Nuo rugsėjo gali brangti kas antras kompensuojamasis vaistas. Vaistininkai skaičiuoja, kad priemokos kompensuojamiesiems vaistams gali išaugti nuo 4 iki 40 procentų. Sveikatos apsaugos ministerija ginasi, kad dar derasi su farmacininkais, jog šie vaistams taikytų nuolaidas. Pastarieji atkreipia dėmesį, kad pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeistą tvarką, nuo rugsėjo nuolaidas vaistams galės nustatyti tik vaistų gamintojai.
Rugsėjo pradžioje vaistinėse bus iškabintos naujos kompensuojamųjų vaistų kainos.
Į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukus naujų pigesnių vaistų, Sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad beveik ketvirtadaliui, t. y. 500 medikamentų, priemokos mažės.
Tačiau farmacininkai teigia, kad už šio vaistų piginimo slypi priešingas dalykas – vaistų brangimas.
Kaip žinoma, valstybė kompensuoja tokią vaisto kainos dalį, kiek kainuoja pigiausias medikamentas tam tikroje vaistų grupėje. Taigi farmacininkų aiškinimu, į kainyną įtraukus pigių vaistų, mažėja valstybės kompensuojama dalis, todėl daliai vaistų, nors jie patys ir nebrangsta, priemoka didėja.
Ir tokių vaistų farmacininkų skaičiavimais bus apie pusę.
„Paskaičiavom, kad vidutiniškai priemoka brangsta 4 procentais. Toliau yra grupė, kur priemoka padidės 20–30 proc. Ir yra grupė, kur priemoka padidės apie 40 procentų“, – tikina Nepriklausomų farmacijos įmonių asociacijos pirmininkė Elena Kvedarienė.
Ministerija neneigia, kad iš 1800 komensuojamųjų vaistų apie pusei jų priemokos gali didėti. Tačiau tikina su farmacininkais aktyviai besideranti, kad jie vaistams taikytų nuolaidas.
Taip pat ministerija tikisi, kad galimą priemokų augimą sušvelnintų, jei pacientai atidžiau rinktųsi vaistus ir neskubėtų pirkti įprastų.
„Pigiausiems preparatams priemoka mažėja, bet brangesniems, taip, yra tendencija priemokai augti. Taigi ta priemoka priklausytų nuo vartojimo įpročių: jeigu pacientas vartojo brangesnį vaistą ir jį norės toliau vartoti, tai galimai priemoka gali kažkiek ir augti“, – aiškino sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė.
Vaistininkai ministerijai primena, kad priemokų augimą būtų galima sušvelninti, jei jie ir toliau galėtų kompensuojamiesiems vaistams taikyti akcijas ir nuolaidas. Tačiau pagal ministro įsakymu pakeistą tvarką, nuo rugsėjo nuolaidas vaistams galės nustatyti tik vaistų gamintojai.