• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Reda Gilytė, LRT televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt

Vilniuje dvi dienas vykstančioje Europos Sąjungos bendros užsienio ir saugumo politikos konferencijoje be svarbiausių saugumo, Rytų partnerystės klausimų daug dėmesio skirta ir įvykiams Sirijoje. Nors, pasak Europos Parlamento narių, kol kas bendros Europos Sąjungos pozicijos nėra, sutariama, kad masinis cheminio ginklo naudojimas yra nepriimtinas ir jį panaudojusieji turi atsakyti.

REKLAMA
REKLAMA

Konferencijoje seime kalbėjusi Prezidentė Dalia Grybauskiatė pabrėžė, kad šiais laikais Europos saugumui kyla vis daugiau naujų grėsmių, todėl būtina ieškoti sprendimų, kaip jas atremti. Pasak šalies vadovės, svarbu, kad šių sprendimų ieškoma bendromis Europos Sąjungos šalių pastangomis.

REKLAMA

„Europos Sąjunga dažnai vadinama minkštąja galia, tačiau šios minkštosios galios įtaką neretai nuvertiname. Turime būti pasirengę spręsti ir cheminio ginklo, ir vandens trūkumo, ir kibernetinių atakų sukeltas krizes. Europos Sąjunga, būdama tokia įvairiapusė ir įvairialypė, turėtų būti pasirengusi atremti naujus iššūkius. Tai aktualu mums Europos viduje. Tai aktualu kalbant su kaimynais Rytuose ir Pietuose. Tai aktualu jau darosi ir visam pasauliui“, – sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Įvykiai Sirijoje koreguoja ir konferencijos išvadas. Pasak Seimo užsienio reikalų komiteto vadovo, jos iki šiol nėra parašytos, nes tenka nuolat koreguoti. Ar šioje konferencijoje bus priimta bendra Europos Sąjungos pozicija dėl Sirijos, neaišku. Pabrėžiama, kad kiekviena šalis pati sprendžia tą klausimą, todėl bendros pozicijos sunku tikėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man atrodo, kad atsakymo, kaip išspręsti šį klauismą, nėra, tačiau Europos bendruomenė turi ieškoti atsakymo, kaip prisidėti prie šios situacijos, ir pirmiausia mes turime uždrausti cheminio ginklo panaudojimą – jų panaudojimas nepriimtinas ir negali būti toleruojamas. Reikia, kad tarptautinė bendruomenė dėl to sutartų“, – teigia Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Elmaras Brokas.

REKLAMA

„Mes turime aktyviau veikti. Šalių piliečiai nesupranta, kodėl mes esame tokie pasyvūs, kodėl nesiimame priemonių šioms didelėms krizėms įveikti. Kipras yra šalia Sirijos, kodėl nesiimama jokių priemonių? Tai, kas vyksta Sirijoje, yra mūsų reikalas. Jokia Europos šalis viena negali susidoroti su tokiais iššūkiais“, – tvirtina Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininkas Arnaudas Danjeanas.

REKLAMA

Lietuvos užsienio reikalų ministras teigia, kad dėl kai kurių klausimų sutariama.

„Visi smerkiam ginklo panaudijimą kaip nepriimtiną, nes tai yra masinio naudojimo ginklas ir tai yra nepriimtina iš principo. Mes visi esame pabrėžę, kad visi asmenys, esantys atsakingi už tą panaudojimą, privalo atsakyti ir turi būti teisinės priemonės, turi būti ilgalaikis politinis, ne karinis, pabrėžiu – politinis – sprendimas“, – sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Konferencijoje Seime pranešimus skaito ir Europos Sąjungos vyriausioji įgaliotinė užsienio ir saugumo politikai, Europos komisijos vicepirmininkė C. Ashton bei NATO generalinis sekretorius A. Rasmussenas. Šie aukšti pareigūnai ketvirtadienį buvo susitikę su prezidente D. Grybauskaite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų