• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Televizijos ekranuose Vladimiras Putinas šiomis dienomis atrodo itin vienišas. Galima net pamanyti, kad jis vienas veda šalį į karą su Ukrainą, karą, kuriuo baisisi visas likęs pasaulis, rašo BBC.

Televizijos ekranuose Vladimiras Putinas šiomis dienomis atrodo itin vienišas. Galima net pamanyti, kad jis vienas veda šalį į karą su Ukrainą, karą, kuriuo baisisi visas likęs pasaulis, rašo BBC.

REKLAMA

Visgi Putinas nėra vienas, vos dieną prieš paskelbiant karą Ukrainai jis suorganizavo choreografiškai tikslų savo pasirodymą su artimiausiais patarėjais, žmonėmis, kurie lydi jį kiekviename žingsnyje. Saugumo taryboje visi sėdėjo, klausė ir vaidino jiems priskirtus vaidmenis. 

Taip, kaltė ir atsakomybė už invaziją į Ukrainą krenta jam, bet jis remiasi savo lojaliu patarėju ratu, dauguma jų – saugumiečiai ir karininkai, todėl dalis kaltės už veiksmu Ukrainoje krenta ir jiems. Ir štai kyla klausimas, kas yra tie, kurie sėdi Putino dešinėje ir kairėje?

Gynybos ministras Sergejus Šoigu vienas tų, kuris ilgą laiką kalbėjo apie būtinybę „demilitarizuoti“ Ukrainą ir apsaugoti Rusiją nuo tariamos Vakarų grėsmės.

REKLAMA
REKLAMA

Tai žmogus, kuris kartu su Putinu važiuoja žvejoti ir medžioti į Sibiro gilumą ir kalbama, kad jis gali būti Putino įpėdinis. Tiesa, pasižiūrėjus į jo nuotraukas greta Putino, ypatingai tą, kurioje jis susigūžęs sėdi stalo gale ir priima Putino nurodymus, ne vienas galėtų sau užduoti klausimą, kiek išties jo klauso Putinas?

REKLAMA

Ši nuotrauka buvo padaryta trys dienos po karo pradžios, kai pradėjo sklisti gandai apie žemą rusų karių moralę, nenorą kautis, nežinojimą kur atsidūrė ir kodėl.

S. Šoigu stalo gale sėdėjo susinepatoginęs, o juk planas, matyt, buvo toks, kad jis jau turėjo marširuoti Kijevo gatvėmis.

S. Šoigu labai lengvai užgrobė Krymą, jam ši aneksija atnešė vietinę šlovę. Dar anksčiau jis buvo atsakingas už karinę Rusijos žvalgybą, dar žinoma, kaip GRU.

REKLAMA
REKLAMA

Tą pačią, kuri barstė nuodus Solsberyje ir mėgino nunuodyti Aleksėjų Navalną lėktuve, pakeliui iš Sibiro.

Tiesa, Rusijos saugumo ekspertai vis dar įsitikinę, kad S. Šoigu yra vienas įtakingiausių Putino patarėjų, nors nuotraukos to gal ir neatspindi. „Šoigu yra atsakingas ne tik už kariuomenę, bet ir už ideologiją. O rusiškoji ideologija daugiausiai kalba apie istoriją, Šoigu kontroliuoja tą naratyvą“, – sakė saugumo ekspertas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas žmogus, sėdintis greta Putino, yra Rusijos kariuomenės generalinio štabo vadas Valerijus Gerasimovas. Jo, kaip generalinio štabo vado darbas buvo greitai nužygiuoti ir užimti Ukrainą. Toks buvo pagrindinis Putino lūkestis.

Šis žmogus buvo vienas pagrindinių karo vadų dar nuo 1999 metų Čečėnijos karo. Tai žmogus, senokai koja kojon žengiantis su Putinu. Jis buvo tas, kuris planavo invaziją ir prižiūrėjo karinius manevrus Baltarusijoje vos prieš kelias savaites.

REKLAMA

Rašytojas Markas Galeotti jį apibūdino, kaip niekada nesišypsantį, aštrų žmogų, kuris prižiūrėjo Krymo aneksiją. Kalbama, kad jis šiuo metu kiek nustumtas į šalį ir viskas dėl to, kad karo pradžia nebuvo tokia sklandi, kaip tikėtasi, o kariai – nepasirodė itin pasiruošę kariauti Ukrainoje.

Tiesa, kai kurie analitikai mano, kad taip nėra. Putinas pats negali kontroliuoti visko, o Gerasimovas, bent jau kariuomenėje, gali, todėl Putinui jo reikia. Gerasimovas svarbus dar ir todėl, kad Šoigu neturi karinio parengimo ir žinių, o tik medalius. O štai Gerasimovas – turi.

REKLAMA

Dar vienas dėmesio vertas žmogus šalia Putino – Nikolajus Petruševas. Jis yra Rusijos saugumo tarybos, suburtos Putino, sekretorius. Sakoma, kad Petruševas yra visų vanagų vanagas.

Vienas tų, kurie yra šventai įsitikinę, kad Vakarai yra nusitaikę į Rusiją. Jis taip mano jau daug metų ir vienas tų, kurie kartu su Putinu žengia koja kojon dar nuo 1970 metų.

Kiti du seni bendražygiai iš tų laikų yra Aleksandras Bortnikovas, vadovaujantis Rusijos saugumiečiams ir Sergejus Naruškinas, vadovaujantis užsienio žvalgybai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidento artimas ratas turi silovikų pavadinima, bet šie trys – yra dar arčiau Putino. Retas kuris turi didesnę įtaką Putinui, nei Patruševas. Jie kartu dirbo KGB, o vėliau Patruševas pakeitė Putiną, kaip FSB vadovas.

FSB vadas Aleksandras Bortnikovas – senas Putino draugas iš KGB laikų. Putinas labiausiai pasitiki informacija, kurią gauna iš specialiųjų tarnybų. Bortnikovas jam tą informaciją teikia nuolatos ir yra labai artimas žmogus Kremliaus vadui.

REKLAMA

Jis FSB perėmė, kai pasitraukė Patruševas, kuris savo ruožtu postą buvo gavęs iš Putino. Jie abu artimi prezidentui, bet nėra aišku, kurio ausis arčiau Putino. FSB turi savo pajėgas ir turi viršenybę prieš kitas saugumo ir teisėtvarkos institucijas. Bortnikovas svarbus, bet tikrai ne tas, kurį kas nors matytų, kaip Putino įpėdinį arba prezidentui iššūkį metantį žmogų.

REKLAMA

Kitas bendražygis, kurį visai neseniai viešai pažemino Putinas yra Sergejus Naryškinas, užsienio žvalgybos vadovas. Jis irgi iš senųjų Peterburgo draugų gaujos. Tiesa, saugumo vadas buvo viešai pažemintas ir tai parodyta per televiziją vos kelios dienos prieš karo Ukrainoje pradžią.

Jis šaltas ir susitvardantis žmogus, todėl kilo nemažai klausimų po to posėdžio. Bet analitikai mano, kad tai tebuvo galios parodymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Putinas mėgsta žaisti žaidimėlius su savo artimiausiu ratu. Naryškinas ilgai buvo tarsi Putino šešėlis, sekęs ji dar nuo Peterburgo laikų, dirbęs jo ofise ten, vėliau buvęs Rusijos Dūmos vadovu. Manoma, kad jis vaidina stiprų ideologo vaidmenį, suteikia Putinui žinių apie tai, kaip reiktų „statyti“ ideologiją valstybėje.

Dar vienas Putino dešinėje yra amžinasis užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Jau 18 metų jis yra Rusijos diplomatijos vadu, nors nelaikoma, kad jis turi daug galios priiminėti sprendimus.

REKLAMA

Analitikai nemano, kad Putinas jo klauso taip, kaip savo draugų-šnipų ar kariškių. 71 metų S. Lavrovo buvimas šalia Putino rodo, kaip jis remiasi figūromis iš praeities. Šiam žmogui nesvetimos patyčios, nors jis ir yra diplomatijos vadas.

Jis yra pasityčiojęs iš Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorės dėl jos kuklių žinių geografijos srityje, pažeminęs Europos Sąjungos užsienio reikalų komisarą Joseph Borrellį. Manoma, kad S. Lavrovas jau ilgą laiką buvo nustumtas nuo sprendimų priėmimo apie Ukrainą. Nepaisant jo pikto žvilgsnio ir rūsčios povyzos, jis visą laiką kalbėjo apie diplomatinius sprendimo būdus, bet buvo ignoruojamas.

REKLAMA

Vienintelė moteris greta Putino, nors ir nelaikoma įtakinga, yra Rusijos Federacijos valstybės tarybos vadovė Valentina Matvijenko. Ji yra tas žmogus, kuris pasirūpina, kad visi Putino sumanymai būtų prastumti, užantspauduoti ir patvirtinti Taryboje, Dūmoje ir kitur. Ji, žmogus iš Putino praeities, lydėjusi jį dar nuo Peterburgo laikų. Tiesa, ši moteris tikrai nėra ta, kuri turi daug įtakos prezidentui. Labiau ta, kuri sudaro pilno kabineto įvaizdį, kai reikia priimti sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA

Na ir paskutinis, bet nemažiau svarbus saugumo tarybos narys – Nacionalinės gvardijos vadas Viktoras Zolotovas. Jis buvęs prezidento asmens sargybinis, o dabar – nacionalinės gvardijos, žinomos, kaip Rosgvardija, vadas.

Tai tarsi asmeninė Putino armija, primenanti senovės Romos pretorijus. Manoma, kad gvardija turėjo iškilmingai pradėti ir pabaigti invaziją į Ukrainą. Bėda ta, kad jos vadas neturi jokio karinio laipsnio, mokymų, o pati gvardija – kukliai ginkluota ir itin pažeidžiama mūšyje.

Ko dar klauso Putinas?

Ministro pirmininko Michailo Mišutino, kuris prieš save dabar turi itin sunkią užduotį išsaugoti Rusijos ekonomiką nuo visiško žlugimo.

Maskvos mero Sergejaus Sobjaninovo ir Rosneft galvos Igorio Sečino, kurie taip pat stovi arti prezidento. Taip pat Putinas nuolat kalbasi su broliais Rotenbergais, vaikystės draugais, kurie Putino dėka gali džiaugtis milijardais savo banko sąskaitose. Pagal 2020 metų „Forbes“ duomenis – tai turtingiausia šeima Rusijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų