Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas ne vieną kartą viešai pareiškė, kad Europos vyrų krepšinio čempionatas („Eurobasket 2011") Lietuvai atneš „šimtus milijonų litų pelno".
Užliūliavo milijonai
M.Balčiūnas tvirtino, kad į tokio lygio varžybas įprastai atvyksta apie 20 tūkst. aistruolių, tačiau kadangi Lietuva yra krepšinio šalis, užsienio svečių laukiama net apie 30 tūkst. Ir kiekvienas jų esą kasdien išleis po 150-200 eurų (apie 517-690 litų).
Saldžios svajonės apie vos per porą savaičių iš dangaus nukrisiančius šimtus milijonų Vyriausybę, LKF ir kitas valstybės institucijas užmigdė ar privertė nekreipti dėmesio į drastiškus „Eurobasket 2011" tikrojo šeimininko - Tarptautinės krepšinio federacijos padalinio mūsų žemyne - „FIBA Europe" reikalavimus.
Vadinamojo „Eurobasket 2011" organizavimo vadovo, kuris vėliau tapo tuomečio premjero Algirdo Brazausko pasirašyto Vyriausybės garantinio rašto pagrindu, reikalavimai Lietuvai tik pabrėžia, kad užsidirbti iš čempionato galėsime vos už dalį parduotų rungtynių bilietų ir reklamos trupinius.
Buvęs „FIBA Europe" valdybos narys, olimpinis čempionas Šarūnas Marčiulionis neatsitiktinai jau seniai nebekviečiamas į “Eurobasket 2011" vyriausybinės darbo grupės posėdžius. Keliuose jų legendinis krepšininkas tiesiog išdėstė savo poziciją, kad Lietuva neprivalo ir neturi paklusti vergiškoms „FIBA Europe" sąlygoms.
„Mano žiniomis, Lietuva „Eurobasket 2011" vadovo sąlygas pasirašė aklai, net nepasidomėjusi, kas jas mums primetė, - piktinosi Š.Marčiulionis. - “FIBA Europe" juk ne popiežius, bet mes sutikome šiai organizacijai atiduoti visas galimybes užsidirbti iš čempionato.
Aš niekaip nesuprantu, kodėl M.Balčiūnas teigia, kad Lietuva gaus šimtus milijonų litų, kai po „Eurobasket 2007" ispanai suskaičiavo tik apie 800 tūkst. eurų (apie 2,76 mln. litų) pelno, o juk Ispanijos rinka - tai ne mūsų.
Žinoma, galbūt svajojama, kad užsidirbsime iš krepšinio gerbėjų, bet ar per porą savaičių įmanoma gauti tokias įplaukas, kai Lietuvoje net viešbučių trūksta? Ir kaip tai matuosime - išgertais alaus bokalais ar pakilusiomis nakvynės kainomis?
Nežinau, kas vyksta Lietuvoje, bet pas mus jau įprasta sklaidytis šimtamilijoniniais pelnais, o vėliau pamatome, kaip juos atneša kokia nors „Europos kultūros sostinė".
„Eurobasket 2011" organizacinio komiteto vadovas Mindaugas Špokas „Respublikai" negalėjo paaiškinti, kodėl LKF sutartis su „FIBA Europe" dėl čempionato organizavimo Lietuvoje pasirašyta jau seniai, bet iki šiol slepiama nuo mokesčių mokėtojų.
Lietuva jau yra sumokėjusi 3 mln. eurų (apie 10 mln. 350 tūkst. litų) mokestį vien už tai, kad „Eurobasket 2011" vyks mūsų šalyje. Dar apie 2 mln. litų skirti pradiniam čempionato pasirengimo etapui, o iš viso, kiek apkarpiusi šio renginio biudžetą, Vyriausybė numatė skirti dar apie 21,8 mln. litų.
Pakalbės dėl viešumo
„Pabandysime pasikalbėti, gal ir reikėtų paviešinti tą sutartį, - sakė M.Špokas. - Bet joje daug komercinių dalykų, kurie neviešinami".
Organizacinio komiteto vadovas patvirtino, kad kone pagrindinės Lietuvos pajamos iš čempionato bus rungtynių bilietų pardavimas. Dėl įplaukų iš reklamos yra gerokai liūdniau, nes stambių rėmėjų šalyje dar nepavyko rasti, o ir užsienyje jų medžioklė nėra vaisinga.
„Dėl pagrindinio „Eurobasket 2011" rėmėjo vyksta derybos, pasitelktos tarptautinės agentūros. Jeigu ir jo nėra, tai net nežinau, ką sakyti. Gal kaina yra per didelė. Kokia? Tai yra “FIBA Europe" reikalas, todėl paslaptis. Be to, pajamas iš rėmimo reikės dalytis su „FIBA Europe", - sakė M.Špokas. - Bet nemanau, kad pasibaigus čempionatui turėsime skolų, - nebūtume ėmęsi tokio renginio".
„FIBA Europe" valdybos patvirtintas „Eurobasket 2011" vadovas jau nuo pirmųjų puslapių primena, kad šio renginio šeimininkė bus ne Lietuva. Ir perspėjama, kad jeigu Lietuva nuspręstų keisti sąlygas, ji nebebus čempionato rengėja ir dar mokės apie 500 tūkst. eurų (apie 1,7 mln. litų) baudą.
Vien už preliminarų kandidatavimą kitąmet rengti krepšinio čempionatą Lietuva privalėjo sumokėti 10 tūkst. eurų (apie 34,5 tūkst. litų). Esą šie pinigai turėjo būti skirti „FIBA Europe" vertinimo komisijos apsilankymo Lietuvoje išlaidoms padengti. Tačiau jau kitame puslapyje “FIBA Europe" teigė, kad tokios komisijos, o prireikus - ir „saugos konsultanto", išlaidas apmoka Lietuva.
Laisvė nuo mokesčių
Lietuvos Vyriausybė taip pat besąlygiškai įsipareigojo visas komercines teises išimtinai atiduoti „FIBA Europe". Į šį apibrėžimą patenka reklama čempionato arenose, “FIBA Europe" komercinių partnerių produktų frančizė, mėginimas ir eksponavimas Lietuvoje nemokant jokių muitų ir mokesčių.
„Valstybė, kurioje vyks renginys, ir jos mokesčių administracija nenustato jokių mokesčių ar rinkliavų „FIBA Europe",„FIBA Europe" filialams, „FIBA Europe" delegacijai ir pagrindiniam transliuotojui, kurie turi būti laikomi nuo mokesčių atleistais subjektais", - reikalauta „Eurobasket 2011" vadove.
„FIBA Europe" turi išimtinę teisę sukurti ir taikyti čempionato licencijavimo programą, apimančią „FIBA Europe" teisę komerciškai naudoti čempionato logotipą elektroninėje prekyboje kuriant naujus produktus ar paslaugas.
„FIBA Europe" priklausys ir visos intelektinės nuosavybės teisės į Lietuvoje vyksiančio čempionato logotipą, pavadinimą, talismaną, jo pavadinimą, renginio įvaizdį, trofėjaus pavadinimą, visus produktus, susijusius su „Eurobasket 2011" datomis.
Čempionato metu „FIBA Europe" pareigūnams, personalui ir komerciniams partneriams Vyriausybė privalo garantuoti besąlygišką darbo leidimų išdavimą. Lietuva taip pat įsipareigojo čempionato metu garantuoti neribotą visų užsienio valiutų įvežimą į šalį ir išvežimą iš jos bei šių valiutų keitimą į eurus.
„FIBA Europe" labai vertina savo funkcionierius ir ypač svarbius asmenis. Todėl buvo reikalauta, kad Lietuva jiems skirtų po 300 vietų garbės svečių tribūną kiekvienoje arenoje ir po 500 papildomų pirmos kategorijos vietų per kiekvienas čempionato rungtynes.
M.Špokas „Respublikai" negalėjo atskleisti „Eurobasket 2011" bilietų kainų, tačiau jau aišku, kad vien „FIBA Europe" svečiams ir funkcionieriams daugelyje šalies arenų beveik skirta apie 10 proc. nemokamų bilietų.
Negana to, šiuos garbinguosius per rungtynes privalėsime ir maitinti. Čempionato vadove net nurodyta, kad svečio vaišės turėtų būti ne mažiau kaip 30 eurų (apie 103 litų) vertės, o jei ponai užsimanys papildomų skanėstų, juos privalu parduoti už savikainą.
Neįvykdžiusi „FIBA Europe" duotų pažadų, Lietuva taip pat įsipareigojo ir nereikalauti užstato - 500 tūkst. eurų (apie 1,7 mln. litų).
Žilvinas Šilgalis - Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas:
Nesu matęs Vyriausybės garantinio rašto „FIBA Europe", kuriuo mes įsipareigojome kitais metais surengti Europos vyrų krepšinio čempionatą.
Žinau tik apie pinigus, kuriuos valstybė vienaip ar kitaip privalės skirti šiam renginiui. Dabar ta suma yra apie 21 mln. litų, tačiau ji buvo numatyta dar nežinant, kad čempionate dalyvaus 24 komandos.
Todėl natūralu, kad galbūt dėl šios priežasties reikės ir naujų išlaidų, t.y. papildomų investicijų, kurios turėtų virsti ir didesnėmis pajamomis Lietuvai.
Kodėl nesu susipažinęs su „Eurobasket 2011" sutartimi? Mums to neduoda Vyriausybė. Nepavyko šių skaičių išsireikalauti net ir kaip Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariui.
Aš jau tikrai bijau, kad Vyriausybė sporto pinigų, iš jų - ir krepšinio čempionato, skaičius mums pateiks prieš pat kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto įstatymų svarstymą. Ir bus kaip pernai - neliks laiko įsigilinti.
Todėl jau kyla abejonių, jog panašiu keliu einama specialiai, kad nieko nespėtume pakeisti ar bent pakoreguoti. O rengdama tokio lygio renginį, Europos čempionatą, krepšinio šalis Lietuva tikrai negali apsikiaulinti prieš užsienio valstybes.
Julius GIRDVAINIS