17 val. prasidėjusiame susitikime dalyvavo prezidentas Gitanas Nausėda, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulienėnė, buvęs Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Iki dešimties žurnalistų grupė po susitikimo politikų laukė prezidentūros kieme, tačiau nė vienas iš jų nepasirodė. Priešingai – jie nusprendė išėję per galinį kiemą sėsti į mašinas ir išvažiuoti. Kaip pranešama naujienų portalui tv3.lt, tarp išvažiavusių buvo net ir tie politikai, kurie į susitikimą atėjo pėsčiomis.
Kodėl niekas neišėjo informuoti žurnalistų, kas buvo kalbama susitikimo metu, kol kas niekas jokio paaiškinimo nepateikė.
Kaip anksčiau pranešė prezidento patarėjas rezidento atstovas Ridas Jasiulionis, tarpinstitucinio pasitariamo dalyviai turėjo aptarti „neeilinės Seimo sesijos prioritetus, pasirengimą atremti kibernetines atakas prieš Lietuvos įmones ir institucijas, galimą Rusijos dujų tiekimo Europai nutraukimą ir Lietuvos galimybes prisidėti prie alternatyvaus dujų tiekimo“.
Jis taip pat nurodė, kad buvo suplanuota išklausyti Vyriausybės pokalbių su Europos Komisija dėl sankcijų Rusijai taikymo tarpinių rezultatų pristatymą.
Europos Komisija šiuo metu rengia išaiškinimą, kaip sankcijos Rusijai turėtų būti taikomos tranzitui į Kaliningradą.
Pirmadienį iš Kaliningrado į Lietuvą neįleistas medienos krovinys
Įsigaliojus naujiems Europos Sąjungos (ES) įvestiems kai kurių prekių tranzito per ES teritoriją į Kaliningradą ribojimams, į Lietuvą iš Kaliningrado pirmadienį ryte neįleistas vilkiku gabentas medienos krovinys, BNS pranešė Muitinės departamento atstovė.
„Kybartų pasienio punkte iš Kaliningrado įvažiuoti bandęs krovininis vilkikas po patikrinimo apgręžtas. Jis vežė medieną. Muitinė dirba įprastai, iš esmės pailgėjo tikrinamų prekių sąrašas“, – BNS pirmadienį sakė Lina Laurinaitytė-Grigienė.
Lietuvos muitinė informavo, kad numatytos tam tikros išimtys kai kurių Rusijos kilmės arba iš Rusijos importuojamoms trąšoms – jeigu nustatytos kvotos bus suteiktos, per metus nuo liepos 10-osios bus galima pervežti 837,5 tūkst. tonų kalio chlorido bei 1,58 mln. tonų mineralinių ir cheminių trąšų.
Pasak L. Laurinaitytės-Grigienės, trąšų tranzito išimtys leidžiamos, kol neviršijamas reglamente nustatytas jų kiekis.
„Importuotojas, gabenantis trąšas, pateikia krovinio deklaraciją muitinei ir gauna leidimą įvežti arba ne, priklausomai nuo to, ar neviršijama nustatyta konkrečiai trąšų grupei kvota“, – teigė L. Laurinaitytė-Grigienė.
Nuo sekmadienio, pasibaigus penktojo ES sankcijų paketo Rusijai pereinamajam laikotarpiui, tranzitu per Lietuvą draudžiama gabenti rusiškos kilmės cementą, alkoholį, medienos, stiklo, aliuminio, popieriaus gaminius, gipsą, laivų dalis ir kitas prekes.
Birželio 17-ąją įsigaliojus draudimui per ES teritoriją gabenti rusišką plieną ir juoduosius metalus, Rusija paskelbė, kad tai priešiški ir vienašališki Lietuvos veiksmai bei Kaliningrado blokada. Lietuva tai neigia, Rusijos informaciją vadina propaganda ir primena, kad tranzitui taikomos ES sankcijos.
Rugpjūčio 10-ąją įsigalios draudimas tranzitu vežti anglį ir kitą kietąjį iškastinį kurą, o nuo gruodžio 5 dienos – rusišką naftą ir jos produktus.
Lietuvos valstybinės institucijos, įmonės, privatus verslas, internetinė žiniasklaida paskutiniu metu patyrė vadinamąsias paskirstytų paslaugos trikdymo (DDoS) atakas. Už jas atsakomybę prisiėmė grupuotė „Killnet“, anot Lietuvos pareigūnų, siejama su Rusijos žvalgyba.