Nerimauta dėl vaikų
Vyresni vilniečiai sutartinai kalbėjo, kad Černobylio katastrofos diena jiems yra reikšminga. Tiesa, daugelį labiau jaudino ne pavojus savo pačių sveikatai, o grėsmė, iškilusi giminaičiams ir, visų pirma, vaikams. Savo vardo nenorėjusi atskleisti moteris pasakojo, kad tomis lemtingomis dienomis ypač jaudinosi dėl savo 5 metų dukrelės sveikatos.
Kaip ir visiems žmonėms, man ši data daug reiškia. Sužinojome apie tai ne balandžio 26-ąją, gal kokią gegužės 1 dieną ar dar vėliau. Mano dukrai tuomet buvo 5 metai, labai išsigandau, nes ji visą dieną buvo lauke. Pamenu, buvo labai saulėta diena. Kai sužinojau apie avariją, labai išsigandau“, – tvirtino vilnietė.
Pašnekovė pasakojo, kad nerimas sumažėjo tik bėgant laikui. „Vėliau kažkaip susitaikėme. Žinoma, tai buvo siaubinga. Šiandien per televiziją mačiau tuos siaubingus vaizdus. Baisu. Labai gaila tų žmonių ir savo vaikų. Bet laikas viską tarsi užglaisto“, – liūdnai kalba moteris.
Negyvais ikrais nusėtas Baltijos jūros krantas
„Labai daug reiškia ta diena. Tądien buvom prie jūros ir nežinojome, kas nutiko. Buvo saulėta, graži diena. Deginomės paplūdimyje. Labai nustebau, kai eidamas pajūriu išvydau daugyvę į krantą išmestų žuvusių ikrų. Kai tas debesis praslinko, matyt, jautriausi organizmai greitai žuvo“, – portalui balsas.lt tvirtino sostinės V. Kudirkos aikštėje kalbintas pensininkas Alfredas.
Vilnietis teigė, kad Černobylio pasekmes pajautė ir jo giminės. Pasak jo, dėl šios branduolinės katastrofos iš gyvenimo anksčiau pasitraukė jo uošvė, o viena giminaitė susirgo vėžiu. „Matyt, tai paveikė mus visus“, – sakė jis.
Jaunesniems – ne taip aktualu
„Šios metinės man visiškai nieko nereiškia. Manęs tuomet dar nebuvo. Apskritai mūsų giminėje niekada apie tai per daug nebuvo kalbama“, – pareiškė 24 metų Margarita. Ji tvirtino, kad iš savo artimųjų apie katastrofos pasekmes nieko nėra girdėjusi. Tačiau apie branduolinių elektrinių pavojų ji žino iš naujesnių įvykių. „Kalbant šia branduoline tematika, aš puikiai prisimenu tragediją Japonijoje. Man to užtenka“, – teigė Margarita.
Su nerimu žiūri ir į naują elektrinę
Portalo balsas.lt kalbintų žmonių klausėme, ką jie mano apie dabartines diskusijas dėl naujos branduolinės elektrinės Lietuvoje. Optimizmo jos atžvilgiu išreikšta nedaug.
„Aš manau, kad visi žmonės, kurie prisimena Černobylį, su siaubu žiūri į šį klausimą. Buvo štai pas mus elektrinė, bet buvome įpratę, kad ji yra, ir niekur negalime nuo jos pabėgti. O štai nauja... Ar jis bus saugi? Kyla didžiulis klausimas, ar ši elektrinė atneštų žmonėms ką nors gero?“ – klausė kalbinama moteris.
„Mano nuomonė turbūt būtų kažkur per vidurį – lyg ir reikėtų, lyg ir ne. Tačiau aplink yra ir Kaliningrado, ir Baltarusijos elektrinės. Jei ten kas nutiks, tai ir mums klius. Jau Černobylis buvo ir taip toliau, bet vis tiek ir mums kliuvo“, – tvirtina Alfredas.
Vilnietė Margarita, kuri dar nebuvo gimusi Černobylio avarijos metu, puikiai prisimena Fukušimos nelaimę. Jai nerimą kelia tai, kad naujoji elektrinė turėtų panašų reaktorių. „Naujos elektrinės planai man kelią nerimą. Ypač jeigu nori dar su tais pačiais reaktoriais statyti...“ – teigia mergina.