2008 m., VSD teigimu, koncerno „MG Baltic“ įkurto Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis užėmė Susisiekimo ministro postą. Su „MG Baltic“ atstovais ryšį palaikiusio E. Masiulio kontrolėje atsidūrė ministerijai pavaldūs „Lietuvos geležinkeliai“ ir Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Mistinis milijardas
VSD duomenimis, ministru paskyrus E. Masiulį, „MG Baltic“ atstovai ėmė kurti schemą, kaip laimėti Susisiekimo ministerijai pavaldžių įmonių ir įstaigų organizuojamus rangos darbų konkursus. Tokie projektai būtų itin pelningi koncerno valdomai statybų įmonei „Mitnija“.
Kadangi siekė laimėti „Lietuvos geležinkelių“ organizuojamus konkursus, „MG Baltic“ per žiniasklaidą ir E. Masiulį darė tiesioginį spaudimą įmonės vadovybei dėl blogos veiklos. Tada koncerno atstovai susitikdavo su „Lietuvos geležinkelių“ vadovu Stasiu Dailydka ir aptardavo dalyvavimo konkursuose detales. Susitikimus koncernas organizuodavo per buvusį „Lietuvos geležinkelių“ darbuotoją Stanislavą Naimovičių, kuris, VSD duomenimis, pasirinktas E. Masiuliui rekomendavus.
VSD skaičiavimu, „Mitnija“ su įmone „Kauno tiltai“ ir kitomis bendrovėmis 2009–2013 m. laimėjo „Lietuvos geležinkelių“ organizuotų rangos darbų pirkimų konkursų, kurių bendra vertė (su PVM) viršija 1 mlrd. litų (apie 290 mln. eurų).
Teisybės dėlei, „MG Baltic“ portalui tv3.lt rašė, kad saugumo minimas milijardas – mistinis.
„Tai mistiniai skaičiai, nes realybėje 2009–2013 m. visa UAB „Mitnija“ apyvarta sudarė 145 mln. Eur“, – rašė įmonės atstovas Tadas Marčiukaitis.
„S. Dailydka dirba gerai“
Kaip pažymi VSD, nors žiniasklaidos priemonėse E. Masiulis kritikavo S. Dailydką ir jo komandos darbą, neoficialiai E. Masiulis teigė, kad „Lietuvos geležinkelių“ vadovui pretenzijų neturi.
„Po neigiamų straipsnių ir komentarų buvo organizuojami „Lietuvos geležinkelių“ ir „MG Baltic“ atstovų susitikimai. 2009 m. vasario 23 d. S. Naimovičius kreipėsi į R. Kurlianskį, informuodamas, kad įmonė puolama iš visų pusių, ir jis pageidauja susitikti.
Kai 2009-ųjų vasarį viename dienraščių pasirodė straipsnis, pavadintas „Ministras per silpnas prieš S. Dailydką“, R. Kurlianskis S. Dailydką nuramino, jog jis neturi dėl ko jaudintis, mat „E. Masiulis sakė, kad S. Dailydka dirba gerai“.
Interesų nepaneigė
Tyrimą dėl verslo įtakos politiniams procesams atlikęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) dėl minimos VSD pateiktos informacijos ir kitų su „Lietuvos geležinkeliais“ susijusių klausimų apklausė ir patį E. Masiulį.
Kaip rodo liudijimo išrašai, NSGK pirmininkas Vytautas Bakas buvusio ministro tiesiogiai klausė, ar kokios nors verslo grupės ar verslininkai jam darė tiesioginę įtaką per tarpininkus dėl atskirų projektų, žmonių, konkursų, asmenų įdarbinimo ir panašiai.
Į tai E. Masiulis atsakė buvęs visiškai atsietas nuo tuo metu vykdytų viešųjų pirkimų konkursų. Jis patvirtino, kad tai nebuvo jo kompetencijos klausimas, o jis „nei per kokius valdybos narius, nei tiesiogiai jokių veiksmų nedarė, kad paveiktų konkurso sprendimus“.
Nors tuometinis ministras nepaneigė, kad interesų būta visokių, jis tiesiai taip ir neatsakė, ar sulaukė tam tikrų įmonių spaudimo priimti joms palankius sprendimus.
„Ar buvo interesų? Turbūt nereikia būti naiviam ir tų interesų, susijusių su „Lietuvos geležinkeliais“, buvo, yra ir bus. Klausimas yra, kiek tiek interesai iš tikrųjų nulemia kokius nors sprendimus. Tai aišku, kad tų interesų buvo. <...> Mano galva, interesų buvo įvairiausių, bet mano sprendimuose tų interesų išraiškos neturėjo jokios įtakos“, – liudijo E. Masiulis.
Primename, kad praėjusią savaitę NSGK pristatė savo tyrimo išvadose, kuriose nemažas dėmesys skiriamas koncernui „MG Baltic“. Jis įvardijamas nacionaline grėsme.