Lietuvoje vyksta Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimo renginiai, skirti tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti.
Penktadienį po vidurdienio masinio Lietuvos gyventojų trėmimo ir sovietinio genocido aukų atminimas buvo pagerbtas prie paminklo politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, greta buvusios KGB būstinės priešais Lukiškių aikštę.
Sovietinio genocido minėjime Aukų gatvėje dalyvavusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė: „Istorija palieka faktų, liudijimų, galimybių interpretuoti. Tačiau šiandien, stovėdami čia ir prisimindami okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukas, mes visi privalome liudyti tiesą, net jeigu ji kažkam atrodo nepatogi ir nereikalinga“. Pasak šalies vadovės, tik tiesa ir atvirumas gali padėti išvengti manipuliavimo istorija, atremti informacinio saugumo grėsmes, sustiprinti pasitikėjimą vieni kitais ir savo valstybe.
Per visą tremčių laikotarpį iš Lietuvos išvežta daugiau kaip 280 tūkstančių žmonių.
„Tai buvo konkretūs žmonės, išplėšti iš savo šeimų, namų, sukišti į vagonus ir pasmerkti mirčiai. Tačiau šie žmonės visomis išgalėmis laikėsi įsitvėrę gyvybės – buvo kartu, dalijosi paskutiniu kąsniu, troško sugrįžti į Lietuvą ir padėti jai prisikelt, – sakė šalies vadovė.
„Represijos buvo nukreiptos ne į atskirų žmonių, o į šeimų naikinimą. Sunaikinus ištisas šeimas, turėjo išnykti ir dešimtmečiais kaupta jų patirtis, visuomeninė-kultūrinė įtaka. Turėjo išnykti geriausia dalis du dešimtmečius ugdytų profesinių grupių: karininkų, policininkų, mokytojų”, – skelbia Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.
Komisijos turimais duomenimis, buvo tremiami tik tie, kurių apskaitos bylose spėta sukaupti kokios nors „kompromituojančios medžiagos“: apie dalyvavimą Nepriklausomybės kovose, aukštų valstybinių pareigų ėjimą, priklausymą Šaulių sąjungai ir panašiai. NKVD dokumentuose trėmimų operacija vadinta „socialiai svetimų elementų išsiuntimu“. Tačiau niekas iš tremiamųjų nebuvo formaliai nuteistas. Tarp tremtinių daugiausia buvo politinio, karinio ir ūkinio Lietuvos elito atstovų.
Penktadienio popietę surengta ir sovietinio genocido aukų valanda prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo. Trėmimų ir represijų aukoms pagerbti skirti atminimo renginiai penktadienį ir šeštadienį vyksta visoje Lietuvoje.
1940 metų birželio 15 dieną Sovietų Sąjunga, sulaužydama tarptautines sutartis, okupavo Lietuvą. 1941 metų birželio 14-osios naktį prasidėjo pirmasis masinis Lietuvos gyventojų trėmimas. Per visą tremčių laikotarpį iš Lietuvos išvežta daugiau kaip 280 tūkstančių žmonių. Kiek žmonių trėmimų metu iš viso buvo priverstinai išvežta iš Lietuvos, kiek jų žuvo pakeliui į tremties vietą nėra žinoma iki šiol. Nežinomas ir kai kurių tremtinių likimas.