„Generalinė prokuratūra informuoja, kad sprendimai dėl tolesnės tebevykstančio ikiteisminio tyrimo eigos bus priimti tik išsamiai susipažinus su oficialiu EŽTT sprendimo dokumentu bei tokį teismo sprendimą lėmusiais motyvais“, – teigiama prokuratūros pranešime spaudai.
Prokuratūra pabrėžia aktyviai bendradarbiavusi su EŽTT nagrinėjant palestiniečio Abu Zubaydah ieškinį prieš Lietuvą, šio teismo prašymu teikė informaciją, susijusią su atliekamu ikiteisminiu tyrimu dėl neteisėto žmonių gabenimo ir piktnaudžiavimo. Pasak prokurorų, EŽTT Strasbūre prieš dvejus metus apie Lietuvos ikiteisminį tyrimą kalbėjo generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.
2014-aisiais po teismų sprendimų Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, 2015-aisiais prie jo prijungė atnaujintą tyrimą dėl galimo pareigūnų piktnaudžiavimo. Tyrimas vyksta iki šiol, įtarimai niekam nepareikšti.
Prokuratūra skelbia, jog tarptautinės pagalbos prašymai buvo išsiųsti į JAV, Lenkiją, Rumuniją ir kitas valstybes.
„Iš kai kurių valstybių buvo gauti atsakymai, tačiau jokių reikšmingų tyrimui duomenų iki šiol nėra gauta“, – teigiama pranešime.
2014-ųjų gruodį JAV Senatas paskelbė ataskaitą apie slaptus CŽV įkalinimo centrus. Ataskaitoje minimas ir „violetiniu“ vadinamas centras, veikęs 2005–2006 metais. Žmogaus teisių gynėjai mano, kad šis centras veikė Lietuvoje, Antaviliuose.
Prokuratūra tvirtina, kad E. Pašilis 2016-ųjų vasarą informavo EŽTT, kad po cenzūruotos JAV Senato ataskaitos paskelbimo 2014-ųjų rudenį Lietuva kreipėsi prašydama papildomos informacijos dėl asmenų kalinimo Lietuvoje ar gabenimo per šalį, tačiau buvo atsakyta, kad Valstijos neturi galimybių suteikti prašomos informacijos.
Prokuratūra teigia negalinti atskleisti ikiteisminio tyrimo detalių, atliekamų veiksmų, nes dalis duomenų yra pripažinti valstybės ar tarnybos paslaptimi.