Kaliningrado srityje lietuvį verslininką pagrobė ir žudė gauja, bet prieš teismą stoja tik vienišas vykdytojas.
Rusijos teisėsauga triumfuoja. Kaliningrado srities teismai oficialiai pranešė, kad baigtas didžiulį rezonansą sukėlusios bylos tyrimas dėl šiauliečio verslininko Stanislovo Juciaus (56 m.) pagrobimo ir nužudymo.
Nors seniai nustatyta, kad S. Jucių baugino, šantažavo ir verslą mėgino atimti įtakingas Kaliningrado banditas I. Ševaljė bei maskviečių mafija; nors byloje figūruoja įtakingo deputato pavardė; nors S. Jucių pagrobė ir nužudė gauja pasamdytų banditų, tačiau prieš teismą stoja... vienas vienintelis vykdytojas. O ir tas pats 37 metų įtariamasis tekalba, kaip trimis šūviais į galvą nužudė pagrobtą S. Jucių ir už tai gavo juokingą 3000 litų užmokestį, bet visiškai praranda atmintį paklaustas apie sėbrus ir ypač apie nusikaltimo užsakovus.
Dingo prieš atidarymą
S. Juciaus istorija – ne eilinė, verta kino filmo scenarijaus. Vystyti Šiauliuose pradėto statybų verslo S. Jucius į Kaliningrado sritį išvyko dar 1992 metais ir Kaliningrade su partneriais rusais įsteigė statybų bendrovę „Roslitstroj“.
Ši įmonė prestižinėje Kaliningrado vietoje, miesto centre, šalia parko, Baseinajos gatvėje, pastatė du prestižinius 96 ir 98 butų daugiaaukščius. Tam, kad gautų sklypus, „Roslitstroj“ pastatė dar ir ligoninę. 2007-ųjų balandžio 19-ąją įvyko iškilmingas jos atidarymas, tačiau kartu su miesto meru J. Savenka simbolinę juostelę turėjęs perkirpti S. Jucius nepasirodė. Tą pačią dieną į Kaliningrado miliciją kreipėsi nusiverkusi S. Juciaus meilužė, kuri pranešė, jog balandžio 18-osios rytą atsikėlęs Stanislovas išskubėjo į darbą ir dingo be žinios.
Niekas pernelyg nesitiki, kad teisiamas samdomas žudikas paminės užsakovo pavardę. Be to, interesą pašalinti S. Jucių turėjo ne vienas įvairaus plauko Rusijos nusikaltėlių, tad belieka spėlioti pagal įvykių eigą.
Pareikalavo nugriauti
2006-aisiais įvyko konfliktas tarp bendrovės „Roslitstroj“ vadovų ir greta statybvietės prabangų 4 aukštų nuosavą namą turėjusio turtingo Kaliningrado bandito Ivano Ševaljė. Pastarasis spaudoje buvo vadinamas Kaliningrado narkobaronu bei nekilnojamo turto makleriu ir įtariamas ne vienu Vokietijoje bei Rusijoje įvykdytu sunkiu nusikaltimu, tarp jų – ir žmogžudyste, tačiau vis išsisukdavo dėl įrodymų stokos.
I. Ševaljė labai nervinosi, kad iš „Roslitstroj“ baigiamų statyti daugiaaukščių viršutinių butų langų bus matomas jo vilos kiemas. 2006-ųjų liepą atvykęs į kontorą pas S. Jucių I. Ševaljė emocingai reikalavo – tai įmanoma tik Rusijoje – nugriauti arčiau stovinčio daugiabučio tris viršutinius aukštus ar bent užmūryti jų langus. Neišsigandęs S. Jucius Ivanui parodė valdžios patvirtintą statybų projektą ir svečiui pasiūlė, jei jam nepatinka viršutiniai aukštai, juos nusipirkti ir užsimūryti. Įsiutęs I. Ševaljė trenkė durimis, pagrasindamas rimtais nemalonumais.
Mafiją masino pelnas
Netrukus statybose prasidėjo diversijos – 2006-ųjų rudenį buvo nunuodyti statybų sarginiai šunys, padegtos mašinų kabinos, į kranų stabdžius pripilta smėlio, darbininkai iš už tvoros apmėtyti akmenimis.
Tačiau spręsdamas nesutarimą su I. Ševaljė, S. Jucius, atrodo, pakliuvo į dar rimtesnę bėdą – užuodę gerą pelną mafijozai ėmė spausti „Roslitstroj“ dalininkus pusvelčiui jiems parduoti bendrovės akcijas. Tuo metu krize dar nė nekvepėjo, nekilnojamo turto kainos augo lyg ant mielių. „Roslitstroj“ daugiabučiai turėjo atnešti 10-15 milijonų litų pajamų, o dėl tokių pinigų mafija pasiryžusi bet kam.
„Roslitstroj“ apsaugos vadovo pareigas ėjęs čečėnas nusikaltėliams slapta teikė informaciją bei vedė derybas dėl savo dalies perėmus bendrovę. Šioje istorijoje figūruoja ir Kaliningrado srities Gurjevo rajono deputato dagestaniečio Muhamedo Abdusalamovo pavardė.
Banditai su pažymėjimais
Tikėtina, kad mafijozams nutarus pašalinti nesukalbamą S. Jucių, samdomus žudikus tikriausiai surado I. Ševaljė, nežinodamas, kad po to ir pats taps nepageidautinu liudytoju.
Kaliningrado policija atskleidė, kad 4 ar 5 pasamdyti banditai sekė S. Jucių ir užfiksavo, kad jis gyvena meilužės bute, o rytą į netoliese esančią kontorą važiuoja visuomeniniu transportu.
Balandžio 18-sios rytą banditai „Mercedesu“ važiavo paskui maršrutinį taksi, kuriuo darban važiavo S. Jucius. Kai jis išlipo Kalinino prospekto stotelėje, prie jo priėję nusikaltėliai prisistatė kriminalinės policijos policininkais, parodė suklastotus pažymėjimus ir paliepė sėsti į jų mašiną neva kažką išsiaiškinti. Neįtardamas klastos lietuvis pakluso.
Mašinoje Stanislovas buvo surakintas antrankiais, o iš mobiliojo telefono buvo išimta baterija.
Deputato ginklai
Gauja verslininką nuvežė į mišką šalia plento Kaliningradas-Mamonovas ir išlaipino pamiškėje prie Laduškino – gyvenvietės, kur iš anksto buvo iškasę 2 metrų gylio duobę. Pagrobėjai lietuvį parklupdė ant kelių ir nušovė trimis pistoleto „Makarov“ šūviais į galvą. Vietoje miręs verslininkas nedelsiant buvo užkastas.
Tyrimas dėl S. Juciaus dingimo stūmėsi labai sunkiai. Kaliningrado policija apklausė buvusį Kaliningrado merą, regioninės Dūmos deputatus, taip pat S. Jucių pažinojusius kitų statybų bendrovių darbuotojus, tačiau nerado už ko užsikabinti.
Tiesa, vėliau atliekant kratą pas deputatą Muhamedą Abdusalamovą kriminalistai aptiko pribloškiantį ginklų arsenalą: automatus „Kalašnikov“ bei „Agram-2000“ su duslintuvu, užtaisytą granatsvaidį „RPG-26“ ir 1500 šovinių. Deputatą buvo kas perspėja, ir jis prieš pat kratą dingo. Tiesa, po porą mėnesių trukusių derybų Mahometas pats prisistatė į policiją ir pareiškė... ginklų arsenalą netyčia radęs miške, tik nespėjęs nunešti į policiją! M. Abdusalamovas teismo neišvengė, tačiau atsipirko lengvu išgąsčiu – lygtina nelaisvės bausme. Nusikaltėliai nesusitojo
Dingus S. Juciui, vadovauti „Roslitstroj“ stojęs akcininkas kaliningradietis Aleksandras Siomkinas paskyrė milijono rublių (100 000 litų) premiją už informaciją apie S. Jucių.
Tačiau tų pačių 2007-ųjų rugpjūčio 9-osios naktį A. Siomkiną jo nėščia žmona rado jų namo laiptinėje nudurtą peiliu. Žudikas aukai bedė net 20 kartų.
2008-ųjų balandį Lietuvos policija sulaikė I. Ševaljė, atvykusį pas čia gyvenančią savo meilužę su padirbtu Lietuvos piliečio pasu svetima pavarde. Įkliuvėlis, žinoma, buvo tardomas ir dėl S. Juciaus. Žinoma, apie Stanislovo dingimą jis „nieko nežinojo“, tad mūsų kriminalistams beliko akivaizdžiai meluojantį I. Ševaljė nubausti simboline 90 parų arešto bausme ir, paskelbus „persona non grata“, pareikalauti dingti iš Lietuvos.
Sargybinis neišgelbėjo
Na, o S. Juciaus kompanionai šiauliečiai, supratę, kad, rusų mafija jų ramybėje nepaliks, nusispjovę visas bendrovės „Roslitstroj“ akcijas pardavė vietinei laivybos kompanijai „Fordevind“, priklausančiai ryšių su Maskva turinčiam kažkokiam Aleksandrui Ponomarenkai.
Tada atėjo sunkios dienos pernelyg energingam ir pernelyg daug žinančiam Ivanui Ševaljė. 2010 metų spalio 31-ąją nenustatytas banditas apšaudė iš statybvietės išvažiuojančią „Audi Q7“. Mašiną pervėrė net 25 automato kulkos, tad Ivanas mirties išvengė tikrai tik stebuklo dėka.
Nuo tos dienos Ivanas mieste rodėsi tik lydimas asmens sargybinio. Naivuolis. Kai 2011-ųjų gegužės 31-ąją Kaliningrado centre I. Ševaljė su apsaugininku išėjo iš banko, privažiavęs motociklininkas į abu atidengė ugnį iš automato „Kalašnikov“.
Antrą kartą Ivanui nebepasisekė, jis nukautas vietoje, o motociklininkas sėkmingai dingo. Kaliningrado policija, tiesa, po pusmečio surado. Tačiau ne žudiką, o tik užmiestyje į ežerą išmestą jo automatą... Kaliningrade kalbama, kad I. Ševaljė žudikas buvo pasamdytas už 400 000 rublių (apie 40 000 litų).
Pareigūnai įtarė su I. Ševaljė žmogžudystės užsakymu susijus deputatą M. Abdusalamovą, bet įrodymų, žinoma, nerasta. Kaip metams bėgant neaiškėjo ir S. Juciaus dingimo aplinkybės.
Liko paslapčių
Šiauliuose gyvenančios S. Juciaus žmona Jovita Juciuvienė ir dukra Goda buvo pasamdžiusios privatų seklį – buvusį generalinį policijos komisarą Vytautą Grigaravičių. Jis ne kartą vyko į Kaliningradą, tyrė, tačiau tenustatė nereikšmingą aplinkybę, jog Kaliningrade Stanislovas ilgą laiką gyveno pas meilužę.
2011-ųjų rugsėjį Kaliningrado policija suėmė 4 kaliningradiečius ir 1 maskvietį: S. Magdenką, S. Artiomenką, I. Babienką, S. Tazovą bei V. Skosarevą. „Akistatos“ žiniomis, vienas jų rugsėjo 21-ąją palūžo ir papasakojo, kas nutiko pagrobtam lietuviui bei parodė, kur užkastas jau visiškai suiręs jo kūnas. Vienas iš minėtos penkiukės netrukus ir bus teisiamas dėl S. Juciaus žmogžudystės. Kaltinamajam bus pateikti kaltinimai dėl nužudymo, pagrobimo, neteisėto ginklo įsigijimo ir naudojimo, tyčinio sunkaus kūno sužalojimo ir užsakymo nužudyti. Įtariamąjį policija sugavo Maskvoje, už 10 000 JAV dolerių besiruošiantį nušauti vietos verslininką.
2012 m. kovą S. Juciaus palaikai buvo perduoti nužudytojo našlei bei dukrai Lietuvoje ir čia palaidoti.
Sigitas STASAITIS