Generalinė prokuratūra nėra sulaukusi jokių buvusio Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho advokatų prašymų dėl jų ginamojo grįžimo iš Rusijos į Lietuvą sąlygų, žurnalistams antradienį teigė ekspolitiko bylą tiriantis prokuroras Saulius Verseckas.
Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas kiek anksčiau pripažino, kad susitiko su Rusijoje besislapstančio Darbo partijos įkūrėjo V.Uspaskicho advokatu Vytautu Bučiumi ir pastarasis per susitikimą "iškėlė klausimą, ar yra kažkokie įmanomi būdai, jog V.Uspaskichas sugrįžtų ir jam nebūtų juridinių pretenzijų sugrįžus".
V.Muntianas žurnalistams sakė šio pokalbio "nesureikšminantis".
"Aš pasakiau, kad to neįmanoma padaryti, nes vyksta ikiteisminis tyrimas, o po jo medžiaga bus perduota teismui", - pabrėžė Seimo pirmininkas.
Prokuroras S.Verseckas teigė, kad nesulaukė jokių politikų kreipimosi. Esą kitaip ir negali būti, nes jie nėra proceso dalyviai.
V.Muntianas yra sakęs, kad pokalbio metu neišgirdęs jokių grasinimų. "Tik buvo pasakyta tiek, kad jei V.Uspsakichas grįš, ir grįš į politiką, tarkime politikoje jam turėtų būti labai palanki situacija, kadangi jis grįžtų kaip nugalėtojas", - pasakojo V.Muntianas.
Jo teigimu, susitikimas su V.Bučiumi vyko prieš savaitę Kėdainių rajone, Šėtos miestelyje.
Tuo tarpu, pasak dienraščio "Lietuvos rytas", V.Uspaskicho advokatas parlamento vadovą tikino, kad Darbo partijos įkūrėjas visam laikui pasitrauktų iš politikos, jei jam būtų leista į Lietuvą sugrįžti "iškelta galva".
Paklaustas apie šį V.Muntiano ir V.Uspaskicho susitikimą, prezidentas Valdas Adamkus sakė jo nekomentuosiantis. "Čia pono V.Muntiano sprendimas, neturiu jokio komentaro", - antradienį žurnalistams teigė prezidentas.
V.Adamkus taip pat sakė, kad nei jis, nei jo patarėjai kontaktų su Darbo partijos įkūrėjo gynėjais neturėjo. "Jokių kontaktų su Prezidentūra nebuvo", - pabrėžė šalies vadovas.
V.Uspaskichas yra įregistruotas kandidatu į savivaldybių rinkimus Kėdainių apygardoje.
VRK, prokurorų prašymu, panaikino ekspolitiko neliečiamybę. Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas yra skyręs V.Uspaskichui suėmimą, todėl, tik grįžęs į Lietuvą, jis turėtų būti sulaikytas ir per 48 valandas stoti prieš ikiteisminio tyrimo teisėją.
Vasario pradžioje Rusija pranešė, kad atsisako išduoti ekspolitiką Lietuvai.
Lietuvos prokurorai dabar klausia Rusijos kolegų, ar jie ekonominę veiką, kurios padarymu įtariamas V.Uspaskichas ir dėl kurios prašoma jį išduoti, vertina kaip politinę, o gal Lietuvos prašymą dėl ekstradicijos vertina kaip paslėptą siekį persekioti jį dėl politinių priežasčių.
Kol kas atsakymo į šį paklausimą Lietuvos prokurorai negavo.
Darbo partija įtariama neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ir turtą pateikimu, siekiant išvengti mokesčių, bei apgaulingu apskaitos tvarkymu. Už tai juridiniam asmeniui gali būti skiriama bauda, gali būti taikomas veiklos apribojimas arba veiklos sustabdymas.
Neoficialiomis žiniomis, prokurorai yra aptikę partijos "juodąją buhalteriją", kurioje atsispindi nelegalūs mokėjimai įvairiems asmenims.
Šis ikiteisminis tyrimas nėra baigtas ir prokuratūra dar nežino, kada byla pasieks teismą.
Prokuratūra Darbo partijai yra pateikusi daug raštų ir prašymų dėl papildomų dokumentų pateikimo. Darbo partija įpareigoti juos pateikti iki kovo 1 dienos.
Ji jau buvo pateikusi prokurorams dokumentų ir anksčiau, tačiau juos išanalizavę, pareigūnai nusprendė, kad reikalingi papildomi duomenys.
"Tyrimas atliekamas pagal Baudžiamojo proceso nustatytą tvarka, sistemingai. V.Uspaskicho išdavimo ar neišdavimo klausimas šiuo metu nėra kliūtis baudžiamajam procesui vykti", - antradienį teigė prokuroras S.Verseckas.
Tirdami Darbo partijos finansinę veiklą, prokurorai apklausė įtariamuosius, atliko kratas Darbo partijos būstinėje ir kitur, paėmė kompiuterius, liudytojų parodymus davė būrys Darbo partijos parlamentarų.
Vyriausioji rinkimų komisija prokurorų akiratin patekusiai Darbo partijai neskyrė 1,114 mln. litų valstybės dotacijos, į kurią ji pretendavo. Šį sprendimą partija apskundė teismui, sprendimas bus paskelbtas ketvirtadienį.
Kėdainių verslininką 47 metų V.Uspaskichą, anksčiau dėl skandalų netekusį ūkio ministro ir Seimo nario postų, Lietuvos teisėsauga įtaria apgaulingų duomenų apie jo vadovautos partijos pajamas ir jų naudojimą pateikimu Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.