Šiauliečiai įsigudrino senus drabužius ir batus kišti į krosnį ir taip šildyti savo būstą. Seni daiktai nieko nekainuoja, o namuose šilta. Dėvėtų drabužių pardavėjai, nebeturėdami kur dėti nepaklausių prekių, jas tiesiog išmeta, o žmonės maišais vežasi namo ir kūrena.
“Kad batus kūrena dar neteko girdėti, bet kad drabužius kūrena, girdėjome. Kūrena ir pakeistus medinius, dažytus langus“, – sako aplinkosaugininkas Alvydas Kairys.
Minėti daiktai – ne vienintelis žmonių sugalvotas malkų pakaitas. Aplinkosaugininkas sako, kad degina supjaustytas padangas, plastikinę tarą. Kai kurie nedideli autoservisai degina tepaluotus skudurus, senus tepalus, nes jie gerai dega. Kūrenant pavojingas medžiagas išsiskiria dioksinai, kurie užteršia pačių namų šeimininkų ir jų kaimynų daržus.
Apie pasekmes žmonės negalvoja.
„Sukelia baisius susirgimus, vėžį, pažeidžiami kvėpavimo takai vaikams, suaugusiesiems, kurie turi kvėpavimo takų ligas, bronchinę astmą“, – vardija aplinkosaugininkas.
Aplinkosaugininkai sako, kad iš kamino einantys specifinio rūgštaus kvapo juodi tiršti dūmai yra pagrindinis rodiklis, kad žmonės kūrena neleistinas medžiagas.
Šiaulietė Genovaitė atkreipė dėmesį, kad iš Aukštojoje gatvėje esančio gražaus namo kamino rūksta juodi dūmai. Moteris net nebando spėlioti, ką jie ten kūrena.
„Teko girdėti, kad kūrena, bambalius renka. Visokias šiukšles, jei neturi iš kur malkų nusipirkti“, – ją papildo Rima.
Aplinkosaugininkai, gavę skundą, lankosi pas gyventojus ar įmonėse.
Pernai Šiauliuose nustatyta 13 pažeidimų. Už pažeidimus gyventojams gresia administracinės baudos nuo 100 iki 200 litų, pareigūnams – nuo 200 iki 400.