Širvintose daug pažeidimų
Kaip ir ankstesniuose rinkimuose, Širvintų rajone vieni po kito fiksuojami rinkimų pažeidimai. Gyventojai praneša, kad kartu su komisijomis nariais atėję stebėtojai dalija vienos partijos kalendoriukus, rašo krastonaujienos.lt.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad pati Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė vakar atsidūrė dėmesio centre, kai paaiškėjo, kad pati važinėja į gyventojų namus (plačiau: Širvintų merė netinginiauja: per atostotgas – pas rinkėjus į namus).
Komisijų nariai skundžiasi, kad jie neprileidžiami dalyvauti balsavime namuose, o važiuoja tik tie komisijų nariai, kurie atstovauja rajono valdančiosios daugumas partijas. Šiuo klausimu, mūsų žiniomis, keli komisijų nariai parašė skundus VRK.
Gyventojai skundžiasi, kad rajono merė dalyvavo kaip stebėtoja Socialinių paslaugų centre, tuo galimai neakivaizdžiai įtakodama rinkėjų pasirinkimą. Šiandien gavome signalą, kad merė stebi ir aktyviai reiškiasi balsavime namuose Jauniūnų seniūnijoje. Skambinusieji mus informavo, kad komisijos darbui neturėdama tam teisės vadovauja rajono vadovė, kad komisijos nariams draudžia lietuviškai nesuprantantiems senoliams paaiškinti balsavimo procedūros jų gimta kalba. Tokia situacija atrodė labai keista, nes net ir teisme tokiu atveju žmogui kviečiamas vertėjams, tam, kad žmogus suprastų, kas jam sakoma. Tiesa, atvykus mums į vietą buvo leista rinkėjams paaiškinti procedūrą dviem kalbomis: pirma lietuviškai, vėliau lenkiškai.
Visų pirma, rajono vadovė dalyvaujanti rinkimuose kaip stebėtoja, pamina politinę etiką ir vadovaujantis LR Seimo rinkimų įstatymo 61 straipsnio 1 punktu, kuriame rašoma: „Stebėtojais draudžiama skirti seniūnus ir seniūnų pavaduotojus tose rinkimų apylinkėse, kurios įeina į jų seniūnijų aptarnaujamą teritoriją“, galimai pažeistas įstatymas. Nors ir įstatymiškai nėra apibrėžta, ar meras gali atlikti stebėtojo pareigas Savivaldybėje, kuriai jis vadovauja, tačiau traktuojant aukščiau minėtą įstatymą darytina prielaida, jog merė pasinaudodama savo pareigomis galimai galėjo įtakoti rinkėjų apsisprendimą balsuojant. Šiuos įtarimus stiprina faktas, kad merės sutuoktinis taip pat yra kandidatas šiuose rinkimuose. Labai keista, kokiu būdu buvo išduotas savivaldybės merei ir kitoms rajono vadovėms stebėtojo pažymėjimai, nes pagal LR Seimo Rinkimų įstatymo 54 str. draudžiama naudotis tarnybine padėtimi bandant paveikti rinkėjo valią.
Vilniuje – užmaršaus liberalo reklama
Rinkimų pažeidimai fiksuojami ir kituose Lietuvos miestuose. Štai sostinės Balsių mikrorajone tv3.lt skaitytojas šeštadienį pastebėjo politiko reklaminį stendą. Jame besišypsantis liberalas Vincas Jurgutis ragino skambinti visus, kurie turi problemų.
Bet toks pasiūlymas, kaip paaiškėjo, tebuvo apgaulė, nes šeštadienį prisiskambinti politiko nurodytu numeriu taip ir nepavyko.
Vyriausiosios rinkimų apygardos pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė tv3.lt teigė, kad sulaukta įvairių pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus.
„Į visus pranešimus yra reaguojama atitinkamai. Šeštadienį su mumis susisiekė dėl plėšomų plakatų, kurie buvo anksčiau iškabinti, žmonės skambino ir dėl to, kad į pašto dėžutes jiems mėtomi politinės reklamos lankstinukai. Konkrečiu atveju dėl kandidato V. Jurgučio reklaminio skydo, tai reikia išsiaiškinti, kada tas stendas toje vietoje atsidūrė. Noriu pabrėžti, kad agitacijos draudimo laikotarpiu yra neleidžiami bet kokie reklamavimosi būdai. Jei tas reklaminis stendas stovėjo tenai dar iki rinkimų agitacijos draudimo pradžios, tada sankcijų nėra numatyta. Maža to, įstatymas numato, kad tokių reklaminių stendų negali būti 50 metrų aplink tą vietą, kur vyks balsavimas“, - situaciją pakomentavo L. Matjošaitytė.
Portalas tv3.lt primena, kad Seimo rinkimų įstatymas numato, jog rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formas ir priemones, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos, išskyrus išorinę politinę reklamą, iškabintą iki prasidedant šiam rinkimų agitacijos draudimui.
Administracinių teisės pažeidimų kodeksas už agitacijos draudimo prieš rinkimus pažeidimą numato baudą nuo 144 iki 289 eurų, rinkimų komisijų nariams arba kitiems pareigūnams, stebėtojams – nuo 289 iki 1158 eurų. Visuomenės informavimo priemonių vadovams už tokius pažeidimus gali būti skiriama 2896 iki 14481 euro.