Energetikai užsimojo ir tokius senus, ir naujesnius skaitiklius pakeisti naujais, išmaniais. Štai toks išmanus elektros skaitiklis pats siunčia duomenis apie suvartotą energiją elektros bendrovei, ši išrašo sąskaitą, tad vartotojui nereikia kas mėnesį nurašinėti sunaudotų kilovatvalandžių.
Valstybinė elektros kompanija suplanavo atriekti pusantro šimto milijonų eurų. Už šią sumą per trejus metus žadama pakeisti per milijoną skaitiklių- visam verslui ir daugiau kaip 1000 kWh per metus suvartojantiems gyventojams. Išeitų, kad vieno skaitiklio pakeitimas vartotojams atsieis po pusantro šimto eurų- į šią kainą įskaičiuotas pats aparatas ir darbas.
„Nenorėčiau komentuoti kainų dedamųjų. Šiuo metu vyksta viešasis pirkimas, nenoriu rinkai suteikti spekuliacijų, kad galėtų orientuotis į rodiklius“, – sako Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkės pavaduotojas Renatas Pocius.
Naujųjų skaitklių pirkimo ir diegimo išlaidos bus įskaičiuojamos į elektros kainą. Energetikai tikina, kad viena kilovatvalandė dėl to pabrangs apie 5 šimtąsias cento. Išeitų, kad sunaudojus kiekvieną šimtą kilovatvalandžių, įskaičiavus PVM, už elektrą teks susimokėti po papildomus 6 centus:
„Tarifas šiek tiek augs, bet augimas neženklus, sudaro 0,05 ct/kWh, kas sudaro 2 proc. skirstymo kainos dalies. Galutiniame tarife tai nesiektų 1 ct.“
„Pagrindinė nauda, ne kiekviename namų ūkyje, kad bobutė ar diedukas iš karto sutaupo eurą. Ne čia tikroji ir greitoji nauda ateina. Ji ateina per sistemos operatorių, įmonę, turėdami visą informaciją ir beveik online, tikruoju laiko režimu. Jie mato, kur yra nutrūkimas, nuostoliai, kur vagiama. Operatorius taupo sąnaudas, kurios paskiau po metų kitų sutapymu ateina į tarifą“, – teigia Seimo narys, „valstietis“ Virgilijus Poderys.
Energetikai tikina, kad išmaniųjų skaitiklių naudą vartotojai pajus ateityje, kai galės laisvai rinktis, iš ko pirkti elektrą už geriausią kainą ir stebės kainas biržoje. Visgi tokios investicijos naudos nemato ne tik žmonės, kuriems išmaniosios technologijos yra per daug sudėtingos, bet ir kai kurie apžvalgininkai.
„Šitas projektas išmaniųjų skaitiklių kainuos apie 150 mln. €. Mano galva, tai labai dideli pinigai. Prezidentas ieško 100 mln. € neįgaliesiems ir pensininkams. Ar tikrai tokią sumą reikia dabar investuoti į modernius skaitiklius? Negirdėjau jokių aiškių argumentų, kad skaitiklių reikia būtent dabar ir be jų beįvyks elektros pardavimas“, – sako apžvalgininkas Ramūnas Terleckas.
Tuo metu energetikai aiškina, kad neturėdama išmaniųjų elektros skaitiklių, Lietuva jau atsilieka nuo kitų ES šalių. Juos jau naudoja ir latviai su estais.