Maskva paprašė JAV informacijos, susijusios su spaudoje pasirodžiusiais pranešimais apie JAV ir Lietuvos derybas dėl priešraketinės gynybos (PRG) sistemos elementų dislokavimo, penktadienį pareiškė užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Pasak jo, Rusija žino apie JAV ir Lietuvos derybas PRG tema tiek pat, kiek ir žiniasklaida, nors Vašingtonas šiuo klausimu deklaruoja skaidrumą.
„Mes žinome lygiai tiek, kiek žinote jūs, - sakė S.Lavrovas Rusijos žiniasklaidai. - URM paprašė informacijos iš mūsų kolegų, bet kol kas jos dar negavome“.
„URM vadovas taip pat pranešė, kad dialogas PRG tema stringa nuo 2007 metų spalio, o pastarosiomis savaitėmis Rusija ir JAV šia tema apskritai nebendravo.
„Visa šita istorija dėl PRG rodo, kiek daug čia pašalinių veiksnių, ir dar kartą įtikina tuos, kurie mano, jog šis sumanymas turi nedaug bendra su skelbiamu tikslu neutralizuoti Irano keliamą grėsmę, - pabrėžė ministras. -Tai realus strateginės amerikiečių struktūros, sistemos diegimo Rytų Europoje procesas, pirmas toks istorijoje“.
Ministras priminė, kad 2007 metais į Maskvą buvo atvažiavęs JAV gynybos ministras Robertas Gatesas ir valstybės sekretorė Condoleezza Rice, kurie, „pripažinę, jog mūsų susirūpinimas pagrįstas, sakė esą pasirengę ieškoti pasitikėjimo, skaidrumo priemonių, kurios bent šiek tiek padėtų sušvelninti mūsų susirūpinimą“.
„Nuo tada dialogas stringa, kiekvieni nauji kontaktai rodo, kad tuomet išsakyti pasiūlymai atšaukiami, susiaurinami, tampa mažai įtikinami“, - sakė S.Lavrovas.
Lenkijos UR viceministras W.Waszczykowskis pareiškė, kad JAV kalbasi su Lietuva dėl galimybių jos teritorijoje dislokuoti antiraketinio skydo elementus, jeigu nutrūks derybos su Lenkija, pranešė Lenkijos spaudos agentūra PAP.
Lietuvos Krašto apsaugos ministerija ir Užsienio reikalų ministerija šias žinias paneigė.
Pasak KAM, gegužės mėnesį Krašto apsaugos ministerijoje įvykusio susitikimo su JAV atstovais metu partneriai pateikė informaciją apie priešraketinės gynybos sistemą ir derybas su Lenkija. Lietuva tikisi, kad šios derybos baigsis sėkmingai, nes „priešraketinės gynybos sistema yra svarbi mūsų bendro saugumo užtikrinimo dalis“.
Tačiau tuo pačiu KAM neatmetė galimybės svarstyti šį klausimą, jei abipusis susitarimas tarp JAV ir Lenkijos nebūtų pasiektas ir Lietuvai būtų pateiktas oficialus pasiūlymas.
Pagal Jungtinių Valstijų inicijuotą priešraketinės gynybos Europoje planą, Čekijoje turėtų būti dislokuotas antiraketinis radaras, o Lenkijoje gaudomųjų raketų bazė. Čekija jau yra paskelbusi, kad leis dislokuoti radarus savo teritorijoje, tačiau su lenkais vis dar yra deramasi dėl raketų bazės.