Trečiadienio vakarą rusų programišių grupuotė „From Russia with Love“ paskelbė, kad gavo slaptus duomenis apie Vilniaus NATO viršūnių susitikimą. Lietuvos žvalgyba šį incidentą tiria.
„Situacija žinoma, incidentas tiriamas, bendradarbiaujant su atsakingomis institucijomis“, – tv3.lt trečiadienį sakė Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovė Aurelija Vernickaitė.
Kad pranešimas apie incidentą gautas ir apie jį yra aiškinamasi, TV3 Žinioms patvirtino ir Policijos departamentas.
Prezidento patarėjas Kęstutis Budrys teigė, jog paviešinta informacija gali būti ir melaginga, tačiau pabrėžė, jog institucijos atlieka vertinimą.
Kokia informacija galėjo būti nutekinta?
Socialiniame tinkle „Telegram“ skelbiama, kad įsilaužėliai, pasivadinę „Iš Rusijos su meile“, pasiekė neviešus NATO viršūnių susitikimo organizatorių duomenis.
Apie 30-yje paskelbtų dokumentų, kurių autentiškumo tarnybos kol kas nepatvirtino, nurodomi konkretūs viešbučiai, kur apsistojo valstybių vadovai ir delegacijos, atvykimo į oro uostus laikai, vadovų apsaugos darbuotojų vardai ir pavardės, jų ginklų tipai, ryšio priemonių specifikacijos.
Paviešintos ir policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ snaiperių pavardės, skelbiami saugumo grupės posėdžių rengiantis viršūnių susitikimui protokolai, tuo metu planuoti sprendimai dėl oro erdvės, eismo, Rusijos ir Baltarusijos tranzito ribojimų.
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad nutekinimas renginio nesutrukdė, o paviešinti duomenys nėra slapta NATO informacija.
Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas BNS sakė, kad tarnybos šiuo metu aiškinasi, ar paviešinti duomenys ar tam tikra jų dalis yra autentiški.
„Tie dokumentai yra PDF formatu, tai ten metaduomenų jokių nėra, yra paveiksliukas, tai į tą paveiksliuką galima pripaišyti bet ką. Nereikia niekad skubėti su išvadomis, reikia tiksliai įsivertinti, kas buvo“, – kalbėjo NKVC vadovas.
Grupuotė nežinoma
Kol kas nėra aišku, ar informacija pagrįsta, ar tai gali būti dezinformacija. Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius sako, kad yra matęs rusų minimus dokumentus, bet ar jie iš tiesų nutekinti, negali atsakyti.
Grupuotė, kuri skelbia apie duomenų nutekėjimą, kelia įtarimų.
„Grupuotė man negirdėta. Man panašu į vieno filmo pavadinimą. „From Russia with Love“ yra senas filmas“, – sako M. Pereščius.
Yra viena versija
Keliama versija, kad žinia apie duomenų nutekėjimą tėra dezinformacija, siekiant sumenkinti NATO viršūnių susitikimą, diskredituoti Lietuvą ir Ukrainą. Tai rodo keli požymiai. Pirma, socialiniuose tinkluose skelbiama, esą duomenys nutekinti Ukrainoje. Antra, apie nutekintus duomenis trečiadienį paskelbė Rusijos propagandininko Boriso Rožino „Telegram“ kanalas.
„Greičiausiai tai tik eilinė informacinė ataka prieš Lietuvą ir NATO viršūnių susitikimą. Neva nutekintoje žinutėje vardijami delegacijų keliai, net konkrečios gatvės, tačiau visiems aišku, kad tos gatvės yra apsaugotos ir kortežai irgi.
Bandoma, visų pirma, sudaryti įspūdį, kad neva Rusija galėtų taikytis į delegacijas, tačiau realiai negali. Taip pat bandoma diskredituoti Ukrainą, neva čia ukrainiečiai nutekino visą medžiagą, tačiau akivaizdu, kad tai tėra blefas, siekiant sukelti sumaištį“, – naujienų portalui 15min.lt sakė Rusijos politikos ekspertas Dmitrijus Savinas.
Vis tik jei informacija apie nutekintus duomenis pasitvirtintų, tai kirstų Lietuvos įvaizdžiui ir šalies bei viso NATO saugumui.
„Prieš NATO partnerius atrodom nekaip. [Tai reiškia], kad mes nesusitvarkom su savo duomenų apsauga“, – teigia M. Pereščius.
„Tokių epizodų dar nesame turėję Lietuvoje“
V. Vitkauskas teigė, kad prieš viršūnių susitikimą ir jo metu daugiausia buvo rengiamos kibernetinės bei informacinės atakos. Tai ir įsilaužimai į garsines sistemas, vietines radijo stotis, informacinius tekstus, skleidžiant dezinformaciją.
„Tokių epizodų dar nesame turėję Lietuvoje. Tai pakankamai naujas metodas. (...) Toks aktyvumas ir grėsmės lygis išliko iki pat renginio pabaigos. Šiandien jau yra aprimęs kibernetinis laukas mūsų puolimo: DDoS atakų ir informacijos vagysčių“, – kalbėjo centro vadovas.
„Kitas laukas, kurį prognozavome, ir tai taip pat pasitvirtino, tai – informacinės atakos ir dezinformacija“, – pridūrė jis.
Vis dėlto žala, anot V. Vitkausko, buvo minimali.
Anot NKVC vadovo, buvo ruošiamasi ir kitoms grėsmėms, tokioms kaip elektros tiekimo nutraukimas, bandymas išgauti slaptą valstybinę informaciją, tačiau tai neįvyko.
Jis taip pat pabrėžė, kad pasienyje nefiksuota neteisėtų migrantų, išskirtinių provokacijų, išskyrus atvejį, kai Baltarusija kurį laiką atsisakė susigrąžinti su suklastotais dokumentais vykusį Pakistano pilietį.
NATO viršūnių susitikimas Vilniuje vyko liepos 11–12 dienomis.