Seksualinė prievarta prieš nepilnamečius, vaikų globos įstaigų darbuotojų kvalifikacijos stoka - šios ir kitos piktžaizdės akcentuotos vakar Šiauliuose įvykusioje vaiko teisių gynėjų, teisėsaugininkų, globos namų darbuotojų ir valdžios institucijų atstovų konferencijoje, rašo trečiadienio „Respublika“.
Konferencijoje pabrėžta, kad Šiaulių apskrityje daugėja socialinės rizikos šeimų, ir kelti šeimos, grįstos santuoka, pranašumai.
Netvarka šeimoje - netvarka visuomenėje
„Netvarka šeimoje neišvengiamai perauga į netvarką visuomenėje, - teigė Seimo Šeimos ir vaiko reikalų komisijos pirmininkė Rima Baškienė. - Yra tiesioginis ryšys tarp šeimos erozijos ir nusikalstamumo bei narkomanijos plitimo visuomenėje“.
Šiaulių apskrities viršininkas Alvydas Šedžius atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į tai, kad didžioji dalis šioje apskrityje esančių vaikų globos namų auklėtinių turi tėvus. Našlaičių šiose globos įstaigose mažuma. Daugiau nei pusė čia augančių vaikų turi emocijų ir elgesio sutrikimų.
Būtent tokie vaikai ir yra pažeidžiamiausi.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė teigė, kad seksualinės prievartos nusikaltimuose pastebima grandininė reakcija.
„Jei vaikas nukentėjo nuo seksualinio smurto, jis ir pats dažnai tampa smurtautoju“, - sakė kontrolierė.
R.Šalaševičiūtė atkreipė dėmesį į netolygų pareigybių paskirstymą kai kuriose globos įstaigose. „Didelė problema, jei kai kur žolei pjauti reikalingi keturi darbuotojai, o naktinis prižiūrėtojas tėra vos vienas“, - teigė viešnia.
Šokiravo darbuotojų nekompetentingumas
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atkreipė dėmesį ir į nerašytus „įstatymus“, kuriais vadovaujasi globos namuose augantis jaunimas.
„Yra senbuvių įprotis tikrinti naujoką, kaip jis išgyvena fizinį smurtą, kaip reaguoja į seksualinę prievartą“, - konstatavo kontrolierė.
Apie šias ir kitas globos įstaigų piktžaizdes ji sužinojo atlikus anoniminę globos namų ir specialiojo ugdymo įstaigų auklėtinių ir darbuotojų apklausą. Kontrolierę šokiravo kai kurių darbuotojų nekompetentingumas ir nesupratingumas.
Žinoję apie tai, kad auklėtiniai yra patyrę seksualinę prievartą, prisipažino 369 darbuotojai. Tačiau net 71 iš jų sakė nesiėmęs jokių veiksmų: 52 manę, kad jų įsikišimas niekuo nebūtų padėjęs skriaudžiamam vaikui, 19 buvo įsitikinę, kad tai vaikui netgi būtų pakenkę dar labiau.
Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Alfreda Sabaliauskienė pažymėjo, kad per pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su analogišku praėjusių metų laikotarpiu, Šiaulių apygardoje užregistruota 2 proc. mažiau pranešimų apie nusikaltimus nepilnamečiams. Per pirmąjį šių metų pusmetį Šiaulių apygardoje pradėta 16 ikiteisminių tyrimų dėl seksualinės prievartos prieš nepilnamečius, 6 bylos jau yra pasiekusios teismą.
SKAIČIAI
3 - tokią vietą tarp Lietuvos apskričių pagal seksualinę prievartą patyrusių nepilnamečių skaičių užima Šiaulių apskritis (21 nukentėjusysis)
18 - tik tiek sekundžių praeina, kol įvairiausiuose planetos kampeliuose seksualinio smurto auka tampa dar vienas nepilnametis
47 - tiek procentų nepilnamečių seksualinės prievartos aukų Lietuvoje ją patyrė iš bendraamžių ar vyresnių berniukų
51 - tiek nepilnamečių prisipažino sulaukę siūlymų filmuotis ar fotografuotis nuogi
443 - tiek vaikų pernai Lietuvoje pagimdė nepilnametės merginos
Sidas AKSOMAITIS