Nuo Naujųjų galėsime pasirinkti, kokio dokumento mums labiau reikia – paso ar asmens tapatybės kortelės. Rinksimės veikiausiai ir pagal kainą, mat kortelę ketinama atpiginti, o pasą – branginti.
Specialistai nemano, kad tokie pokyčiai sumažins turimų dokumentų kiekį. Šiuo metu dauguma gyventojų renkasi abu asmens dokumentus – pasą ir asmens tapatybės kortelę. Ir tokį pasirinkimą beveik neabejotinai diktuoja praktiškumas – juk gali prireikti ir vieno, ir kito dokumento.
O vien paso įsigyti kol kas neleidžiama, jį reikia išsiimti kartu su asmens tapatybės kortele.
Po Naujųjų tokia nuostata pasikeis, tačiau kažin, ar kas keisis realybėje.
„Uždraustas vaisius visada skanus: kol negali išsiimti tik vieno dokumento, tol visi trokšta pasų“, – juokauja laikinai einanti Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriaus viršininkės pareigas Bronislava Pliavgienė.
Jos manymu, maždaug 70 procentų žmonių ir toliau pageidaus turėti abu dokumentus. Ir dalis jų – iš įpročio.
„Faktas, kad kažkiek dokumentų sumažės, bet taip, kad visi masiškai pradės rinktis pasus, irgi nebus“, – įsitikinusi specialistė.
B. Pliavgienės teigimu, kai kuriais atvejais žmogui yra naudingiau turėti asmens tapatybės kortelę – pavyzdžiui, naudojantis elektroninės valdžios paslaugomis, mat kortelėje įrašytas asmens atpažinimo elektroninėje erdvėje sertifikatas ir elektroninio parašo sertifikatas. Tad norintieji naudotis elektroniniu parašu kortelę privalės turėti.
O štai paso neretai pageidaujama tik iš įpročio: pragyvenę visą gyvenimą su popieriniu dokumentu žmonės nori ir toliau jį turėti. Kai kuriems sunku suvokti, kad asmens tapatybės kortelė yra toks pat dokumentas kaip ir pasas.
Iki gruodžio 1 dienos Panevėžio apskrities VPK yra išdavęs 10 569 asmens tapatybės korteles ir 8 589 pasus. Tad skirtumas labai nedidelis. Beje, tokį pasirinkimą galėjo lemti ir dar keletas veiksnių. Pavyzdžiui, nemažai žmonių (socialiai remtini asmenys) asmens dokumentus gauna nemokamai. Paprastai jie tuo naudojasi ir pasiima abu dokumentus.
B. Pliavgienė pastebi, kad kartais žmonės įvertina situaciją. Seimui paskelbus, kad po Naujųjų metų bus galima pasirinkti vieną dokumentą, kai kurie nusprendė palaukti.
Anot specialistės, taip elgtis rizikinga, nes negali žinoti, kada prireiks asmens dokumento. Tačiau Migracijos skyriaus darbuotojoms daugumai žmonių pavyksta paaiškinti, kad ir asmens tapatybės kortelė yra geras dokumentas.
„Neretai tenka aiškinti, kad asmens tapatybės kortelė iš esmės yra tas pats pasas, tik patogesnis. Atrodo, informacijos nėra mažai, bet žmonėms vis pritrūksta kokio paaiškinimo“, – sako B. Pliavgienė.
Daiva SAVICKIENĖ