Pokalbis su prezidento patarėju – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Sakykite, kada ta divizija atsirastų, jeigu sprendimas būtų priimtas?
Klausimas dėl tolimesnės kariuomenės modernizacijos yra svarstomas įvairiuose formatuose jau kurį laiką. Taip pat, kokių veiksmų mes turėtume imtis, buvo svarstyta ir vakar, Valstybės gynimo tarybos posėdyje, kurį sušaukė prezidentas.
Sakykime, kad vis dar esame svarstymų procese ir tai nėra vien tik šiaip vertybinis ar ambicijų pasitikrinimas, su tuo yra susiję labai konkretūs įsigijimų planai, taip pat yra susijęs ir resursų klausimas – kiek mes galime sau leisti finansavimo ir kada mes turėtume tai padaryti.
Kiek tęsis tie svarstymai? Kiek laiko dar užtruks, kol bus priimtas galutinis sprendimas?
Artimiausiais mėnesiais mes turėsime sprendimą, kaip toliau judame su mūsų kariuomenės plėtra ir pajėgumų plėtojimu. Nes dabartinis sumanymas yra. Nėra taip, kad mes turime kariuomenę, bet neturime plano, nežinome, ką su ja daryti ir į kurią pusę judėti. Ne, mes turime ir krašto apsaugos sistemos plėtros programą, yra parengtas naujas projektas.
Bet atliepiant ir į karo Ukrainoje pamokas, ir į situaciją regione, ir į pasikeitusią kolektyvinės gynybos koncepciją, matome, kad gali tekti ir kooreguotis mums čia, viduje. Dabar matuojamės, ar mes tai pakelsime.
Kaip minėjote, atsižvelgiant į karo Ukrainoje pamokas, ar nereikėjo apie diviziją svarstyti gerokai anksčiau, prieš metus, o ne dabar?
Tam reikia resursų. Mes tų resursų tuo metu neturėjome ir dabar eitų kalba apie dar papildomai planuosiamus finansus. Tai reikštų ir pačios kariuomenės išsiplėtimą – pirmiausia, sausumos pajėgų – ir suintegravimo su kitomis kariuomenės rūšimis permąstymą, ir tam tikrus įsigyjimus.
Kai mes kalbame apie diviziją, ji turi būti gebanti daryti ne vien tik gynybą, bet ir kontratakavimo ir kitokio pobūdžio operacijas. Tai reiškia, kad mes turime turėti ir kumštį divizijoje, ir kalbėti apie mažiausiai vieną tankų batalioną, ir kitus dalykus, kurie priklauso divizijai.
Tai per kiek laiko realu turėti tokią diviziją su tankų batalionu?
Priklauso nuo pinigų ir nuo įsigijimo terminų. Vienas iš svarstymo aspektų – kada mes turėtume pilną operacinį pajėgumą. Mes negalime sau leisti kažką kurti dešimtmečius, statyti ir nepastatyti ir turėti nebaigtą procesą. Mes kalbame, ką mes galime turėti 2030 metams.
Dabar tai priklausys nuo paskaičiavimų, kiek mes galėsime įdėti pinigų. Jeigu pasiliekame dabartiniuose rėmuose, tai yra per sunkus mums projektas, mes jo nepakeltume ir tada dirbtume su dabartiniais parametrais.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.