Prokuroro Ričardo Juozainio padėjėja Jolanta Mackelienė nuomoja Anykščiuose dviejų kambarių butą, kurio šeimininką tempia į skolų duobę. Vyrui jau teko stori prieš teismą dėl nuomininkės skolų.
Padengusiam skolą savininkui J. Mackelienė dievagojosi grąžinti pinigus, tačiau pernai gruodį suėjus terminui buto savininkas jų taip ir nepamatė. Moteris nenori keltis iš buto ir žada tai padaryti tik liepos mėnesį.
Buto savininko atstovė portalui balsas.lt sakė, kad skola siekia jau beveik keturis tūkstančius litų. Anykščių rajono apylinkės prokuroras R. Juozainis žurnalistams sakė turintis rūpesčių dėl pavaldinės ne tik todėl, kad ji yra prasiskolinusi, moteris jau kelis kartus buvo įtariama vagystėmis.
Be to, prokuroras pasakojo, kad pareigūnė nesusitvarko su bylomis, neretai prirašo nebūtų dalykų, vėliau tai turi įtakos tyrimams ir ginčams teismuose: „Tarnautoja gerokai geriau apie save galvoja nei vadovybė apie ją, net atestaciją vos išlaikė.“
Pati J. Mackelienė teigė per atestaciją gavusi ketvertą: „Manau, kad tai gerai.“
Apkaltino 12 tūkstančių litų vagyste
Vis dėlto ne viskas gerai padėjėjos gyvenime. Pernai Ignalinos rajono gyventojas apkaltino J. Mackelienę iš jo pavogus dvylika tūkstančių litų. Anot vyro, moteris pavogė pinigus iš namų.
Ikiteisminio tyrimo metu paaiškėjo, kad vyras neva melagingai pranešė apie įvykį. Ikiteisminis tyrimas pradėtas ir pranešimas apie įtarimą įteiktas įtarus, kad J. Mackelienė 2011 metų gruodį Dūkšto mieste, būdama trečiam asmeniui priklausančiame name, neva pagrobė J. V. priklausančius 12 000 Lt.
Apie tai buvo pranešta Generalinei prokuratūrai. Prašyta spręsti klausimą, ar valstybės tarnautoja J. Mackelienė tinka eiti Anykščių rajono apylinkės prokuratūros prokuroro padėjėjos pareigas.
Panevėžio apygardos prokuratūros Ignalinos rajono apylinkės prokuratūros prokuroro nutarimu tyrimas buvo nutrauktas, nes jo metu surinkti duomenys nepagrindė įtariamosios J. Mackelienės kaltės dėl nusikalstamos veikos padarymo.
Šiuo nutarimu taip pat pavesta pradėti kitą ikiteisminį tyrimą įtarus, kad J. V. melagingai įskundė J. Mackelienę kaip padariusią nusikalstamą veiką ir dėl to J. Mackelienė buvo pradėta persekioti, be to, įtarta, kad ikiteisminio tyrimo metu J. V. davė melagingus parodymus.
Nuo pareigų nenušalino
Generalinės prokuratūros Personalo ir teisės skyrius atsakė, kad generalinis prokuroras kaip darbdavys neturi teisinio pagrindo šiuo metu spręsti dėl prokuroro padėjėjo nušalinimo nuo pareigų.
Šių metų balandį Ignalinos rajono apylinkės teismo nuosprendžiu J. V. teismas pripažino kaltu padarius nusikaltimą ir iš dalies sudedant paskyrė galutinę subendrintą bausmę – aštuonis mėnesius viešųjų darbų. Vyras turės neatlygintinai dirbti visuomenės labui po 20 valandų per mėnesį ir per bausmės laiką atlikti 160 valandų viešųjų darbų.
Teismas taip pat konstatavo, kad dėl J. V. nusikalstamos veikos ir dėl jos J. Mackelienei taikytų procesinių priemonių moteris patyrė nepatogumų, dvasinį sukrėtimą, pažeminimą, pablogėjo jos reputaciją, sumažėjo bendravimo galimybės, todėl iš J. V. priteisė 12 000 Lt. neturtinės žalos atlyginimo J. Mackelienei.
Duomenų apie nemokumą nėra
Pati apkaltinta vagyste moteris tikina, kad jos pažįstamas tai padarė iš meilės, kurią ji atstūmė. Moteris sakė: „Iš kur jis turi pinigų? Juk mėgsta išgerti ir yra bedarbis.“
Įdomu, kodėl prokuroro padėjėja, kurios reputacija turi būti nepriekaištinga, įsivėlė į santykius su tokiu žmogumi?
Ir kodėl vyriškis, kuris nedirba ir nieko neturi, staiga apkaltino J. Mackelienę pagrobus iš jo pinigus. Beje, moteris galėtų panaudoti gautą žalą savo reikmėms ir apmokėti skolą. Vyriškis, kuris melagingai apkaltino padėjėją, prisiekė atlyginsiąs žalą per metus.
Sąskaitos už šilumą milžinškos
Apie tai, kad J. Mackelienė vengia mokėti nuomos mokesčius Anykščių rajono apylinkės prokuratūroje, Generalinė prokuratūra teigė duomenų kol kas neturinti ir neva į Anykščių rajono apylinkės prokuratūrą dėl to niekas nesikreipė, Anykščių rajono apylinkės teisme pareiškimas dėl J. Mackelienės iškeldinimo iš nuomojamo buto bei nuomos mokesčio priteisimo nėra gautas.
Tačiau praėjusią savaitę prokuratūroje lankėsi buto savininko atstovas ir žurnalistai. Buto savininkas pateikė J. Macklienei skolos raštelius ir neapmokėtas sąskaitas. Keista, kad Anykščių rajono apylinkės prokuroras R. Juozainis nieko nepranešė apie vizitą vadovybei.
Kalbėdamas su žurnalistais R. Juozainis patarė kalbėti apie skolą su pačia tarnautoja ir netgi pasiūlė jai kreiptis dėl paramos.
J. Mackelienė sakė, kad pamėgins prašyti pagalbos.
Prokuroro padėjėja pripažino turinti skolą, nes antstoliai išieškojo beveik visą atlyginimą ir iš kiek daugiau nei iš dviejų tūkstančių litų palieka jau apie šešis šimtus: „Skola susidarė žiemą, nes sąskaitos ateidavo itin didelės – po šešis šimtus litų. Dalį pinigų jau grąžinau savininkui, tačiau skola liko dar dėl kitų paslaugų.“
J. Mackelienė tikino nieko bloga nematanti, kad susidarė tokia skola, ir žadėjo iki liepos antros dienos gauti reikiamą sumą iš giminaičių. Tačiau vėliau tikino nežinanti, iš kur gauti tiek pinigų, ir pažadėjo atsiskaityti birželio septintą dieną, o išsikelti liepos pradžioje.
Grasino nusižudyti
Pirmadienį J. Mackelienė persigalvojo ir paskambinusi savininko atstovui tikino, kad jeigu iš jos bus reikalaujama pinigų, ji nusižudys.
„Tikrai nusižudysiu. O vaikas liks vienas“, – tikino moteris. Kolegos apie J. Mackelienę atsilipė kaip apie labai uždaro būdo pareigūnę.
Ar gali nestabilios psichikos nesąžiningi asmenys dirbti teisėsaugoje?
Reputacija turi būti švari
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas sakė, kad tokia padėtis yra negera: „Matyt, moteris privalo padengti skolą saugodama savo reputaciją.“
J. Sabatausko nuomone, vien tai, kad pareigūnė vengia mokėti skolas ir įsivelia į įtartinus santykius, gadina jos reputaciją. „Juk ji kontroliuoja ikiteisminio tyrimo bylas, kur viskas turi būti skaidru“, teigė jis.
Parlamentaras svarstė, kad tokie asmenys negali būti priimami į teisėsaugos struktūrą.