Penktadienį „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis negailėjo kritikos dabartinei Vyriausybei ir jos žingsniams, siekiant suvaldyti pandemiją.
„Mes padarėme aibes nesąmonių Lietuvoje. Praeitų metų rudens pradžioje neturėjome jokių vakcinų ir situacija buvo geresnė, kai LVŽS Vyriausybę kalė prie kryžiaus. Dabar situacija – daug blogesnė nei buvo tada. Prisiminkime 130 žingsnių planą, apie kurį šnekėjo Dulkys ir premjerė. Jo nebuvo, jis buvo melas. Jokių sprendimų išvis nebuvo. <...> Dabar reikia prisiimti valdžiai atsakomybę, o ji priiminėja [sprendimus – aut. past.] toliau grasinti, spausti“, – valdžią peikė R. Karbauskis.
Jo teigimu, dabartinė valdžia nesugebėjo tinkamai skatinti vakcinacijos. R. Karbauskis minėjo, kad pirmiausia reikėjo paskiepyti 65 ir vyresnių gyventojų amžiaus grupę. „Reikėjo prie to dirbti dieną naktį ir šiandien neturėtume spaudimo sveikatos sistemoje. <...> “, – teigė jis.
Jis pridūrė, kad Lietuva eina visiškai kitu keliu nei valstybės, sėkmingai besitvarkančios su pandemijos iššūkiais. „Mes ir toliau spaudžiame žmones, ir toliau spaudžiame ekonomiką. Mums tai kainuos be galo daug“, – kalbėjo R. Karbauskis.
LVŽS pirmininkas išsakė nuomonę ir apie 100 eurų skyrimą senjorams ir vyresnio amžiaus žmonėms tuo atveju, jei šie pasiskiepija. Jo teigimu, jau seniausiai derėjo priimti šį sprendimą ir skatinti skiepijimą pinigais.
Tačiau R. Karbauskis turėjo ir priekaištų dėl šio valdžios sprendimo. Nesuvokiama, kodėl Vyriausybė nusprendė skiepyti tik asmenis nuo 75 metų, o vyresnius nei 65 metų visuomenės narius paliko užribyje. Dėl to LVŽS nepritarė šiam siūlymui balsavimo metu, sakė politikas.
„Nerandame jokių argumentų, kodėl ta rizikos grupė, kuri mokslu apibrėžta, kur miršta didelis procentas žmonių, nesuprantame, kodėl ji išimta. Ar čia pinigai taupomi? Kita vertus, priėmė sprendimus dėl koncertinos, dėl sienos, dėl namelių pirkimo ir t. t. Pradedi suprasti, kad švaistomasi pinigais į dešinę ir į kairę“, – nurodė R. Karbauskis.
Kalbėdamas apie koronaviruso testų apmokestinimą, R. Karbauskio manymu, pirmiausiai kirstų ekonomikai, o taip pat būtų lyg pasityčiojimo aktas iš žmonių. Negana to, LVŽS pirmininkas ragino atšaukti ir galimybių pasą.
„Pirmiausia, ką reiktų padaryti, tai atšaukti galimybių pasą. Tai yra sprendimas, kuris labai stipriai kenkia mūsų ekonomikai. <...> Jeigu šnekėti apie testų apmokestinimą, turime situaciją, kad iš įmonių išeina žmonės tūkstančiais. Tai susiję su tuo, kad žmonėms gali tekti mokėti už testus, susiję su privalomu skiepijimu. Žmonės pasirenka gauti mažesnes pašalpas nei šiek tiek didesnį atlyginimą nei prievarta daryti kažką“, – sakė jis.
Apmokestinti testai, R. Karbauskio teigimu, itin skaudžiai atsieitų šalies ekonomikai. „Aš kaip darbdavys tai galiu pasakyti ir kaip žmogus, sveiku mąstymu skaičiuodama pasekmes. <...> Kai kurios įmonės imsis pačios tai kompensuoti, kai kurios negalės kompensuoti. Kokia prasmė žmogui, jeigu jam reikia pastoviai testuotis, mokėti už tuos testus? Tada atlyginimo nebeužteks“, – nuomonę išsakė politikas.
Jau ir dabar Lietuvai opi problema yra darbo jėgos trūkumas, o mokami testai situaciją tik pablogintų, teigė jis.
Dar R. Karbauskis sakė nesuprantantis, kodėl Seime svarstomi tokie siūlymai, kaip narkotikų dekriminalizavimas, kai valstybę purto pandemijos ir migrantų krizė.
„Vakar buvo dekriminalizavimas narkotikų. Toks klausimas – labai skaudus, kur negali suprasti logikos, negali suprasti, kam tai naudinga. <...> Pats veiksmas rodo, kad jiems tai yra labai svarbu ir daug svarbiau nei migrantai ir, tarkim, su terorizmu susiję žmonės, negu koronavirusas. Reikia legalizuoti narkotikus – dabar Seimas tuo užsiiminėja. Tai yra beprotybė“, – sakė R. Karbauskis.
Portalas tv3.lt primena, kad Seime skubos tvarka svarstomos Vyriausybės pataisos, kad sveikatos patikrinimas dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta ekstremali padėtis arba karantinas, esant vakcinos prieinamumui, būtų finansuojamas darbuotojo lėšomis arba darbdavio sprendimu jo lėšomis.
Išimtis būtų taikoma darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jų testavimas ir toliau būtų finansuojamas iš biudžeto.
Vyriausybė teigia, kad tokia prievolė turėtų paskatinti žmones skiepytis nuo šios ligos.
Vyriausybės sudarytame veiklos sričių sąraše, kurio darbuotojai turi nuolat testuotis dėl COVID-19, yra medicinos, švietimo, maitinimo, prekybos, viešojo administravimo darbuotojai, vežėjai, profesinės karo tarnybos kariai. Tikrintis reikia kas septynias–dešimt dienų.
Visą „Žinių radijo“ laidą galite stebėti čia: