„Negaliu sakyti, kad aš nenormalus žmogus ir nesijaudinu. Taip, natūraliai, žmogiškai jaudinuosi, viskas, kaip turi būti“, – sako Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Šitaip Seimo vadovas kalbėjo iš pat ryto, iki lemiamo balsavimo likus trims valandoms. Per mažiau nei savaitę tai – jau antras bandymas jį versti iš posto, o iš viso chaosas valstybėje dėl Karbauskiui nepaklūstančio buvusio pavaldinio tęsiasi jau penkis mėnesius.
O tai – gerokai ilgiau nei trunka ypač svarbūs biudžeto svarstymai ar net koalicijų formavimai. „Valstiečiai“ užsispyrė balsuoti būtent šiandien, nes vylėsi, kad visi saviškiai bus salėje, o ne kur nors komandiruotėse. Visgi ir R. Karbauskis nėra užtikrintas sėkme – juk balsavimas bus slaptas.
„Mes negalim šiandien suskaičiuoti, kaip kas balsuos, skaičiuos balsų skaičiavimo komisija“, – teigia „valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Prasidėjus posėdžiui, skirtingai nei anksčiau, niekas pagalių į ratus dėl balsavimo jau nebekaišioja ir atšaukti jo nebemėgina. Tik Seimo etikos sargų vadas, kurio komisijos verdikto dėl ankstesnių bandymų versti V. Pranckietį niekas nebelaukia, dar bando uždavinėti klausimus.
„Tai dabar Etikos komisijai svarstyti šitą klausimą ar ne? Gal kas nors gali atsakyti į šitą retorinį klausimą?“, – klausia komisijos pirmininkas Antanas Matulas.
Deja, tokių išminčių šįkart nerasta. Kurį laiką Seimo salėje dar pasvarstomas kitų metų biudžetas, o po poros valandų ateina metas spręsti V. Pranckiečio likimą. Kaip tik – pietų metas, A. Matulas nenurimsta ir į salę atneša duonos kepalą.
Kaip paaiškina, tai – rinkėjų iš provincijos dovana, kad seimūnai mažiau rietųsi. R. Karbauskis dovana neatrodo susidomėjęs, „valstiečių“ lyderiui dabar labiau rūpi, kad tik visi saviškiai eitų balsuoti. O paliepimai tampa kūnu. Artėjant balsavimui partijos kėdės vis pildosi. Atvyksta net paskutines dienas Seime leidžiantis būsimasis eurokomisaras V. Sinkevičius. Ir štai – startas duotas. Vienas po kito į atskirą salę traukia koalicijos nariai ir dalis Mišrios frakcijos atstovų. Opozicija, kaip ir žadėjo, balsavimą ignoruoja. Tik stebi ir šaiposi.
„Siūlau visiems lažintis, bet nieks nenori, bijo. Manau, kad neužteks“, – mano socialdemokratas Julius Sabatauskas.
R. Karbauskis, beje, saviškius į balsavimą sugebėjo surinkti labai drausmingai. Trūko tik premjero, kuris po to, kai paskelbė apie ligą, parlamento salėje nebesilanko. V. Sinkevičius neslepia, kad atvyko R. Karbauskio paliepimu ir tik dėl V. Pranckiečio.
„Taip, reikėjo pabalsuot. Aš esu pasirašęs ir manau, kad šitą klausimą pagaliau vienaip ar kitaip, bet reikia uždaryti“, – pasakoja „valstietis“ Virginijus Sinkevičius.
Netrukus paaiškėja, kad iš viso balsavo 79 parlamentarai. Tam, kad V. Pranckietis lėktų iš posto, reikia 71-o, taigi tikimybė išlieka. Tik ar visi balsavo drausmingai? Rezultatų ilgai laukti netenka. Paaiškėja, kad net 11 biuletenių sugadinta, o penki balsavo „prieš“. Taigi šitaip ilgai planuotą ir tiek pastangų R. Karbauskio kompanijai kainavusį planą palaikė vos 63 seimūnai – 8-niais mažiau nei reikia.
„Čia jokio džiugesio nėra, mes tiesiog galėsime toliau ramiai dirbti. To norėjau ir anksčiau, bet kol kas nebuvo pavykę to padaryti. Dabar turbūt pabaiga. Šiame etape“, – kalbėjo V. Pranckietis.
R. Karbauskis patvirtina, kad trečio balsavimo nebebus. O štai kas bus – tai kaltųjų paieškos. R. Karbauskis įsitikinęs, kad postą V. Pranckietis išsaugojo ne „valstiečių“ balsais.
„Esu visiškai tikras, kad taip nėra. Esu visiškai tikras. Manau, kad kažkuri iš frakcijų, mes tai išsiaiškinsim kartu sėdėdami, žiūrėdami vienas kitam į akis, kodėl nebalsavo“, – sako R. Karbauskis.
Tos akys kol kas krypsta į koalicijos partnerius lenkus, jie netryško noru versti Pranckietį, o ir jų reikalavimas dėl didesnių vaiko pinigų nėra iki galo patenkintas. Taigi išvada ta, kad pats R. Karbauskis nebėra tikras, ar turi daugumą.
„Aš dabar negaliu pasakyt, ar mes turim daugumą. Po šito balsavimo aš negaliu to pasakyt. Dėl to mes šnekėsimės pirmiausia su koalicijos partneriais apie tai, ar mes dar galim dirbti kartu. Antras dalykas – jei nepavyksta, turėsim šnekėtis su visais, ką darom toliau“, – teigia R. Karbauskis.
Ką daryti toliau, jam mielai sufleruoja opozicijos lyderis.
„Logiškas būtų Karbauskio sprendimas nutraukti tą agoniją ir atsistatydinti. Iš partijos pirmininko pareigų. Vadinasi, jis savo frakcijos nevaldo, savo partijos – taip pat“, – kalbėjo J. Sabatauskas.
„Aš atsakomybę jau prisiėmiau, atsiprašiau Lietuvos žmonių ir dar sykį atsiprašau, kad tai įvyko, kad tokį žmogų, kuris įsimylėjo savo kėdę ir laikosi jos įsikibęs visais būdais, kažkada rekomendavau tapti Seimo pirmininku. Tai atsiprašau, žemai lenkiuosi, bet nieko pakeist negaliu kol kas“, – mano R. Karbauskis.
„Nenoriu spėlioti, bet visiems nuoširdžiai dėkoju, kad nepakluso kažkokiam paliepimui, o balsavo savo galva ir savo jausmais“, – kalbėjo V. Pranckietis.
R. Karbauskis trauktis iš partijos pirmininkų neketina. Politologai ir apžvalgininkai jau prognozuoja, kad V. Pranckiečio pergalė artėjant Seimo rinkimams gali aptrupinti „valstiečių“ gretas.
„Tai pirmiausia yra smūgis ir asmeninis pažeminimas kaip politikui ir kaip žmogui Ramūnui Karbauskiui. Spėjimai, kad pačioje „valstiečių“ frakcijoje dalis narių nebalsuos už Pranckiečio atstatydinimą, pasitvirtino. Man gal netikėtumas, kad jų pasitaikė tiek daug, kad Karbauskis pralaimėjo taip užtikrintai“, – pasakoja apžvalgininkas Vytautas Bruveris.
O pats Seimo darbas likusius metus gali smarkiai strigti. Akivaizdu, kad tvirtos daugumos nėra, o ir neabejojama, kad seimūnai šiandien labiau balsavo ne už V. Pranckietį, o prieš R. Karbauskį. Visgi lemiamu politologai vadina būsimą balsavimą dėl biudžeto – tik jis parodys, ar koalicija realiai dar funkcionuoja. Triumfuojantis V. Pranckietis iškart prabilo remiantis pirmalaikių rinkimų idėją, tačiau Karbauskis – griežtai „prieš“. Tam, kad valdantieji nesutiktų patys save atleisti iš darbo jiems balsų, skirtingai nei šiandien, neabejotinai užtektų.