Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Lietuvos jūreivystės akademijos Klaipėdoje laborantė Evelina į baseiną panardino žvalgybinį į 200 metrų gylį galintį panerti droną.
Galima apžiūrėti net dugną
Anot merginos, šį droną valdyti nėra sunku, tačiau reikia praktikos. Keturių variklių aparatas juda panašiai, kaip ir skraidantys dronai ore.
„Baseine matosi labai skaidrus vanduo. O kai mariose aš bandžiau, tai sunkiai matosi. Reikia prie pat laivo korpuso priplaukti, kad pamatyti kažką“, – pasakojo E. Noreikaitė.
Tokiu atveju, šio povandeninio drono valdytojas jau įsijungia specialią programėlę ir kaip bei kur plaukti mato būtent per ją.
„Taip pat galima prijungti prie laido, nebūtina per Wi-Fi. Nes lauko sąlygom ne visą laiką būna tas Wi-Fi“, – teigė laborantė.
Šis povandeninis dronas naudojamas labai plačiai – juo galima apžiūrėti ar nepažeistos po vandeniu esančios laivų detalės ar krantinės, tiriamas dugnas, net ieškoma skenduolių. Nors privačiai tokiais dronais naudotis mokosi verslas bei kariškiai, kaip unikali studijų programa ji Lietuvoje pristatoma pirmą kartą.
„Šie specialistai yra tikrai patrauklūs, tiek Europoje, tiek už Europos ribų, tiek visame pasaulyje“, – tikino Mokslo ir infrastruktūros prodekanas Justas Žaglinskis.
Sutaupoma ir jėgų, ir lėšų
Lietuvos jūreivystės akademijos dėstytojas, buvęs naras, parodė, kaip simuliatorius valdomas.
„Mato šešis ekranus. Tai trys iš jų – pirmas, antras ir trečias yra kameros. Dvi priekinės kameros. Tada bendras vaizdas, kur yra įrenginys ir kur yra laivo pozicija. Tada sonaras. Kokiu greičiu, koks apšvietimas ir kiti parametrai“, – vardijo bepiločių transporto priemonių technikas Julius Parnarauskas.
Maža to, treniruojantis su simuliatoriumi sutaupoma ir laiko, ir lėšų, o žinios nenukenčia.
„Nekainuoja laivo išlaikymas, nereikia papildomos įgulos išsiųsti į jūrą, laikyti tokioms treniruotėm“, – teigė J. Parnarauskas.
O su dar vienu nauju akademijos simuliatoriumi galima mokytis, kaip saugiai laivu prie jūroje esančių vėjo jėgainių priplukdyti ir išlaipinti jas aptarnaujantį personalą.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.