• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje vykstančiame „Laisvosios Rusijos forume“ politikai, istorikai ir ekonomistai bando įminti Putino ir Rusijos mįsles, kurių po invazijos į Ukrainą tik daugėja. Pasak forumo dalyvių, tikėtis pagalbos iš Rusijos visuomenės neverta, nors tik ji ir gali „sutvarkyti“ režimą. Pinigų karui Rusijai užteks, mano jie, tiesa maistu, gali pristigti. 

Vilniuje vykstančiame „Laisvosios Rusijos forume“ politikai, istorikai ir ekonomistai bando įminti Putino ir Rusijos mįsles, kurių po invazijos į Ukrainą tik daugėja. Pasak forumo dalyvių, tikėtis pagalbos iš Rusijos visuomenės neverta, nors tik ji ir gali „sutvarkyti“ režimą. Pinigų karui Rusijai užteks, mano jie, tiesa maistu, gali pristigti. 

REKLAMA

Rusijos politiką ir istoriją puikiai išmanantys forumo dalyviai, opozicionieriai įsitikinę, kad Rusijoje daug žmonių nepalaiko karo ir Putino, bet į gatves jie dar neis. Gali būti, kad niekada neis, nes arba režimas taps dar nuožmesnis ir jie bijos arba Putiną pakeis „geresniu Putinu“ ir žmonės liks patenkinti. Scenarijų, pasak specialistų – daugybė. 

Ukraina Rusiją pavertė valstybe

Ekonomikos mokslų daktaras Vladislavas Inozemcevas „Laisvosios Rusijos forume“ kalbėdamas apie sankcijas ir jų poveikį karui bei Rusijos ekonomikai sakė, kad režimo fiasko nebus toks greitas, kaip tikimasi. Visgi byrėjimas pamažu vyksta ir, anot jo, Rusija jau virto Moskolija.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ekonomisto, Rusija savo, kaip valstybės, formas pradėjo įgauti 17 amžiuje, kai prisijungė Ukrainos žemes. Būtent tada ji virto Rusija. Todėl Ukraina padėjusi Rusijai virsti valstybe, padeda jai atgal atvirsti į Moskoviją. Ir tai, pasak ekonomisto, itin matosi, nes valstybė ima darytis izoliuota, griežtai antivakarietiška ir žvelgianti į praeitį. 

REKLAMA

„Mes grįšime į tą laiką, kai dujų ir naftos dar nebuvo radę ir ekonominiai santykiai su Vakarais buvo menki. Tą menkėjimą matome dabar, grįšime prie sovietinės ekonomikos, kai visi žinojo, kad tokia valstybė yra, bet prekiauti su ja neprekiavo.

Taip, Rusija prekiaus su trečiojo pasaulio šalimis, bet ne daugiau. Prieš mūsų akis taip pat žlugo mitas apie karines Rusijos galimybes. Rusija neva buvo viena didžiausių karinių jėgų pasaulyje, bet tai buvo mitas, burbulas ties kuriuo labai dirbo Putinas. Dabartinė situacija tai ir atspindi“, – kalbėjo V. Inozemcevas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, sankcijos pasirodė esą stipresnės, o Vakarų parama Ukrainai didesnė, nei kas galvojo. Jis tikino, kad jau dabar Rusijoje galime matyti ekonominį kritimą, bet buvo įsitikinęs, kad režimo tai nesužlugdys, jis tiesiog pasidarys nuožmesnis. 

Karui pinigų bus

Su juo iš dalies sutiko kitas ekonomistas Dmitrijus Nekrasovas, paantrinęs, kad ekonominių perspektyvų Rusijoje daug jis nemato, bet karo baigtimi dėl pinigų stygiaus taip pat netiki. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viskas bus, kaip anekdote su degtine. Jei degtinė pabrango, reiškia vaikas mažiau valgys, o ne tėtis mažiau gers. Taip ir čia. Žmonių pajamos mažėja jau kelis metus, bet biudžetas Rusijoje surenkamas neblogas. Biudžeto pajamos ir šiemet, skelbiama, bus didelės, todėl karui pinigų užteks. Nebus taip, kad Putinas pristigs pinigų raketoms, griečiau jis gali pristigti atsarginių dalių“, – įsitikinęs D. Nekrasovas.

REKLAMA

Anot jo, nuo sankcijų ir blogėjančios ekonominės situacijos labiausiai nukentėjo tie rusai, kurie turėjo smulkius verslus ar dirbo privačiose kampanijose, mažiausiai – biudžetininkai ir pensininkai, nors jų pajamos ir nedidelės. Jie ir palaiko karą labiausiai. 

„Šiuo metu Rusijoje ima stigti atsarginių dalių, išmanių technologijų, patyrusio personalo, tai yra sankcijų pasekmė. Ekonomika yra pažeidžiama technologiškai, per detales, schemas. Ginklų karui gali gaminti mažiau dėl to, ne dėl pinigų stygiaus. Kitaip tariant, visi mažiau valgys, bet pinigų karui užteks“, – reziumavo ekonomistas. 

REKLAMA

Jie sunaikinti arba mus sunaikins

Istorikas, knygos apie Rusijos saugumiečius autorius Jurijus Felštinskis sakė, kad jis temato du karo scenarijus: Ukraina laimi ir Rusija yra sunaikinama taip, kaip buvo sunaikinta Vokietija po Antrojo pasaulinio karo arba pasaulyje kyla trečiasis pasaulinis karas, panaudojami branduoliniai ginklai. 

„Mes jau neturime pasirinkimo – tik atstovėti režimui karine prasme. Tai ta priežastis, dėl ko įsijungė Vakarai, mes matome sankcijas ne tik iš viršaus, bet ir apačios, net jau nežinoma, kokių dar sankcijų sugalvoti, toks jausmas, kad visi bando nukirpti siūlus, kurie juos riša su Rusija. Visgi Rusijoje bėda ne tik Putinas, valdžią šalyje pavogė slaptosios tarnybos, jei jos nedings, niekas nepasikeis. Vienintelė proga ištaisyti situaciją ir išsigelbėti nuo branduolinio karo, tai sunaikinti Rusiją kariniu būdų, kurį būtų galima palyginti su Vokietijos sunaikinimu. Nes aš skeptikas, kad visuomenė Rusijoje kažką galėtų pakeisti“, – svarstė istorikas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, pagalba iš Rusijos vidaus tikrai neateis, nes ten nėra kritinės masės, kariuomenės, istoriškai, Rusija taip pat nelinkusi priešinti politiniams sprendimams. 

„Jie jau daug metų statė tą sistemą, nors tik dabar pamatėme su kuo turime reikalą, ogi su fašistine valstybe. Nereikia galvoti, ar išėjo Putinas iš proto, ar ne, tai nieko nekeičia. <...> Tai valstybė, kurią valdo ne partijos ar diktatorius, o saugumiečiai, tai pavojinga situacija. Pasaulis tik dabar pamatė, kokia yra Rusija.

REKLAMA

Taigi, kaip sakiau, du scenarijai: arba baigiam karą Ukrainoje, gerai būtų, jei NATO sutartų jungtis jau dabar. O antras, kad Putinas eis toliau. Mes net žinome, kur smogs. Kita auka bus Moldova ir Baltijos šalys. Baltarusija jau išėjo iš branduolinio susitarimo, jei Rusija ten pradės mesti savo branduolinius ginklus, jei tai prasidės, mes atsistosime prie branduolinio karo ribos“, – nelinksmai konstatavo istorikas. 

REKLAMA

Gerų rusų nėra?

Buvęs Rusijos Federacijos Dūmos deputatas Ilja Ponomariovas kalbėdamas apie tai, kas nutiko Bučoje sakė, kad jam gaila ir gėda, bet ne tik dėl Bučos įvykių, o dėl to, kad leidome tai nutikti. 

„Man gėda ir skauda dėl to, kas ten nutiko, bet dar labiau gėda, kad mes tai leidome, nesusitvarkėme su tuo, kad režimas iki to priėjo. Man atrodo tai – kolektyvinė atsakomybė. <...> Vis labiau Ukrainoje imama manyti, kad nėra gerų rusų. Nes jie plikomis rankomis stabdo tankus ir partizanauja, o štai rusai bijo“, – kalbėjo jis, pripažindamas, kad niekas iš išorės negali pakeisti Rusijos, tai – pačių rusų darbas ir pareiga. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galima tikėti tendencijomis, nors netikima Rusijos sociologija. Dabar prasideda palaikymo karui nykimas, valdžia gali finansuoti karą tiek, kiek tik nori, bet tai nereiškia, kad nebus nepasitenkinimo iš paprastų žmonių. Rusijoje išties yra žmonių, nemažai, kurie nepritaria karui, yra miestiečiai, kurie sunkiai verčiasi. Putinas tokius stumia iš šalies.

Bet yra ir kiti, kurie visiški antiliberalai, bet jei taip pat antiputinistai, antikaro žmonės. Jie padeginėja kariuomenės štabus, policijos mašinas. Opozicijos, kaip politinės jėgos nėra, bet opozicionierių – taip. Valdžia gali keistis iš dviejų pusių, elitas kažką keis tik tada, kai pamatys grėsmę sau, o grėsmė tai – Rusijos žmonės. Niekas kitas jiems nėra baisu“, – sakė jis, patikinęs, kad karo Rusijoje nepalaiko patys neturtingiausi, bet jie nepalaiko ir liberalų, todėl liberali opozicija neturi jokių ryšių su šiais žmonėmis.

REKLAMA

Karą labai palaiko tie, kurie gyvena geriausiai, Rusijos turtingiausieji. 

Putinas asmeniškai nekenčia Zelenskio

Verslininkas, buvęs „Jukos“ bendrasavininkas Igoris Nevlzinas sako, kad nėra svarbu – Putinas išprotėjo ar ne, nes aplinka ir pats žmogus yra svarbu.  Anot jo, Putiną supa tie, kurie, kaip jis, kažko nekenčia ir mėgsta teikti neigiamą informaciją, o tokią Putinas vertina ir mėgsta. 

REKLAMA

„Jei mes skaitome sociologiją atidžiai, tai ten yra daug įdomių dalykų, matome tuos, kas palaiko, kas nepalaiko, tie, kuriems sunku pasakyti ir tie, kurie atsisako atsakyti. Tai dideli skaičiai, jie augs, mes matome tas tendencijas visuomenėje. Tai nereiškia, kad auga skaičius žmonių, kurie eis į gatves, čia dar turi sugroti ekonominis veiksnys“, – kalbėjo verslininkas. 

Anot jo, Putinui visą laiką reikia ko nors nekęsti. Jis nekentė Chodorkovskio, dabar nekenčia Zelenskio. 

„Jo aplinka yra tokia, kaip jis, bet tokie asmenys, kaip Prigožinas ar Kadyrovas, psichopatai, kaip ir jis, jam labai artimi. <...> Sprendimus, aišku, priima Putinas, bet jo agresyvūs šalininkai palaikys.<...>  Manau viskas baigsis, kai neliks Putino, bet nebūtinai taip, kaip norime. Štai dabar Sergejų Kirijenką ištraukė, jei pralaimės karą, Putinas nueis, o Kirijenką ištrauks, jis bus gerasis Putinas. Jis šiuo metu labai matomas, galimai ruošiamas pakeitimas“, – svarstė verslininkas.

Satanistinė valstybė. Net popai ten velnio apsėsti.
"Nepobedimaja" mitas subliuško. Amžinas gyrimasis savo tankais, šarvuočiais, raketomis ir lėktuvais Ukrainos kare virto laužo krūvomis nuo ginkluotės, kuri pagamita dar 20 amžiuje. Garsųjį, "neprilygstamą, unikalų ir t.t." šlovintą tanką "Proriv" ( proveržis, nesulaikomas ir etc.) sunaikino septinto dešimtmečio švediško granatsvaidžio šūvis! Ir taip ištisai. Kariai, ne kariai, o žudikai, vagys, prievartautojai ir marodieriai (skalbimo mašinos, klozetai, moteriški apatiniai). Tai ir yra tikroji Rusija, laukinė, atsilikus, sužvėrėjus ir nužmogėjusi. Ir kas toliau? Toliau totali izoliacija, badas, vidaus pjovynės, kam mažiau išmokėti reparacijas ir Kinijos didelės dalies Sibiro susigražinimas. Va ir visas Rusishreich, ir "vstavanija s kolen" (didybės atgavimas). Na, troliai, dabar rėkit.
Vata baik kliedet. Rasistai nieko nestate, jie tik atstate tai ka sugriove, LT ir taip viska turejo. Suomija velniop rusis ismete ir geriausiai gyvena, bei turi posaki: kad rusijoj viskas yra su*as isskyrus myz*lus. Vata yra slyksciausias dalykas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų