Pastaruoju metu sulaukiama labai daug paraiškų saulės jėgainėms statyti. Dėl užplūdusių prašymų leisti statyti saulės jėgaines Energetikos ministerija svarsto apkarpyti joms numatytą galios kvotą.
Energetikos ministerija ateinantį pirmadienį Vyriausybei ketina pateikti pasiūlymų, kaip šią saulės energetikos plėtrą pristabdyti. Esą tai bus daroma siekiant apginti viešąjį interesą.
"Jeigu visi pareiškimai, kurie buvo iki metų pabaigos, bus priimti - o jie bus priimti tikrai, tą galiu atsakingai patvirtinti - ir visos elektrinės pagal tuos pareiškimus būtų pastatytos, tai pagal dabartinius skaičiavimus, elektros energijos kaina padidėtų mažiausiai 5 centais", - trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo ir posėdžio sakė energetikos ministras J. Neverovičius.
Jis teigė, kad tokiu būdu sugeneruota elektra nesukurs didelės pridėtinės vertės energetikos sistemai ir ženkliai neprisidės prie jos stabilumo.
"Tai yra viešo intereso gynimai. Sprendimai reikalingi jau dabar ir nedelsiant", - pabrėžė ministras, tačiau konkrečiai jų neįvardino, bet sprendimai "bus nukreipti į ateitį ir dabartį". Atgaline data jie nebus taikomi.
Iki šių metų pradžios buvo pateikta apie 16 tūkst. pareiškimų dėl saulės elektrinių statybos ir plėtros. Ministro teigimu, kiekvieną dieną pareiškimų daugėja.
ELTA primena, kad nuo šių metų pabrango elektra buitiniams vartotojams. Iki šiol galiojęs elektros energijos vienos laiko zonos tarifas 46 ct/kWh nuo sausio 1 d. padidėjo iki 52 ct/kWh. Skaičiuojama, kad statistiniam Lietuvos namų ūkiui, vidutiniškai per mėnesį sunaudojančiam apie 138 kWh, išlaidos už elektros energiją šiais metais padidės apie 7 litus (su PVM) per mėnesį.
Šiuo metu saulės jėgainėse pagamintos ir superkamos energijos tarifas siekia 1,44 Lt/kWh, jei jėgainė neintegruota į pastatą, arba 1,8 Lt/kWh, jei jėgainė integruota.