Paaiškėjo, kad dauguma šalies vaistinių nesilaiko įstatymų ir ne tik nesumažino vaistų antkainių, o juos dar net padidino. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad dėl to vaistinėms gali būti sustabdytos licencijos.
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos, šį mėnesį tikrinusi 36 vaistines (tarp jų - 17 vaistinių tinklams nepriklausančių) Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, net 30-yje nustatė pažeidimų.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio, VVKT mažmeninių prekybos antkainių taikymo pažeidimų nustatė 17 tinklinių ir 13 tinklams nepriklausančių vaistinių.
"Apmaudžiausia, kad šios vaistinės ne tik kad nesumažino vaistų antkainių, kaip vaistines tai įpareigoja padaryti įstatymai ir Vyriausybės nutarimai, o antkainius dar net padidino. Ministerija su tuo nesitaikstys ir pažeidėjams taikys griežčiausias nuobaudas - iki vaistinių veiklos licencijų sustabdymo", - teigia ministras.
VVKT tikrino 30 pavadinimų nekompensuojamųjų vaistinių preparatų (po 15 receptinių ir nereceptinių vaistų), parinktų iš 100 populiariausių nekompensuojamųjų vaistinių preparatų sąrašo.
Daugiausia pažeidimų nustatyta šiose tikrintose vaistinėse: UAB "Tamro vaistinė" (prekinis ženklas "Šeimos vaistinė"), Didlaukio 80A, Vilnius - 97 proc. (28 iš 29) tikrintų vaistinių preparatų buvo taikyti didesni mažmeninės prekybos antkainiai negu leidžia Vyriausybės nutarimas; UAB "Skalvė" ir Co, Donelaičio 70D-42, Kaunas - 71 proc. (17 iš 24); UAB "Rovifarma" vaistinė, Liepojos 49, Klaipėda - 46 proc. (12 iš 26), UAB "Eurovaistinė "(prekinis ženklas "Eurovaistinė"), Savanorių pr. 68, Vilnius - 38 proc. (11 iš 29).
"Visoms vaistinėms VVKT nurodė trūkumus pašalinti per 5 dienas. Jeigu vaistinėse ir po 5 dienų nebus taikomi teisės aktais nustatyti mažmeninės prekybos antkainiai, VVKT, vadovaudamasi Farmacijos įstatymu, stabdys vaistinių veiklos licencijų galiojimą", - teigia ministras R.Šukys.
VVKT viršininkas Gintautas Barcys atkreipia dėmesį, kad nuo balandžio 1-osios didmeninio platinimo licencijos turėtojai ir vaistinės nekompensuojamiesiems vaistiniams preparatams privalo taikyti prekybinius antkainius, neviršijančius antkainių, nustatytų Vyriausybės nutarimu.
"VVKT atliko palyginamuosius tyrimus sausio ir balandžio mėnesį. Iš jų paaiškėjo, kad 22 vaistinių preparatų (iš pasirinktų tikrinti 30 vaistų), vidutinės kainos sumažėjo, o 7 vaistinių preparatų - net padidėjo. VVKT tikrinimas parodė, kad vidutiniškai vaistai vaistinėse atpigo tik 2,84 proc. Pastebėjome ir kitą problemą - trys ketvirtadaliai naujas vaistų kainas deklaravusių vaistų gamintojų jas vidutiniškai padidino apie 9 proc.
VVKT pabrėžia, kad atliks papildomus palyginamuosius vaistų kainų tyrimus ir jei vaistų pabrangimas nebus motyvuotas, Sveikatos apsaugos ministerija apie tokį neetišką vaistų gamintojų elgesį informuos vaistų gamintojų šalių ambasadas, Europos Sąjungos priežiūros institucijas bei visuomenę", - teigia VVKT viršininkas G. Barcys.