Skandalingasis Rolandas Michalskis, su kuriuo pažintis buvusiam Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui kainavo postą, išgirdo teismo verdiktą byloje, kurioje buvo kaltinamas savivaldžiavimu ir poveikio nukentėjusiajam darymu.
Nesulaukė teismo malonės
Su nusikalstamu pasauliu siejamas R. Michalskis, geriau žinomas Michos pravarde, Kauno apygardos teismo penktadienį pripažintas kaltu tik dėl poveikio nukentėjusiajam Vaidui Bartusevičiui, ir nuteistas pusantrų metų laisvės atėmimo bausme, bet jos vykdymas atidėtas metams.
Dėl savivaldžiavimo R. Michalskis teisiamas nebuvo, nes nuo šios nusikalstamos veikos jau praėję 5 metais – galioja senaties terminas.
Teismas taip pat paliko nenagrinėtus ir R. Michalskiui pateiktus civilinius ieškinius. Nukentėjusysis V. Bartusevičius iš R. Michalskio reikalavo 100 litų už suplėšytus drabužius, o prokurorai buvo pateikę nuteistajam ieškinį dėl ekstradicijos išlaidų padengimo.
Perpardavinėjo vogtus daiktus
Ši paini istorija prasidėjo, kai R. Michalskis, gyvendamas Vokietijoje, vertėsi vogtų mašinų prekyba. V. Bartusevičių R. Michalskis buvo nelegaliai įdarbinęs savo automobilių dirbtuvėse. Kurį laiką gerai sutarę vyrai susipyko, kai R. Michalskis nesumokėjo V. Bartusevičiui už atliktą darbą 4000 Vokietijos markių atlyginimo. Supykęs V. Bartusevičius grįžo į Lietuvą ir pats pakaunėje atidarė automobilių remonto servisą.
Žiauri egzekucija
2001 metų vasario 23 dieną, nukentėjusiojo teigimu, pas jį atvyko Albertas Varlauskas, Arnoldas Jaškus ir Raimondas Kunickas. Vyrai jėga įsodino V. Bartusevičių į automobilį ir nuvežė į Ramučiuose esančius A. Varlausko namus. Ten jo jau laukė R. Michalskis, bendrų vadinamas Micha, ir su „daktarų“ globojama „kryžkelės” grupuote siejamas Virginijus Velička, pravarde Feliksas.
Namo rūsyje V. Bartusevičius buvo mušamas beisbolo lazda, metaliniu laužtuvu, badomas šakėmis reikalaujant atsisakyti skolos R. Michalskiui ir pačiam prisipažinti esant skolingam V. Veličkai ir A. Varlauskui 2500 markių už neva sudaužytą automobilį „Mazda”, kuriuo Vokietijoje V. Bartusevičiui buvo leidęs naudotis R. Michalskis.
Pastarasis taip pat įspėjo V. Bartusevičių, jog jeigu norįs ramiai gyventi ir toliau verstis automobilių remontu, kas mėnesį turės mokėti jam piniginę duoklę.
Mušamas ir bauginamas V. Bartusevičius sutiko su reikalavimais ir buvo paleistas. Kaip garantiją dėl pažadų įvykdymo užpuolikai paėmė V. Bartusevičiaus automobilio „Audi 80” vokiškus registracijos dokumentus.
Žada apskųsti nuosprendį
Nuo 2001 metų prasidėję teismai tęsėsi 9 metus. Kuri laiką R. Michalskis slapstėsi Vokietijoje, tačiau teisėsaugos buvo surastas ir pargabentas į Lietuvą. V. Bartusevičius, liudydamas prieš R. Michalskį ir kitus nuteistuosius, savo parodymus ne kartą keitė. Jis teisinosi tuo, jog jam buvo grasinama susidorojimu ir netgi pateikti tikslūs parodymai, kuriuos jis turėjęs persakyti teisme. 2004 metais V. Bartusevičiaus tėvui pavyko įrašyti tiesiog teismo pastate R. Michalskio išsakytus grasinimus susidorojimu.
Po teismo posėdžio R. Michalskis teigė, esą V. Bartusevičiui jis negrasinęs ir duoklės iš jo nereikalavo. Įrašytasis grasinimas esą pasakytas todėl, kad pats V. Bartusevičius iš R. Michalskio esą pareikalavęs 15 000 litų, o tai jį labai įsiutinęs.
Ir po teismo nuosprendžio R. Michalskis atkakliai kartojo, jog ši byla yra „ištraukta iš galvos”, jog tokį teismo sprendimą būtinai apskųs ir sieks visiško išteisinimo.
Kratosi ryšių su gaujomis
Šiuo metu prekyba iš Jungtinių Amerikos Valstijų parvežtais automobiliais užsiimančiai bendrovei vadovaujantis su „daktarų“ grupuote siejamas verslininkas tikino, kad yra apkaltintas visiškai be jokio pagrindo.
R. Michalskis atkakliai neigė ir savo ryšius su nusikalstamo pasaulio atstovais. Henriką Daktarą, pravarde Henyte, anot verslininko, jis matęs tik kartą per savo gimtadienį 2003 metais, o „Šato“ grupuotei jis niekada nepriklausęs, tik buvęs pažįstamas su 2002-ųjų pavasarį Kaune nušautu jos lyderiu Artūru Šatu.
Tačiau Kauno Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos darbuotojų surinkti duomenys byloja priešingai – neseniai žiniasklaidoje buvo paviešinti prieš šešerius metus vykusio R. Michalskio gimtadienio vakarėlio vaizdo medžiagą, kurioje susirinkęs Kauno kriminalinio pasaulio „žvaigždynas“. Tarp jų, - net ir pats H. Daktaras su žmona Ramute.
Tarp svečių – žinomi banditai
2003 metų lapkričio 18-osios vakarą R. Michalskio 33-ojo gimtadienio šventė vyko viename anuomet populiariame Kauno restorane „Trys mergelės“.
Atskiroje pobūvių salėje susirinko bemaž 50 žmonių. Daugiausia čia buvo Kauno operatyvininkams neblogai pažįstami veikėjai. Dažnas jų anksčiau yra įsipainiojęs į skandalingas kriminalines istorijas.
Paviešintoje vaizdo medžiagoje aiškiai matyti prie vaišėmis nukrautų stalų sėdintys kostiumais vilkintys atletiško sudėjimo vyrukai trumpai kirptais plaukais. Moterų buvo maždaug per pusę. Tai buvo Kauno nusikaltėlių draugės, meilužės ir žmonos.
Šventę nutraukė kriminalistai
Gimtadienio puota vyko gana linksmai, stalai buvo gražiai serviruoti, patiekalai – egzotiški. Įėjo įprastą pilką kostiumą vilkintis vyriškis. Netrukus nekviestas svečias sušuko: „Likite vietose! Mes – Kauno ONTT kriminalistai”.
Tąsyk be jo, į R. Michalskio surengtą vakarėlį atvyko dar apie 30 uniformuotų ir civiliai apsirengusių pareigūnų. Jie išvydo tik kelis asmenis, kuriems buvo pritaikytas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas bei namų arešto prevencija.
Suprantama, prie stalų įsivyravo tyla. Iškart keli kriminalinės policijos darbuotojai kai kuriems asmenims liepė stoti prie sienos, ėmė tikrinti dokumentus, kartu apžiūrinėjo visus asmenis.
Keli stambaus kūno sudėjimo vyrai, vos išvydę efektingos operacijos dalyvius, tuoj pat pakilo nuo stalų ir išbėgo į koridorių, kur mobiliaisiais telefonais puolė skambinti savo advokatams ir garsiai aiškino apie esą netinkamą policijos elgesį.
Likę prie stalų vyrai dangstėsi veidus, kai kas bandė slėptis už savo merginų nugarų. Kadaise draudikus bandęs apmulkinti Algirdas Saveikis ne tik slėpėsi už savo draugės, bet ir į jį kameros objektyvą nukreipusiems teisėsaugininkams demonstravo nepadorius gestus.
H. Daktaras pastebėjęs, jog vakarėlis yra filmuojamas keliomis operatyvininkų kameromis, nedelsiant nuskubėjo į rūbinę, kur susigrąžino paliktą striukę ir tyliai pasišalino iš restorano.
Tačiau prie pastato aiškiai matėsi pastatytas jo sidabrinės spalvos „Mercedes-Benz“, kuriuo jis tais metais važinėjo.
Giedrė Poteliūnaitė
Vaido Bivainio nuotr.