Rusijos naujienų portalo „Newsader“ vyriausiasis redaktorius Aleksandras Kušnaras, gyvenantis ir dirbantis Vilniuje, negailėjo pagyrų miesto gydytojams ir bendrai sveikatos apsaugos organizacijai. Tiek savo „Facebook“ paskyroje, tiek ir pačiame portale rašydamas apie savo priverstinį apsilankymą gydymo įstaigoje jis palygino paslaugų tiekimo kokybę Rusijoje ir Lietuvoje.
„Nenustoju stebėtis lietuvių medicinos paslaugomis. Pirmą sykį per pusantrų metų prireikė pilnavertės medicininės pagalbos – ne man, dukrai. Banalus peršalimas vaikui staiga pakeitus gyvenimo būdą: nuėjo į darželį ir greitai parsinešė iš ten bakterijų. Staigiai šoktelėjusi temperatūra privertė išsikviesti „greitąją“,“ – rašo A. Kušnaras.
Lietuvoje gyvenantį rusą maloniai nustebino jau pirmasis įspūdis: „vietoje įprasto tėvynėje „kam kvietėte?!“ – legendinis vilniečių mandagumas, ypač vertingas jautrioje mažos mergaitės ligos situacijos akivaizdoje“.
Trumpai apžiūrėję mergaitę medikai nusprendė vežti ją į Santariškių klinikas, ir čia dar sykį A. Kušnarą privertė stebėtis šiuolaikišku reanimobiliu, kurį palyginęs su Rusijoje važinėjančiomis „greitosiomis“ šią pavadino „prieštvanine metaline dėžute ant ratų“.
„Lietuviškoje tu sėdi patogiame minkštame krėsle tvirtai prisegtas kokybišku diržu, tuo metu kai „nuo kelių stojančios“ Rusijos „greitosiose“ – mažas atrakcionas be diržų pavadinimu „Laikykis pats“, kur tave, mano mielas paciente, su 39 siekiančia temperatūra, tąso iš šono į šoną keliaujant po provincijos lušnynų bekeles,“ – vaizdingai nupasakoja skirtumus autorius.
Tačiau pagrindinis dalykas, kuris jam paliko neišdildomą įspūdį – „neprilygstamas aptarnavimas pačiose klinikose“. „Nulinė“ eilė, vos keli žmonės priėmimo salėje, žaibiška registracija – ir vos po kelių minučių priėmęs gydytojas.
Vyrą pribloškė tai, kaip buvo rūpinamasi vaiku – pamatuota temperatūra ir spaudimas, iškart duoti vaistai su instrukcijomis kaip juos vartoti, o jau po penkių minučių vaikas buvo nuvestas pas gydytoją.
Patogumai gydytojo kabinete buvo įvertinti kaip „viešbučio lygio“. Pacientę apžiūrėjo net trys gydytojai. Kraujo tyrimų atsakymų sulaikęs per 15 minučių, žurnalistas ir jo dukra gavo tolimesnius nurodymus ir, susimokėję, buvo paleisti namo.
Čia autorius pažymi, kad visas paslaugų paketas jam būtų suteiktas ir nemokamai, tačiau jis iki šiol nespėjo prisiregistruoti vietos poliklinikoje. Tačiau ir šiuo atveju jį maloniai nustebino ligoninės darbuotojų pareigingumas: jau sėdant į taksi jam paskambino ir paprašė pasiimti sąskaitą faktūrą, kad galėtų ją perduoti savo draudimo bendrovei, kuri vėliau kompensuotų patirtas išlaidas. „Lietuvoje tai normalu – kai, pavyzdžiui, buhalteris ar notaras padeda tau įdėti į jų pačių kišenę mažiau, negu tu galėtum,“ – teigia A. Kušnaras.
Beje, kai praėjusį kartą jam prireikė skubios pagalbos – vaikui buvo įsikabinusi erkė – procedūra ne tik neužtruko 5 minučių, tačiau ir mokėti nieko už tai nereikėjo. Abu kartus apsilankymas Santariškių klinikose jam paliko itin gerą įspūdį: malonus medikų bendravimas, ramios intonacijos, nuoširdžios šypsenos. „Lietuviams tai – kaip dantis valytis. Kitaip jie paprasčiausiai nemoka. Normalia psichine sveikata šioje šalyje mažai ką nustebinsi,“ – susižavėjimo neslepia A. Kušnaras.
Autorius negailėjo karčių žodžių dabartinei situacijai jo gimtinėje. „Pirmiausia, ką aš išvydau grįžęs namo – „Interfaks“ naujiena: „Kadyrovas balsavo Čečėnijos lyderio rinkimuose ir sušoko lezginką“. Čečėnijos vadovas, šokantis ant Rusijos demokratijos karsto – tai tiesioginė pasekmė to, kad jėgos struktūrų biudžeto dalis net ir formaliai vertinant dešimt kartų viršija 2016-ųjų sveikatos apsaugos finansavimą – 5,2 trln. Lyginant su 0,49 trln. Kol Rusija gamina mirtį Europoje ir Artimuosiuose Rytuose, jos buvę socialistinio režimo broliai konvejeriu gamina gyvenimus, darydami tai ES ir NATO gretose,“ – užbaigia jis.