Iki šiol tabletės buvo dalijamos šešiolikos savivaldybių gyventojams, tačiau šį kartą jungiasi dar viena – Jonavos savivaldybė.
Aštuoni iš dešimties TV3 Žinių gatvėje pakalbintų žmonių su savimi jodo tablečių neturėjo. O kai kas iš viso nebuvo pasiėmę, kai prieš šešerius metus jas dalijo valdžia nemokamai. Štai, ką sako žmonės:
„Aš jų išvis neturiu. Ar pamiršom gal, ar kaip čia. Pasimiršo. Nors vis tiek vaistus perkam, bet pasimiršo.“
„Gal nukišus kažkur, bet nemanau, kad turiu.“
„Kai dalijo neėmėt? – Aš kaime gyvenu, matot, tai iki mūsų gal neatėjo.“
Kiti tautiečiai turi, bet namuose:
„Turiu darbe, namie. Kažkaip nepagalvojau, kad man jau jų taip staigiai prireiktų.“
„Turiu namuose tikrai, su savim kišenėse neturiu.“
Kalio jodidą dalins ir Jonavos savivaldybė
Sveikatos apsaugos ministerija laikosi savo – turėdami pašonėje pavojingą branduolinį objektą – Astravo atominę elektrinę – žmonės turi atsakingiau rūpintis savimi. Ir kalio jodido tabletes kiekvienas turi turėti su savimi.
Kadangi daugumos prieš daugiau nei penkerius metus išdalytų vaistų galiojimas jau baigėsi gruodį arba baigsis vasarį, ministerija nupirko naujų tablečių už beveik pusę milijono eurų.
Ir netrukus penki milijonai piliulių bus išdalytos. Tik ne šešiolikai, kaip anksčiau, o jau septyniolikai savivaldybių – šį kartą prisijungia ir Jonava.
„Jonavos nedidelė dalis patenka į tą zoną, kurioje turėtų būti išdalijamos kalio jodido tabletės. Tai vadinamas išplėstinio planavimo atstumas. Tai yra 100 km spindulys nuo Baltarusijos atominės elektrinės“, – teigia ministerijos atstovė Joana Korabliovienė.
Vienam žmogui bus duodamos keturios kalio jodido tabletės, nepriklausomai nuo amžiaus.
„Jeigu būtų poreikis suvartoti ne vieną, o kelias dozes. Sekanti dozė gali būti suvartota tokiu atveju, jeigu nėra įmanoma įvykdyti gyventojų evakavimo. Todėl gali būti duota pakartotina rekomendacija suvartoti antrąją dozę“, – sako J. Korabliovienė.
Senų tablečių vartoti nerekomenduojama
Bet valdininkai įspėja – be Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymo, kuris prireikus būtų transliuojamas per televiziją, radiją ir kitas informavimo priemones, vartoti vaistų negalima.
Tabletės būtinos, tik jeigu sprogtų Astravo atominė, avarijos atveju jos padėtų apsaugoti skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio. Kaip vartoti piliules, žmonės sužinos atsiimdami vaistus.
Kada tiksliai jie bus pradėti dalyti – ministerija sako nežinanti, mat kelios savivaldybės dar neapsisprendė, kur medikamentai turi būti atvežti.
Valdininkai sako, kad vaistai žmones turėtų pasiekti jau artimiausiu metu. Nemokamai išdalytus vaistus reikės akylai saugoti, mat pametus teks pirkti patiems.
O štai su pasibaigusio galiojimo vaistais farmacininkai ragina jau dabar atsisveikinti. Mat pasibaigus galiojimui, kalio jodidas tampa ne pagalbininku, o labiau kenkėju.
„Jeigu tikrai pasibaigusio galiojimo, atnešti į vaistines, kur arčiausiai namų, ir mes jas utilizuosime. Dėl to, kad visgi pasibaigusio galiojimo mes vartoti nerekomenduojame“, – sako „Gintarinės vaistinės“ atstovė Zita Janušauskienė.
Naujai įsigytų vaistų galiojimo laikas – septyneri metai.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.