Daug diskusijų keliantis alkoholio masiniuose renginiuose ribojimas jau kelias savaites vis iškeliamas viešojoje erdvėje.
Praėjusios kadencijos pasiiūlymas
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pakomentavo ir vakar pristatytą masinių renginių alkoholio pardavimo tvarką. Susirinkusiems jis gynėsi, kad šie pasiūlymai yra registruoti dar praėjusios valdžios.
„Tai nėra naujas dalykas, viskas buvo registruota dar praėjusios kadencijos Seimo. Tuose pasiūlymuose yra numatyta daug priemonių, kurios mažintų alkoholio prieinamumą ir kultūrą. Reikia parodyti žmonėms, kad linksmintis ir švęsti yra nebūtinai gerti ar svaigintis. Suprantame švenčių ir festivalių rengėjus, registravome papildomą pasiūlymą, kad draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais tik tuose, kurie nemokami ir neribojami“, - tikino Sveikatos apsaugos ministras.
A.Veryga priminė ir mirtis festivaliuose. „Visi atsimename istorijas ir su mirusiais jaunais žmonėmis. Tai reikia susitarti, kad atsakomybė bus pasidalinama ir tuose renginiuose, kur įėjimas nemokamas ir neribojamas, atsakomybę apsiima savivaldybė. O kur mokama ir įėjimas ribojamas, atsakomybė tektų organizatoriams.
Kompromisų nebus
Konservatorius Vytautas Kernagis, komiteto nariams ir Sveikatos apsaugos ministrui priminė, kad festivalių rengėjai yra nuomonės formuotojai.
„Draudimas kaip priemonė yra kraštutinė ir neapgalvota, nes atsiras apėjimai. Man kelia nerimą, kad šita festivalių ir masinių renginių organizatorių bendruomenė nebuvo įtraukta į diskusiją. Jie gali formuoti nuomonę ir įvesti tam tikrą madą. Kad ir tarkime, jei jie supyktų pradėtų reklamuoti sunkiuosius narkotikus. Tai gali būti labai negerai. Kodėl niekas nekalbėjo su jais?“, - susirinkusiems sakė konservatorius.
Komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis tikino, kad parašus dėl alkoholio pardavimo ribojimo masiniuose renginiuose surinko iniciatyvos organizatoriai. Jis sako, kad nežino, kodėl jie į festivalių rengėjus nesikreipė.
Kalbai pasisukus apie alkoholio reklamos draudimą, kurie dažniausiai yra tokių renginių rėmėjai, R.Karbauskis patikino, kad kompromisų nebus. „Alkoholio reklama bus pilnai uždraudžiama, dabar tik diskusijų kyla dėl prekiavimo. Kompromisų nebus daroma“, - tikina R.Karbauskis.
Idealiu atveju alkoholis būtų parduodamas nuo 25
Aurelijus Veryga tikino, kad draudimai iš esmės nėra blogi. „Civilizuotame pasaulyje tai yra vadinama taisyklėmis. Turime ir tokias draudimo taisykles, yra ir kelių eismo taisyklės. Mes susitariame demokratišku būdu. Situacija yra šiuo metu tragiška, būtina prisidėti“, - tikina A.Veryga.
Sveikatos apsaugos ministras taip pat priminė, kodėl pasirinktas alkoholio pardavimas nuo 20 metų. „Visų pirma, daug aštuoniolikmečių yra dar besimokantys mokyklose. Tai nėra susiję su civiline teise, tai susiję su mūsų biologine branda. Kuo anksčiau alkoholis pradėtas vartoti, tuo jis labiau kelia priklausomybę. Idealiu variantu, tas amžius būtų 25 metai“, - savo argumentus dėstė Sveikatos apsaugos ministas.
Pataisė vakar
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su Seimo nariais vakar įregistravo pataisas, kurias priėmus prekiauti alkoholiniais gėrimais festivalių metu nebus draudžiama.
Iki šiol tokiuose komerciniuose renginiuose buvo galima prekiauti ne stipresniu nei 7,5 proc. ir ši galimybė išliks, tik sprendimą dėl šios prekybos galutinai perims savivaldybės. Tai reiškia, kad vasaros festivalių po atviru dangumi metu, uždaruose koncertuose ar Naujųjų metų naktį Operos ir baleto teatre stebint „Traviatą“, niekas nedraus pakelti taurės alkoholinio gėrimo.
Siūlomu projektu norima uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais viešų nemokamų renginių metu. Tai reiškia, kad šiais gėrimais nebus leidžiama prekiauti tokiuose renginiuose, kuriuose žmonės negali išreikšti savo sutikimo dalyvauti, pvz., Jūros šventėje lankosi šeimos su mažais vaikais, šalia renginių vietų gyvenantys žmonės, kurie nepirko bilieto ir patys nepasirinko, kad jiems būtų siūlomas alkoholis. Tikimasi, kad tokia tvarka pasitarnaus blaivios pasilinksminimo kultūros kūrimui, o taip pat ženkliai prisidės prie viešosios tvarkos saugojimo. Ne paslaptis, kad renginių, kuriuose prekiaujama alkoholiu, metu padidėja nusikalstamumas, daugelis žmonių nesijaučia saugūs, todėl neleidžiant prekiauti ir vartoti alkoholiu, turėtų padidėti saugumas masinių renginių metu.