Rusija nustojo vykdyti mirties bausmę 1996 m., nes tai buvo būtina sąlyga norint įstoti į Europos Tarybą – teisių grupę, iš kurios Rusija 2022 m., pradėjusi puolimą Ukrainoje, buvo pašalinta. Nuo to laiko vis daugiau V. Putino sąjungininkų ir įstatymų leidėjų ragina sugrąžinti mirties bausmę, kad ji būtų skirta įtariamiesiems, kovo mėnesį koncertų salėje netoli Maskvos įvykdžiusiems teroro aktą, per kurį žuvo daugiau nei 140 žmonių.
„Turėtume apsvarstyti galimybę panaikinti mirties bausmės moratoriumą“, – penktadienį Sankt Peterburge vykusiame teisiniame forume sakė Rusijos tyrimų komiteto vadovas Aleksandras Bastrykinas.
„Kai kuriais atvejais ji turėtų būti taikoma ir tais atvejais aš esu už mirties bausmę“, – sakė jis.
Daugiau nei dešimtmetį Tyrimų komitetui vadovaujantis A. Bastrykinas sakė, kad V. Putinas galėtų įsaku panaikinti moratoriumą. „Kai kurie kompetentingi, kvalifikuoti teisininkai man sakė, kad turime pakeisti Konstituciją, surengti referendumą, bet aš manau, kad panaikinti mirties bausmės moratoriumą turėtume tiesiog prezidento įsaku“, – sakė jis.
Kovo mėnesį Rusijos parlamento vadovas Viačeslavas Volodinas pareiškė, kad moratoriumą turės panaikinti Rusijos Konstitucinis Teismas. Jei V. Putinas sugrąžintų mirties bausmę, tikslus teisinis mechanizmas būtų tiesiog formalumas. Nuostata dėl mirties bausmės jau įtraukta į Rusijos baudžiamąjį kodeksą, tačiau ji netaikoma daugiau nei 25 metus.
Buvęs prezidentas Dmitrijus Medvedevas, dabartinis Rusijos Saugumo Tarybos vadovo pavaduotojas, taip pat siūlo sugrąžinti mirties bausmę už sunkiausius nusikaltimus. Kritikai susirūpinę dėl šio siūlymo, nes baiminasi, Kremlius panaudos mirties bausmę kaip atgrasymo priemonę prieš kitaminčius ar politinius oponentus.