• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl valstiečių įregistruotų Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų sukilo tikra audra. Pirmadienį organizuota spaudos konferencija, kurioje gydytojai, šeimos, susilaukusios vaikų pagalbiniu apvaisinimu, žurnalistai ir visuomenininkai pasisakė prieš minėtas pataisas. Tačiau Ramūnas Karbauskis sako, kad jos vis tiek įsigalios nuo sausio – jis teigia besiremiantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto išvadomis.

Dėl valstiečių įregistruotų Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų sukilo tikra audra. Pirmadienį organizuota spaudos konferencija, kurioje gydytojai, šeimos, susilaukusios vaikų pagalbiniu apvaisinimu, žurnalistai ir visuomenininkai pasisakė prieš minėtas pataisas. Tačiau Ramūnas Karbauskis sako, kad jos vis tiek įsigalios nuo sausio – jis teigia besiremiantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto išvadomis.

REKLAMA

„Aš „Facebooke“ pasidalinau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų pasirašytais raštais Seimui, kurie buvo pasirašyti dar vasario mėnesį, o pirmadienį gavome dar aibės mokslininkų pasirašytą dokumentą , kur teigiama, kad kiaušialąsčių šaldymas yra efektyvesnis už embrionų šaldymą. Tad norisi paprašyti visų tų mokslininkų, kurie sėdi konferencijose ir audrina visuomenę, pasakyti, kokiais argumentais jie remiasi teigdami, sakydami, kad tai, ką mes siūlome, kažką pablogins. Mes remiame Sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų tyrimais.

Aš noriu paprašyti tų tyrimų (oponentų – red.) raštiškai, nes jie (LSMU – red.) pateikė Seimui raštiškai. Visa tai, ką daro mūsų siūlymo oponentai, tai tik kalba, bet nieko nepateikia raštiškai. Visi argumentai emociniai. Moksliniai tyrimai, kuriuos gavau, teigia, kad moteriai kaip tik labiau pakenks kiaušialąsčių šaldymai“, – tv3.lt sakė Valstiečių ir žaliųjų partijos lyderis R. Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

R. Karbauskis teigia, kad užšaldant embrionus, dalis jų lieka nepanaudoti, tad embrionai yra pardavinėjami. Anot politiko, tie medikai, kurie pasisako prieš jo partijos inicijuojamas pataisas, bijo prarasti dalį verslo.

REKLAMA

„Kai aš klausiu, ką darysite su embrionais, negaunu jokio atsakymo, o įstatyme parašyta – sprendimas dėl nereikalingų embrionų daromas klinikos pasirinkimu. Ką tai reiškia? Galiu pasakyti. Vokietija – šalis, kurioje embrionų šaldymas leidžiamas – nes tai sena technologija , kurią jie ateityje greičiausiai keis – tačiau bandymams ten negalima naudoti embrionų, kurie pagaminti Vokietijoje – bandymams galima naudoti tik importuotus. Vadinasi, rinka, kur dėti embrionus, yra – Vokietija ir kitos šalys, kur uždrausta naudoti vietinius embrionus, nes jie jaučia tą problemą, kad jie bandytų naudotis gyvybe, kuri yra užgimusi Vokietijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tas draudimas eksportuoti (embrionus – red.) triukšmą kelia daug didesnį negu pats skirtingas metodas, tik tiek, kad dengiamasi pačiu metodu, o nešnekama apie tai, ko jie labiausiai bijo, nes aš įtariu, kad embrionų eksportas yra labai didelis. Jeigu JAV embriono fiziniai tėvai yra išsilavinę, gražūs, jis kainuoja iki 100 000 dolerių. Europoje tie skaičiai mažesni, bet minimalios kainos – šimtai eurų už embrionų. (...)Čia man didžiausias įtarimas kyla, kodėl tas triukšmas kyla. Ogi dėl to, kad kiaušialąstė nėra prekė – jos neįmanoma padaryti preke, o embrionas yra prekė, ir tą pripažįsta visi, nes tai yra gyvybė“, – sako jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Karbauskis teigia, kad pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos vis tiek įsigalios sausio pirmą, o moterys, norinčios susilaukti vaikų, pasak jo, realiai nepajus skirtumo, ar bus šaldomi embrionai, ar kiaušialąstės.

Prekiauti nelegalu

Akušeris ginekologas Rolandas Žiobakas sako, kad žmonės, kalbantys apie embrionų prekybą, kaltina gydytojus, dirbančius pagalbinio apvaisinimo srityje, vagyste.

REKLAMA

„Ką reiškia pardavinėja embrionus? Tu apkaltini medikus, kad jie prekiauja, jie vagia. Tie žmonės, kurie praėję nevaisingumo gydymą, supranta, kad kiekvienas embrionas yra aukso vertės. Tai kaip gali prekiauti? Pirmiausia, tai yra nelegalu. Kas tiems žmonėms davė teisę medikus kaltinti vagyste?“ – kalbėjo R. Žiobakas.

Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidentė prof. Diana Ramašauskaitė nurodo, kad skirting mokslinių tyrimų interpretacijų todėl, kad galima ištraukti iš konteksto vieną pastraipą ir interpretuoti ją pagal savo pasaulėžiūrą.

REKLAMA

„Mokslo straipsnius reikia mokėti skaityti, reikia pasižiūrėti, kokie tie moksliniai straipsniai ir kokios kokybės., geriausiuose straipsniuose didelės imtys yra. Jei ištrauki iš mokslinio straipsnio vieną pastraipą, tada ir susidaro skirtingos nuomonės“, -sakė D. Ramašauskaitė.

Pasaulėžiūra virš profesinės etikos

R. Žiobakas taip pat teigė, kad kai kurie gydytojai iškelia pasaulėžiūrą virš profesinės etikos – taip, pasak jo, ir atsiranda gydytojų, teigiančių, kad kiaušialąsčių šaldymas toks pat efektyvus kaip embrionų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienas gydytojas turi laikytis profesinės etikos. Visada buvo žmonių, kurie pasaulėžiūrą iškelia aukščiau profesinės virš etikos. O kai kurios kolegijos, kurios visiškai nedirba šitoje srityje, tarnauja tam tikroms žmonių grupėms“, – sakė jis.

Nevienodai vertingi

Diana Gaičiūnaitė Dirmė, šiuo metu bandanti pagalbiniu apvaisinimu susilaukti vaikų, teigia, jog nėra tiesa, kad valstiečių siūlomas kiaušialąsčių šaldymas ir jų kritikų siūlomas embrionų šaldymas būtų vienodai vertingi metodai.

REKLAMA

„Efektyvus kiaušialąsčių šaldymas yra tik jaunoms moterims, iki 35 metų – toms , kurios nori atidėti savo motinystę dėl karjeros, kurioms reikalingas gydymas nuo vėžio. Mes to negalime perkelti visoms moterims, kurios turi nevaisingumo problemą.

Be to, dėl pataisose esančio reikalavimo sukelti visus embrionus į gimdą vaikai gims mažiau sveiki, neišnešioti, dėl savo neišnešiotumo turės sveikatos sutrikimų.

REKLAMA

Būtų nesivadinusi mama

Trijų vaikų mama Rūta Dvareckienė savo atžalų susilaukė dirbtinio apvaisinimo būdu. Su valstiečių siūlomomis Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisomis moteris sako vargiai būtų galėjusi dabar vadintis mama.

„Mes susilaukėm Elzės, kai man buvo 36-eri, o bandėme susilaukti nuo tada, kai man buvo 27-eri – devynerius metus. Tad mano, 35-erių metų moters, kiaušialąstės jau būtų nebetinkamos. Mano atveju nebūtų įmanoma bet kaip man padėti, jeigu man nepasisektų iš pirmo karto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai vyko stimuliacija, ir mes susilaukėme Elzės, man išpautavo 21-ną kiaušialąstę, iš kurių apsivaisino 19, o trečią dieną liko du embrionai, ir iš jų gimė Elzė. Nelabai įsivaizduoju, kiek laiko būtų reikėjė, jei man būtų nepasisekę pirmą kartą, kiek ciklų būtų reikėję praeiti kiek vaistų suvartoti, kiek leidimosi į kūną hormonų būtų“, – dalinosi patirtimi R. Dvareckienė.

Seime įregistruotos valstiečių Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos, kuriomis siekiama įteisinti, kad embrionų būtų leidžiama sukurti tik tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, bet ne daugiau trijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų