Štai orų prognozes skelbiančiame portale „Gismeteo.lt“ nurodoma, kad artimiausią mėnesį Lietuvą turėtų aplankyti itin žiemiški orai – gruodžio 21 d. prognozuojamas 22 laipsnių šaltis, o 22–23 dienomis turėtų šalti iki 18 bei 17 laipsnių.
Visgi dalis klimatologų tikina, kad tolimas prognozes reikėtų vertinti kaip reikiant atsargiai. Klimatologas Dr. Donatas Valiukas teigia, kad tolimiausia orų prognozė galima 10 dienų į priekį, bet ne daugiau.
„Tokiomis orų prognozėmis pasikliauti nereikėtų, kadangi orus galima numatyti savaitei, 10 dienų, toliau patikimumas krinta, todėl paprasčiausiai tolimesnių orų niekas ir nežino.
Jeigu pasikliausime tokia prognoze, tokiu pačiu principu galima matyti, kas bus ne tik per šias Kalėdas, bet turbūt ir kitąmet tuo pačiu metu“, – pastebėjo klimatologas.
Kiek anksčiau naujienų portalui tv3.lt apie ilgalaikių prognozių netikslumus užsiminė ir klimatologas Doc. Dr. Gintautas Stankūnavičius.
„Pradžioje labai drąsiai kalbėjau apie prognozes, bet dabar matau, kad tos prognozės greitai keičiasi. Tai reiškia, kad didelio masto procesai, sakykime, virš Atlanto vandenyno, jie keičiasi ir nėra užtikrinti. Jei drąsiai kalbėti, tai gaunasi toks pranašavimas“, – teigė jis.
Prognozuoja šiltesnį gruodžio mėnesį
Pasiteiravus klimatologo D. Valiuko, kokio gi oro galime tikėtis gruodį, šis teigė, kad pirmasis žiemos mėnuo gali būti netgi kiek šiltesnis nei praėjusių metų gruodį.
„Bendra gruodžio mėnesio tendencija rodo, kad turėtų būti šilčiau apie laipsnį, ypatingai ta pirmoji mėnesio pusė“, – pastebėjo pašnekovas.
Apie šiltesnį gruodį naujienų portalo tv3.lt buvo užsiminęs ir klimatologas prof. Arūnas Bukantis, kuris tikino, kad gruodį ilgalaikis įšalas nesusidarys, todėl ir sniego tikėtis nevertėtų.
„Kelios dienos šaltos gali būti, kelios labai šiltos, bet bendrai dabar mes aptarėme vidutinę temperatūrą ir ji yra numatoma aukštesnė negu vidurkis. Turėtų būti apie 1 (laipsnį šalčio – red. past.) , o bus tikriausiai apie 1–2 laipsnius šilumos.
Taigi nei sniego dangos neturėtumėm laukti gruodžio mėnesį, nei sezoninio įšalo. Laikinas įšalas gali susidaryti, bet pastovaus dar ne“, – pastebėjo A. Bukantis.