Trečiadienį Europos Komisija (EK) susitarė dėl pasiūlymų paketo, skirto kovai su klimato kaita ir skatinančio naudoti atsinaujinančią energiją. Vidurdienį prasidėjusioje Europos Parlamento (EP) neeilinėje plenarinėje sesijoje paketą pristatė EK pirmininkas José Manuel Barroso, rašoma Europos Parlamento nario S. Biručio pranešime spaudai.
Pasak EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto nario Šarūno Biručio, tikėtina, kad dėl minėtų priemonių visos šalys ims naudoti gerokai daugiau atsinaujinančios energijos ir ims kurti daugiau švarių gamybos technologijų. Jų vyriausybėms nustatyti teisiškai įpareigojantys tikslai.
Šiuo paketu siekiama iki 2020 m. ES šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų kiekį sumažinti bent iki 20 proc. ir tiek pat padidinti atsinaujinančios energijos naudojimą. 2020-aisiais mažinama šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų dalis turėtų būti padidinta iki 30 proc.
Valstybės narės gali rinktis skirtingus atsinaujinančios energijos plėtojimo būdus, bet privalo aiškiai numatyti, kuriai sričiai skirs daugiausia dėmesio. Lietuva taip pat turi parengti nacionalinį veiksmų planą, kaip ketina pasiekti savo tikslus mažinant klimato kaitą ir kaip būtų galima veiksmingai stebėti pažangą.
Pasak EP nario Š. Biručio, energetika ir kova su klimato kaita tapo prioritetiniais klausimais ES. Savo ruožtu EK įrodė, jog nuo deklaratyvių tikslų prieinama prie konkrečių veiksmų. Š. Birutis teigė: "Jei nebus užtikrina saugi, konkurencinga ir tvari energetika, atsižvelgianti į klimato kaitos pavojų, netolimoje ateityje bendras ekonomikos augimas sustos. Turime įsisąmoninti, kad klimato kaitos sąskaita negalime siekti trumpalaikio pramonės kilstelėjimo."
Netrukus dokumentas pasieks Europos Parlamentą, kur Š. Birutis pretenduoja tapti pagrindiniu pranešėju klimato kaitos klausimu.
Apklausos rodo, kad 80 proc. europiečių supranta, kas yra klimato kaita, tačiau tik kas antras pasirengęs sušvelninti šio proceso padarinius.