Ar tokios sąlygos galioja bet kokio amžiaus žmogui, ar tik jaunuoliui, baigusiam mokslus?
– Palankiausia elgtis taip, kaip dariau ir aš, – vykti iš karto baigus vidurinę. Jeigu neklystu, paraišką savanoriavimui gali teikti 17–27 metų žmonės ir jie turės tokias privilegijas, kokias turiu aš. Vyresni jų nebeturėtų.
– Kaip ši visuomeninė veikla gali pasitarnauti ateityje?
– Savanoriavimas yra labai svarbi visuomenės veiklos dalis. Savanoriaudama aš pakeičiau požiūrį į atskiras bendruomenes (vaikus, jaunuolius, vyresnius žmones), išmokau kitaip su jais bendrauti, atsirado kitoks ryšys, nes kiekviena iš šių grupių turi įvairių poreikių ir problemų. Tarkime, seneliai, gyvenantys globos namuose, turi negalių, nepajėgia patys tvarkytis savo gyvenimo, todėl įgavau patirties, kaip su jais bendrauti, kaip padėti. Manau, ateityje tai gali pasitarnauti, jei ir mano seneliams reikėtų atitinkamos pagalbos.
Taip pat vertėtų pridurti, kad žmogus, rinkdamasis, kurioje srityje jis savanoriaus, iš anksto klojasi pamatus ateičiai. Rinkdamasi tokią savanorystės sritį aš žinojau, ką sieksiu studijuoti. Kuomet susiduri su tokiomis problemomis praktiškai, ateityje nebereikia remtis vien teorija, kuri neretai gali ir suklaidinti.
– Ar visais atvejais savanoriavimas gali pasitarnauti darbe?
– Savanoriaudami žmonės sau klojasi pamatus, nes būsima profesija yra glaudžiai susijusi su savanoriavimu (pavyzdžiui, mano atveju), tačiau yra tokių profesijų, kur savanoriavimas neturės tiesioginio ryšio, o galės pasitarnauti nebent asmeniniam tobulėjimui, dėl naujos patirties. Tarkime, jeigu žmogus apsisprendęs studijuoti teisę, tuomet savanoriauti nepatarčiau. Protingiau būtų baigus vidurinę iš karto studijuoti.
Karen Brunken jau greitai grįš į Vokietiją, kur ketina studijuoti ir sieks savanoriavimo metu įgytas žinias pritaikyti studijose bei ateities darbe. Linkiu jai sėkmės siekiant užsibrėžto tikslo ir dėkoju už pokalbį.
R. Andruškevičiūtė