Vos tik Vyriausybė iš esmės pritarė ribojimams skiepytis nesutinkantiems žmonėms, skandalingoji mokytoja A. G. Astrauskaitė savo feisbuko paskyroje pasidalinusi įrašu pranešė, kad „Tautos pasipriešinimas liberfašistiniam režimui prasideda rugpjūčio 10 dieną“.
Jos teigimu, tai protestas, kurio metu susirinkusieji prie Seimo paleis pavojaus signalus ir butaforinius dūmus.
„Nuo pakylos kalbėtojams (su tentu nuo lietaus) kalba renginio vedėjas, svečiai. Priimama Rezoliucija, kuri protesto atstovų nešama LR Prezidentui. Po Rezoliucijos paskelbimo, pasibaigus oficialiai daliai, tribūna suteikiama tautai: žmonės vietoje registruojasi kalboms pas atsakingą asmenį, išreiškia savo poziciją apie valdančiųjų veiksmais sudarytą segregacijos, nesaugumo ir neapykantos atmosferą Lietuvoje. Kas pageidauja ir yra puikiai pasirengę, taip pat atlieka Tautos dvasią ir ryžtą palaikančias patriotines, lietuviškas dainas, giesmes“, – protesto programą dėsto organizatorė.
„Vengiama neapykantos, riaušių kurstymo – tik taikūs, 1990 m. kovo 11 d. ir 1991 m. sausio 13 d. išbandyti Tautos veikimo būdai“, – priduria ji.
Pasikalbėti plačiau apie rengiamą mitingą su A. G. Astrauskaite naujienų portalui tv3.lt nepavyko – jos telefonas išjungtas.
Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė patikino, kad dalyvauti mitinge rugpjūčio 10 d. leidimas išduotas 1000 žmonių ir turėtų trukti nuo 9 val. iki 17 val.
Gedvilas: valdžia ignoruoja žmones
Bene garsiausiai viešojoje erdvėje apie mitingą kalba, ragindamas žmones išreikšti pasipiktinimą nebesėdint ant sofos, bet ateinant prie Seimo, politikas A. Gedvilas.
Jo teigimu, nepasitenkinimas valdžia visuomenėje kyla dėl to, kad priimant sprendimus yra ignoruojami žmonių pasiūlymai, nebandoma užmegzti dialogo su tauta.
„Aš pats negaunu atsakymų į klausimus, kiek yra mirčių po pirmo ar po antro skiepo, kokia yra statistika. Juokinga, kai pagal vardus tokia statistika yra vedama – Petrų, Onučių duomenys renkami, juos turime, o esminė informacija – kaip vakcinos veikia žmogaus sveikatą, yra slepiama“, – tikina Seimo narys.
Praėjusią savaitę politikas feisbuke pasidalino įrašu, kuriame jis teigė, kad „vakcinavimas patiria fiasko“ .
„Lietuvos Statistikos Departamentui uždaviau patį paprasčiausią klausimą – kiek žmonių mirė per 4 savaites po pirmo skiepo ir kiek – per 4 savaites po antro skiepo?
Ir žinote ką? Jiems prireikė net 20 d.d. kad parašytų „informacijos <...> pateikti negalime“! Tai – tiesiog apgailėtina... Mano kolega, duomenų analitikas teigia, kad tokiam darbui užtektų ir 30 min.“, – rašė A. Gedvilas.
Jis taip pat prašė sekėjų pasidalinti atvejais, kai žmogus po skiepo keturių savaičių bėgyje mirė.
„Konfidencialumą garantuoju“, – pridūrė jis.
„Nesuprantu tokių dalykų ir negaunu paaiškinimų, kada yra priverstinai testuojami sveiki, nepasiskiepiję žmonės, tačiau nėra testuojami pasiskiepiję žmonės, kurie jau ir mokslininkų yra pateikta, kad jie lygiai taip pat užkrečia kitus ir užsikrečia patys.<…> Nuo kada Lietuvoje nebegalioja Konstitucija? Pagal tai, kokius sprendimus dabar valdantieji bruka, jie yra mažų mažiausiai paminima“, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja jis.
Politologė Rima Urbonaitė vertindama ieškojimus mirusiųjų nuo COVID-19 vakcinos sako, kad politikai tai daro neturėdami jokio pagrindo.
Jos nuomone, tai tik bandymo pasikelti reitingus siekis.
„Norėtųsi jų retoriškai paklausti, kodėl neieško mirusių žmonių nuo COVID, nes aš pati galiu jau kelis pasakyti, kuriuos tiksliai žinau ar mirusius mačiau. Man atrodo, kad čia yra daug spekuliacijų ir panašių dalykų. Politikas politikui nelygu, bet, kad kai kurie mato galimybę pasidaryti viešuosius ryšius, tai aš neatmetu to, – sako ji.
Vertindama A. Gedvilo „mirusiųjų nuo COVID-19 vakcinų ieškojimą“, ji pirmiausia siūlo politikui pačiam įsivertinti savo profesionalumą ir kompetencijas.
„Mes puikiai suprantame ir matome statistiką, kuri akivaizdžiai rodo, kad pasiskiepijusių žmonių tarpe, kurie net ir užsikrečia virusu, mes turime ženkliai mažiau sunkių viruso formų, jau nekalbant apie tai, kad ir ženkliai mažiau mirčių. Tai yra akivaizdi statistika. <…> Čia aš manau, kad politikai tiesiog turėtų nepamiršti, kad yra ir profesionalumas“, – priduria politologė.
Nemato profesionalios analizės
Naujienų portalui tv3.lt pasiteiravus A. Gedvilo, ar jis pats pasiskiepijo, Seimo narys nepanoro to atskleisti: „Noriu pridėti, kad esu persirgęs ir antikūnų turiu“, – sako jis.
Jis taip pat teigia nesantis prieš skiepus, bet ir nepalaiko tariamo valdžios savivaliavimo: „Mane labai neramina prievarta, kurios pagalba šiandien žmonės yra verčiami daryti tai, kuo ji netiki, nepasitiki ir galbūt galimai tai jiems gali pakenkti jų sveikatai“, – teigia jis.
Seimo nario teigimu, žmonėms išseko kantrybė, todėl jie nori savo nuomonę išreikšti per mitingą ir atkreipti dėmesį į Vyriausybės nekalbėjimą.
„Jeigu mes kalbėtume argumentų kalba, nebūtų problemų. Visi žmonės protingi ir supranta, kad liga galimai yra pavojinga, yra daug nukentėjusių žmonių – persirgusių sunkia forma, yra ir mirties atvejų. Būtina išsiaiškinti visas priežastis, kad būtų galima logiškai priimti argumentuotą sprendimą“, – kalba politikas.
R. Urbonaitė sako nematanti jokios profesionalios analizės: „Eina ir kritikuoja viską, nes tiesiog tokia principinė pozicija – palaikyti tuos, kurie skiepytis nenori“.
„Tu gali ginčytis dėl kai kurių priemonių. Aš irgi galvoju, kaip bus užtikrinama viskas viešajame transporte. Aš irgi dėl to turiu abejonių. Tai gal kalbėkime apie detales. Čia panašu, kad detalės niekam neįdomu, tu tiesiog eini su pagrindine srove, tau tiesiog reikia pamojuoti „vėzdais“, nes tave parodys, tave nufotografuos ir tu šioje vietoje pasirodysi kaip aktyvus politikas. Bet politikoje aktyvumas nėra viskas, jie turėtų pagalvoti ir apie savo profesionalumą ir kompetencijų demonstravimą“, – toliau dėsto ji.
Politologas Bernaras Ivanovas pritaria R. Urbonaitei, sakydamas, kad opozicijos nariai seka visuomenės nuotaikas ir nesėkmingai bando kalbėti tarsi „žmonių vardu“.
„Per paskutinius 20 metų Lietuvoje opozicija išsigimė. Ir tą didelį išsigimimą mes matėme paskutinius 10 metų. Opozicija yra nupenėta kiaulė, kuri visiškai sėdi ant politinės dotacijos ir nieko nedaro. <…> Opozicija negali būti tuščia, ją vis tiek kažkas turi užimti.
Mes dabar stebime procesą, kai opozicijos vietą užima visokie nepopuliarūs, pakraščių politikai. Jie renka balus ir tokiu būdu gaus daugiau populiarumo. Čia mūsų tos pačios politinės sistemos, opozicijos bėda. Ir tai – padarinys to, ką mes dabar matome. Situacija tik blogės.“, – teigia jis
Protesto puslapyje socialiniuose tinkluose žmonės dalinamasi septyniais reikalavimais:
- „Atmesti Vyriausybės nutarimo projektą, žadantį draudimus ir ribojimus nuo rugsėjo 13 dienos;
- Atmesti prievartinės vakcinacijos projektus – tiek vaikams, tiek suaugusiems;
- Panaikinti bet kokį spaudimą ir sveikų žmonių diskriminaciją šių vakcinų pagrindu;
- Nutraukti privalomą testavimą;
- Panaikinti galimybių pasą;
- Atmesti Vyriausybės kreipimąsi dėl Darbo kodekso ir Civilinės saugos įstatymo pakeitimo;
- Atšaukti Civilinės saugos įstatymo Nr. VIII-971 2, 9, 13, 15, 17, 18, 24, 28 ir 31 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą;
- Atsistatydinti Vyriausybei. Visai“.
Naujienų portalą tv3.lt Vilniaus apskrities Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja patikina, kad mitinge budės tiek policijos ekipažų, „kiek reikės“, užtikrinant ir prižiūrint viešąją tvarką, vykdant policijai pavestas funkcijas: „Organizatoriai kreipėsi dėl taikaus renginio, tai pareigūnai viskam pasiruošę“, – teigia ji.
Lietuvoje mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso yra gavę 53,3 proc. žmonių – per parą šis rodiklis nepakilo. Skaičiuojant vien pilnamečius, paskiepyta 63,2 proc. gyventojų.