"Iniciatyva įvesti progresinį gyventojų pajamų mokestį neatitinka Seime patvirtintos Lietuvos respublikos Vyriausybės programos, taip pat tai prieštarauja pagrindinėms LiCS programinėms nuostatoms, numatančioms nuoseklų gyventojų pajamų mokesčio tarifo mažinimą. Tai viena kertinių LiCS dalyvavimo koalicinėje vyriausybėje sąlygų.", sakoma pareiškime.
LiCS Taryba vadina nesolidžiu koalicinių susitarimų laužymu ir primena, jog buvo sutarta mažinti gyventojų pajamų mokestį visiems.
Pasak LiCS tarybos, "progresiniai mokesčiai trukdys formuotis pagrindiniam demokratinės valstybės ramsčiui, viduriniajai klasei – kvalifikuotiems specialistams ir tarnautojams, kurie dėl tokių sprendimų toliau emigruos ir kurs pridedamąją vertę kitose valstybėse."
Priešinasi ir kiti
Liberalų ir centro sąjunga jau ne vienintelė kritikuoja socialdemokratų siūlymus didesniu tarifu apmokestinti.visas pajamas, viršijančias 1 000 ltų. Tiesa, kritikos motyvai įvairūs. Kai kas priekaištauja, esą tai nebūsianti tikra progresinė mokesčių sistema, nes nuo tūkstančio daugiau nenumatyta jokių tarifinių skirtumų apmokestinant didėjančias pajamas.
Progresinė mokesčių sistema egzistuoja daugelyje Europos šalių, bet tarifų skirtumai įvairuoja nuo 10-15 proc. mažai uždirbantiems iki net 40-45 proc. itin dideles pajamas gaunantiems asmenims. Nepritariantieji socdemų siūlymui pažymi, jog ir 2 000 litų nesančios didelės pajamos ir neaišku, kodėl tokias gaunatieji turėtų būti apmokestinti vienodai su uždirbančiais dešimt ir daugia tūkstančių litų.
Taip pat pabrėžiama, jog ši socdemų iniciatyva pažeidžia žmonių teisėtus lūkesčius, nes ligi šiol buvo šadėta, kad 2008m. pajamų mokesčio tarifas visiems sumažės iki 24 proc. "Vertindamas tokį pasiūlymą norėčiau iš karto pasakyti, kad aš pasistengsiu būti pirmasis, apskųsiantis jį teismui, jei atitinkamos įstatymų pataisos sulauktų pritarimo Seime. Juk dabar galiojantys teisės aktai numato, kad jau nuo kitų metų gyventojų pajamų mokesčio tarifas yra mažinamas iki 24 proc. visiems, taigi ši iniciatyva būtų mano ir kitų piliečių, atsakingai planuojančių savo pajamas ir išlaidas, teisėtų lūkesčių pažeidimas. Kas čia per tvarka, kuomet likus pusmečiui iki seniai žadėto mokesčio sumažinimo jį pasiūloma palikti tokį pat?"- piktinosi Liberalų Sąjūdžio frakcijos Seime narys Eligijus Masiulis (posėdžių lankymas, balsavimo istorija, pasisakymai).
SEB Vilniaus banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda „Kauno dienai“ sakė, kad socialdemokratų sugalvotas progresinių mokesčių modelis nebūtų naudingas mažiausiai uždirbantiems žmonėms.
Pasak jo, daugiau naudos uždirbantiems iki 1000 Lt duotų neapmokestinamo pajamų dydžio pakėlimas iki 600 Lt.
„Tokiu atveju uždirbantieji iki 1000 Lt būtų apmokestinami mažiau, nei įvedus progresinius mokesčius“, - sakė G. Nausėda. Jo teigimu mokesčių administravimo sistema išliktų skaidresnė nei įvedus progresinius mokesčius, netektų susidurti su atsinaujinusia vokelių problema ir pan.
Banko ekspertas pastebi, kad socialdemokratų pasiūlymas mažinti mokesčius uždirbantiems iki 1000 Lt neatsitiktinis. „Šitiek oficialiai uždirba apie 40 proc. darbuotojų ir rinkėjų“, - „Kauno dienai“ sakė G. Nausėda.
Tarp kitų numatomos reformos kritikų, prieš ją pasisakė ir prezidentas Valdas Adamkus.