Sostinės „Šarūno“ viešbutyje kolegos gimtadienį šventę Generalinės prokuratūros darbuotojai iškilmes baigė kaip senais gerais laikais. Kaip teigiama, puotai baigiantis pastaruoju metu išgarsėjęs prokuroras Justas Laucius kumščiais pamokė kolegą mandagumo, rašo trečiadienio „Lietuvos žinios“.
Praėjusios savaitės trečiadienį prabangiame „Šarūno“ viešbučio restorane švęstą Generalinės prokuratūros Valstybinio kaltinimo skyriaus prokuroro Dariaus Stankevičiaus gimtadienį pobūvio dalyviai prisimena labai nenoriai. Kaip, beje, ir viešbučio restorano darbuotojai. Pastarieji, paklausti apie prokurorų vakarėlį, tik dviprasmiškai nutęsia: „A, šitas pobūvis...“
Pamokė garbingo elgesio
Nieko keisto - pareigūnams, kuriuos prieš ketverius metus priimtas Etikos kodeksas įpareigoja itin santūriai elgtis ne tik tarnybos metu, bet ir laisvalaikiu, peštynės garbės nedaro. O kad būtent jomis baigėsi minėtas gimtadienio vakarėlis, užsimena kai kurie jo dalyviai ir restorano darbuotojai.
Kaip LŽ pasakojo įvykio liudininkai, linksmai šventei jau einant į pabaigą ir daugeliui svečių išsiskirsčius, prokurorų linksmybės virto santykių aiškinimusi. Apie 23 val. puota pasiekė kulminaciją: pastaruoju metu bylinėjimusi su pramoginės laidos darbuotojais, o kiek anksčiau - kontraversišku sprendimu Baltarusijoje tragiškai žuvusio Lietuvos karininko Vytauto Pociūno byloje išgarsėjęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras J.Laucius kelis kartus kumščiu mostelėjo kolegai, Valdymo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojui Virginijui Sabučiui. Šis esą nepagarbiai elgėsi šokdindamas kolegos sutuoktinę.
Privatus reikalas
Vakar LŽ kalbinti prokurorai lyg susitarę tvirtino, kad pobūvis - jų privatus reikalas. „Mano gimtadienis - privatus reikalas, ir komentarų šiuo klausimu tikrai nepateiksiu. Gandų komentuoti tikrai negaliu“, - tvirtino gimtadienį šventęs D.Stankevičius.
Dar nekalbesnis buvo incidento herojumi vadinamas J.Laucius. Pasidomėjęs, iš kur LŽ sužinojo apie gimtadienį, prokuroras pareiškė gandų nekomentuojantis. „Visa, ką maniau esant reikalinga pasakyti, pasakiau“, - nukirto jis.
Tuo metu per kolegos gimtadienį nukentėjęs prokuroras V.Sabutis LŽ paaiškino informacijos negalįs nei patvirtinti, nei paneigti. „Kalbate apie praėjusį trečiadienį? Tą dieną buvo mano draugo gimtadienis. Kadangi jis mano draugas, aš lyg ir norėčiau tą informaciją pasilaikyti sau, jeigu leistumėte. Aš gerbiu prokurorų etiką ir D.Stankevičiaus etiką“, - sakė V.Sabutis.
Pasiteiravus, ar dėl incidento neturi pretenzijų kolegai J.Lauciui, prokuroras trumpai atsakė: „Aš tiesiog bandau pasakyti, kad D.Stankevičiaus gimtadienis yra mano reikalas.“
Vadovas nesidomi
Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, regis, nelinkęs labai domėtis, ką jo pavaldiniai veikia po darbo ir kokią nuomonę apie pareigūnus gali susidaryti jų poelgių liudininkai. Per Generalinės prokuratūros atstovę spaudai A.Valantinas LŽ perdavė apie incidentą negirdėjęs, todėl negalįs jo komentuoti.
Prokurorų vadovas, matyt, primiršo 2004-aisiais priimtą Lietuvos prokurorų etikos kodeksą, kurio vienas iš punktų byloja: „Prokuroras privalo vengti tarnybos ir ne tarnybos metu žodžiais arba savo elgesiu paniekinti ar žeminti prokuroro, kaip valstybės pareigūno, ir prokuratūros, kaip valstybės institucijos, vardą.“
Toks generalinio prokuroro atlaidumas šiek tiek stebina, žinant, kaip ši institucija, taip pat ir incidente minimas prokuroras J.Laucius gina savo autoritetą.
Garbę gina teisme
Vilniaus miesto pirmasis apylinkės teismas šiuo metu nagrinėja J.Lauciaus iškeltą privataus kaltinimo bylą dėl šmeižto ir įžeidimo Baltijos televizijos (BTV) laidos „Uogos. Žinios ir orai“ kūrėjams ir vedėjams. Politikus ir visuomenės veikėjus pašiepiančios šou laidos kūrėjai prokuroro nemalonę užsitraukė po praėjusių metų gruodžio 7-ąją parodytos vėlyvos laidos. Per ją laidos vedėjai pašiepė J.Laucių, minėtą skandalingoje istorijoje dėl 8 arų sklypo Klaipėdoje įsigijimo. Kaip rašė LŽ, 2002-aisiais Vyčio Kryžiaus ordinu apdovanotas ir taip teisę į žemės sklypą įgijęs J.Laucius gautą nuosavybę įteisino Klaipėdoje. Pagal tuo metu galiojusius įstatymus, ordininkai sklypą galėjo gauti tik toje vietovėje, kur gyvena, taigi prokurorui priklausė sklypas sostinėje. Nors Generalinė prokuratūra pripažino, kad skiriant šį sklypą pažeisti įstatymai ir viešasis interesas, kaltas liko ne J.Laucius, o jam palankų sprendimą priėmusi Klaipėdos viršininko administracija.
Prokuroro J.Lauciaus vardas dažnai minėtas ir kitame kontekste. Būtent jam vadovaujant tyrėjai neįtikėtinai greitai išnagrinėjo Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko V.Pociūno žūties Baltarusijoje aplinkybes. Prokuroro paskelbta išvada, kad tragedija buvo tik nelaimingas atsitikimas, daugeliui tuo metu virusio vadinamojo VSD skandalo herojų leido lengviau atsidusti.
Jurga TVASKIENĖ