• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sakartvele jau antrą savaitę tęsiantis masiniams protestams, kuriuos paskatino valdančiosios partijos sprendimas sustabdyti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES), policija imasi vis griežtesnių priemonių prieš demonstrantus.

Sakartvele jau antrą savaitę tęsiantis masiniams protestams, kuriuos paskatino valdančiosios partijos sprendimas sustabdyti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES), policija imasi vis griežtesnių priemonių prieš demonstrantus.

REKLAMA

Trečiadienį vienas opozicijos lyderis buvo įtemptas į policijos automobilį ir sulaikytas, pranešė jo partija. Keli kiti aktyvistai taip pat buvo sulaikyti, o dešimtys demonstrantų ir kai kurie žurnalistai buvo žiauriai sumušti.

Praėjusį penktadienį Sakartvelo žurnalistas Guramas Rogava rengė tiesioginę transliaciją iš protesto akcijos, kai prie jo pribėgęs riaušių policininkas smogė jam į galvą. Per užpuolimą G. Rogavai skilo veido kaulai.

Po to, kai pirmadienį buvo išrašytas iš ligoninės su imobilizuotu kaklu ir tvarsčiu ant galvos, jis teigė, jog „buvo aišku, kad jie tyčia puolė žiniasklaidos atstovus“.

REKLAMA
REKLAMA

„Vyriausybė yra tokios būklės, kad dėl kažkokių priežasčių jos išlikimo instinktas diktuoja būtinybę įbauginti žiniasklaidą“, – sakė jis.

REKLAMA

Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ išlaikė parlamento kontrolę po ginčijamų spalio 26-osios įvykusių rinkimų, kurie daugelio buvo vertinami kaip referendumas dėl Sakartvelo siekio tapti ES nare. Opozicija ir provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili apkaltino valdančiąją partiją su kaimyninės Rusijos pagalba suklastojus balsavimą ir boikotuoja parlamento posėdžius.

Opozicijos protestai įgavo naują postūmį po to, kai praėjusios savaitės ketvirtadienį „Sakartvelo svajonė“ priėmė sprendimą sustabdyti stojimo į ES derybas.

REKLAMA
REKLAMA

Vandens patrankos ir ašarinės dujos

Riaušių policija naudoja vandens patrankas ir ašarines dujas, kad išsklaidytų mitingus, ir yra sumušusi dešimtis protestuotojų. Demnstrantai mėtė fejerverkus į policijos pareigūnus ir statė barikadas centriniame Sakartvelo sostinės bulvare.

Trečiadienį opozicinė „Koalicija už pokyčius“ pranešė, kad policija surengė reidą jos biuruose ir sulaikė jos vadovą Niką Gvaramiją. Partija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip keli pareigūnai tempia N. Gvaramiją į automobilį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per policijos reidus kelių opozicinių partijų ir nevyriausybinių organizacijų biuruose taip pat buvo suimta aktyvistų. Vienas iš jų, Aleksandras Elisašvilis, dėl sulaikymo metu patirtų sužalojimų atsidūrė ligoninėje.

Buvo sulaikyta daugiau kaip 300 protestuotojų, daugiau kaip 100 žmonių buvo sužeisti. Vienam iš protestuotojų, 22 metų Aleksiui Tirkijai, į kurį tikriausiai pataikė ašarinių dujų kapsulė, buvo sukelta dirbtinė koma.

REKLAMA

Ketvirtadienį sostinėje Tbilisyje protestuotojų skaičius buvo mažesnis nei ankstesnėmis dienomis. Nors kai kas nerimavo, kad judėjimas gali prarasti pagreitį, dauguma dalyvių buvo nusiteikę ryžtingai.

Protestai taip pat vyko tokiuose miestuose kaip Batumis, Zugdidis ir Kutaisis, pranešė vietos žiniasklaida.

Socialiniuose tinkluose paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip Kutaisyje pusiau sąmoningas ant žemės guli paauglys, o protestuotojai kaltina policiją prieš jį panaudojus pernelyg didelę jėgą.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad Tbilisyje ir Kutaisio Imerečio regione buvo sulaikyti penki žmonės.

Tarptautinis pasmerkimas

Jungtinės Valstijos ir ES pareigūnai griežtai pasmerkė šį susidorojimą. Ketvirtadienį kalbėdamas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ministrų konferencijoje JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pasmerkė, jo žodžiais, žiaurias represijas prieš tuos, kas ragina savo šalį toliau palaikyti glaudžius ryšius su Europa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie protestų prisijungęs 20-metis studentas Lazarė Maglakelidzė sakė, kad anksti pirmadienį per protestą jį sulaikę policininkai grasino jį išžaginti ir kelis kartus trenkė jam per galvą.

Sakartvelo specialiųjų tyrimų tarnyba – vyriausybinė agentūra, tirianti įtariamus piktnaudžiavimo valdžia atvejus – pranešė, kad pradėjo tyrimą dėl smurto prieš protestuotojus ir trukdymo žurnalistų profesinei veiklai. Ji teigė, kad daugiau kaip 300 žmonių, įskaitant žurnalistus ir protestuotojus, pranešė apie jų teisių pažeidimus per protestus.

REKLAMA

Žmogaus teisių advokatas Tamaras Onianis sakė, kad tokie tyrimai praeityje niekada nedavė akivaizdžių rezultatų. Jis teigė, kad policijos žiaurumą, atrodo, palaimino institucijos.

Partijos „Sakartvelo svajonė“ premjeras Iraklis Kobachidzė teigė, kad reidai opozicinių grupių biuruose buvo nukreipti prieš tuos, kas per protestus skatino smurtą siekdami nuversti jo vyriausybę.

REKLAMA

„Nevadinčiau to represijomis; tai labiau prevencinė priemonė nei represijos“, – pareiškė jis.

Prezidentė S. Zurabišvili atsisakė pripažinti oficialius rinkimų rezultatus ir užginčijo juos Konstituciniame Teisme, bet jis šią savaitę atmetė jos skundą.

S. Zurabišvili, kuri atlieka daugiausia simbolinį prezidento vaidmenį, paragino šalies partnerius Vakaruose reaguoti į policijos žiaurumą prieš protestuotojus ir reidus, darant „stiprų spaudimą valdančiajai partijai, kuri stumia šalį į bedugnę“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES suteikė Sakartvelui šalies kandidatės statusą 2023 metų gruodį su sąlyga, kad Tbilisis įgyvendins bloko rekomendacijas, tačiau birželį, priėmus „užsienio įtakos“ įstatymą, kuris buvo plačiai vertinamas kaip smūgis demokratinėms laisvėms, stojimo procesas buvo sustabdytas, o finansinė parama sumažinta.

„Užsienio įtakos“ įstatyme reikalaujama, kad organizacijos, kurios daugiau kaip 20 proc. lėšų gauna iš užsienio, užsiregistruotų kaip „užsienio jėgos interesų siekiančios“ organizacijos, panašiai kaip Rusijos įstatyme, naudojamame siekiant diskredituoti vyriausybę kritikuojančias organizacijas.

Kodėl užblokuota komentarų funkcija po straipsniais:
- „Profesorius Landsbergis buvo paguldytas į reanimaciją: aiškėja, kaip jis jaučiasi“;
- „Vytautas V. Landsbergis prakalbo apie tėvo sveikatos būklę: siunčia jautrią žinią“?

Ko bijote? Tiesos? - retoriniai klausimai.

Na..., manau, kad žmonės švęs, jei ta karšena nusibaigs. Kaip vienas ASMUO sakė: žemelei palengvės.
"
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų