Valstybės kontrolė nustatė, kad Lietuva neišnaudoja viso turimo vidaus vandens kelių potencialo, nors tam skirtos milijoninės investicijos. Vien per Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos vykdytą Nemuno upės kaip turistinės trasos infrastruktūros projektą pastatyta 18 prieplaukų. Tačiau beveik visos jos nenaudojamos.
Efektyviai naudojamos tik Druskininkų ir Klaipėdos
Statant stacionarias ir mobilias prieplaukas per Valstybinio turizmo departamento vykdytą projektą panaudota beveik 11 mln. litų. Didžioji dalis - per 9 mln. litų - iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Kita dalis pinigų - iš valstybės ir savivaldybių biudžetų.
Valstybės kontrolė konstatavo, kad tik Druskininkų ir Klaipėdos miesto savivaldybės sugeba efektyviai naudoti joms perduotas prieplaukas. Kitose savivaldybėse, pavyzdžiui, Birštono, Pagėgių, Alytaus miesto, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Prienų, Šakių, Šilutės rajonų pastatytos prieplaukos yra nenaudojamos. Apie iš jų gaunamą finansinę naudą negali būti nė kalbos.
Atvirkščiai - savivaldybėms iš savo biudžeto tenka mokėti už prieplaukų apšvietimą, įrenginių saugojimą, jų teritorijų tvarkymą. Antai Alytaus miesto savivaldybei Nemuno gatvėje prie pat Nemuno įrengtos stacionarios prieplaukos apšvietimas, įrenginių - suoliukų, šviestuvų, tvorelių, stendų - demontavimas rudenį ir sumontavimas pavasarį kainuoja apie 3 tūkst. litų per metus. O kur dar „Alytaus parkų” organizuojama šios teritorijos priežiūra.
Alytuje pastatyti prieplauką kartu su įrenginiais kainavo 600 tūkst. litų. Lėšos - iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.
Apie keliones Nemunu galima tik svajoti
Miesto savivaldybės administracijos Statybos skyriaus specialistai daugelį prieplaukų Nemune, tarp jų ir Alytuje, palygino su vežimu, pastatytu prieš arklį. Jų nuomone, pirmiausia reikėjo gilinti Nemuno vagą, kad upe galėtų plaukti laivai, o ne statyti prieplaukas. Kol nepagilinta upė, o kada ji bus gilinama, neaišku, Alytuje prieplauka stovės nenaudojama. Apie keliones Nemunu, pavyzdžiui, į Druskininkus, šiandien galima tik svajoti.
Alytuje stacionari prieplauka atiduota naudoti prieš dvejus metus. Alytaus rajone Punioje mobili prieplauka pastatyta pernai rudenį. Jai lėšų iš Valstybinio turizmo departamento vykdyto projekto pristigo. Todėl pinigų teko skirti iš valstybės ir rajono savivaldybės biudžetų, nes ir ši mobili prieplauka buvo numatyta Nemuno upės kaip turistinės trasos infrastuktūros projekte.
Netoli Punios piliakalnio pastatyta prieplauka kartu su iki jos nutiestu keliu ir tiltu per Punelę atsiėjo apie 800 tūkst. litų.
Alma Mosteikaitė