• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas konservatorius Stašys Šedbaras akibrokštu pavadino kai kurių teismų sprendimą išsimokėti tūkstantines priemokas teisėjams ir teisėjų padėjėjams.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš manau, kad tai akibrokštas. Kai Seimas, Vyriausybė deda pastangas, kad stabilizuotų padėtį Lietuvoje, kai reikia solidariai suremti pečius, tokie veiksmai - nesolidarumo demonstravimas“, - BNS antradienį sakė S. Šedbaras.

REKLAMA

Nepaisydami raginimų veržtis diržus kai kurie teismai 2008 metų pabaigoje išsimokėjo tūkstantines vienkartines priemokas teisėjams ir teisėjų padėjėjams. Kai kuriems teisėjams mokėtos priemokos siekė beveik po 8 tūkstančius litų.

Prieš tai Teisėjų taryba nustatė tvarką, pagal kurią premijų skyrimas patikėtas teismų pirmininkams - šie priemokas skiria ne tik vadovaujamų teismų teisėjams, bet ir sau patiems. Teisėjų taryboje iš 19 šiuo metu esančių narių teismų pirmininkų yra 7.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal tokią tvarką gruodį, kuomet Vyriausybė jau skambino varpais dėl nesurenkamo biudžeto ir pinigus skirstė tik pagal nustatytus prioritetus, Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai pasidalino per 143 tūkst., Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjai - daugiau kaip 177 tūkst., Kauno apygardos administracinio teismo teisėjai - per 58 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

BNS žiniomis, šia Teismų tarybos nustatyta tvarka išmokėdami priemokas pasinaudojo ir daugiau šalies teismų.

Tiesa, pavyzdžiui, Lietuvos aukščiausiojo (LAT) ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismų (LVAT) vadovai sutaupytų lėšų neišdalino teisėjams. Tačiau pastarajame, kaip ir kai kuriuose kituose, papildomais pinigais prieš šventes paskatinti teisėjų padėjėjai.

REKLAMA

Praėjusių metų lapkritį įsigaliojo Teisėjų atlyginimų įstatymas, numatantis vienkartinės priemokos mokėjimą teisėjams už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis. Remdamiesi šiuo įstatymu ir jį detalizuojančia Teisėjų tarybos patvirtinta priemokų mokėjimo tvarka kai kurie teismai, nepaisydami raginimų veržtis diržus, išmokėjo teisėjams tūkstantines sumas.

REKLAMA

„Galiu pasakyti - taip, tai buvo padaryta mūsų teisme (Lietuvos apeliaciniame teisme - BNS). Taip, kaip pagal įstatymą numatyta - mes iš kitur negalime paimti pinigų, tik iš darbo užmokesčio fondo. Kiekvienas teismas, kiek turėjo sutaupytų pinigų, tiek jis ir galėjo išmokėti. Jeigu jis neturėjo, jis nieko nemokėjo. Čia yra ne tryliktasis atlyginimas, tai yra vienkartinė išmoka už Baudžiamojo proceso kodekso, Civilinio proceso kodekso numatytų funkcijų vykdymą. Aš negaliu pasakyti, kiek ji buvo priskaičiuota, aš galiu pasakyti, kad aš gavau 3 tūkst. 400 litų. Jeigu kiti teismai turėjo daugiau sutaupytų pinigų, jie mokėjo daugiau“, - BNS sakė Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkė Laima Garnelienė, kuri taip pat yra ir priemokų mokėjimo tvarką nustačiusios Teismų tarybos pirmininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš viso 27 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjams gruodžio mėnesį iš sutaupyto darbo užmokesčio fondo skirta 143,1 tūkst. litų neatskaičius mokesčių, BNS informavo šio teismo pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene Kristina Petrošienė.

L. Garnelienės vadovaujamai Teisėjų tarybai lapkričio viduryje įsigaliojęs Teisėjų atlyginimų įstatymas pavedė parengti priemokų dydžių nustatymo ir išmokėjimo sąlygas bei tvarką. Pagal gruodžio pradžioje Teisėjų tarybos patvirtintą aprašą, išmokas teisėjams numatyta skirti ne tik įstatyme numatytais atvejais, bet ir, pavyzdžiui, tuomet, kai „kalendoriniais metais teisme dirbo mažiau teisėjų, nei nustatyta teisėjų etatų sąraše“ arba kai „po darbo valandų, poilsio ar švenčių dienomis dalyvauja teismų savivaldos institucijų darbe“.

REKLAMA

L. Garnelienė to nelinkusi vertinti kaip perteklinių nuostatų, prasilenkiančių su pačiu įstatymu.

„Mes išvardijame tuos atvejus, iš kur atsiranda viršvalandinis darbas. Jis atsiranda dėl to, kad jei dirba teisėjai ne visi, tai kiti dirba padidintu darbo krūviu ir yra priversti dirbti viršvalandžius, po darbo valandų rašyti procesinius dokumentus. Jeigu vieni teisėjai dalyvauja teismų savivaldoje, tai reiškia, kad kiti teisėjai taip pat turi didesnį darbo krūvį, nes pagal įstatymą mažinamas darbo krūvis tam teisėjui, kuris dalyvauja teismų savivaldoje. Mums įstatymas pavedė nustatyti tvarką, tai mes toje tvarkoje ir nustatome tam tikrus pagrindus, kuriems esant atsiranda visos kitos aplinkybės (...) Tai nereiškia, kad yra pažeidžiamas įstatymas“, - tikino Teisėjų tarybos vadovė.

REKLAMA

Pagal minėtą aprašą, vienkartinės priemokos įforminamos teismo pirmininko įsakymu. Tokius įsakymus, numatančius skirti papildomas išmokas vadovaujamo teismo teisėjams ir patiems sau, pasirašė ne tik Lietuvos apeliacinio teismo vadovas Vytas Milius, taip pat priklausantis Teisėjų tarybai, bet ir, pavyzdžiui, Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė Zita Smirnovienė, Kauno apygardos administracinio teismo pirmininkas Gintaras Čekanauskas. Pastarieji taip pat priklauso Teisėjų tarybai, taigi yra ir šios teisėjų savivaldos institucijos parengto aprašo, suteikiančio jiems teisę skirti premijas, bendraautoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovės spaudai Sigitos Jacinevičienės - Baltaduonės, vienkartinės išmokos kai kuriems teisėjams šiame teisme siekė 8 tūkst. litų, kitiems pagal faktiškai išdirbą laiką skirtos atitinkamai mažesnės sumos. Iš viso 23 šio teismo teisėjams išdalinta per 177 tūkst. litų. Padalinus minėtą sumą iš 23, priemokos vidurkis siekia 7,7 tūkst. litų.

REKLAMA

Kauno apygardos administracinio teismo finansininkė Daiva Ražanskienė savo ruožtu sakė, kad bendra šiame teisme teisėjams pagal naują tvarką išmokėta suma siekia 58,5 tūkst. litų neatskaičius mokesčių. Šiame teisme dirba 9 teisėjai, t.y. kiekvienam vidutiniškai galėjo būti atseikėta po 6,5 tūkst. litų.

REKLAMA

Tuo metu Lietuvos aukščiausio teismo kancleris Romas Laurinavičius sakė, kad šio teismo teisėjai minėtų išmokų metų gale negavo.

„Turėjome sutaupę darbo užmokesčio fonde, bet nemokėjome atsižvelgdami į situaciją“, - BNS aiškino Lietuvos aukščiausio teismo kancleris.

Vienkartinės išmokos neskirtos ir Lietuvos vyriausio administracinio teismo teisėjams.

„Mūsų teismas nepasinaudojo įstatyme numatyta galimybe“, - BNS sakė pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene Živilė Jokimaitė-Dolgich. Tačiau ji patvirtino, kad gruodį, kaip ir kai kuriais ankstesniais mėnesiais, priemokos skirtos šio teismo teisėjų padėjėjams. Priemokos teisėjų padėjėjams esą mokamos dėl didesnio nei numatyta pareigybinėje instrukcijoje darbo krūvio. BNS žiniomis, priemokos teisėjų padėjėjams skirtos ne tik Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme.

REKLAMA
REKLAMA

Apibendrintų duomenų apie tai, kiek papildomai pinigų metų gale išmokėta šalies teisėjams neturi nei Teisėjų taryba, nei Nacionalinė teismų administracija (NTA).

„Nacionalinė teismų administracija neturi informacijos apie kiekviename konkrečiame Lietuvos Respublikos teisme išmokėtą priemokų sumą. Šią informaciją gali pateikti tik teismai“, - BNS atsiųstame laiške aiškina NTA atstovė Venta Valčackienė.

Lietuvoje be Aukščiausio, Apeliacinio ir Vyriausio administracinio teismo veikia 5 apygardų teismai, 54 apylinkių teismai ir 5 apygardų administraciniai teismai.

Teisėjai yra valstybės pareigūnai, paprastai tokį statusą turi ir teisėjų padėjėjai. Vyriausybė pernai gruodžio 15-ąją pritarė protokoliniam nutarimui, kad 2008 metais vienkartinės piniginės išmokos iš valstybės ir savivaldybių institucijų ar įstaigų sutaupytų darbo užmokesčio lėšų nebūtų mokamos. Dar prieš tai, spalį, nesurenkant biudžeto Vyriausybė patvirtino prioritetų sąrašą, pagal kurį skirstyti valstybės pinigai. Vyriausybės taupymą pajuto ir patys teismai - lapkritį kai kuriuose teismuose ėmė stigti pinigų mokesčiams už komunalines paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų