Pasak I. Segalovičienės, reikėtų imti pavyzdį iš kitų Europos šalių, kurios nieko nelaukdamos priima sprendimus, padėsiančius gyventojams vis didėjant kainoms.
„Vieni sako – dar anksti, nesvarstykime. Kiti – reikia dar skaičiuoti. Treti – Švedijos Vyriausybė – sako taip: mes gyventojams padėsime kainų šoko akivaizdoje, įskaitant vienkartines 95 eurų išmokas.
Kovo 14 d. Švedijos Vyriausybė paviešino 1,32 mlrd. eurų vertės infliacijos pasekmių švelninimo planą: laikinai subsidijuoti mažesnį kuro akcizą, išmokėti vienkartinę 95 eurų išmoką automobilių savininkams, didesnes būsto subsidijas mažų pajamų gyventojams, pratęsti elektros išlaidų kompensacijas individualių namų savininkams [1]. Tai jau ne pirmas Švedijos antiinfliacinis paketas šiemet (pradinis buvo sausio 13 d.)“, – rašo I. Segalovičienė.
Prezidento patarėja pastebi, kad Lietuva juda per lėtai.
„Lietuvoje dar vis murkdomės su pirmuoju infliacijos pasekmių mažinimo priemonių paketu, kai tuo metu, kad ir kur pažiūrėsi – Europos Sąjungos šiaurė, pietūs, rytai ar vakarai, daug šalių priėmė antiinfliacines priemones ir žmonėms stiprinti priimami jau antrieji paketai.
Prezidentas dar vasarį teikė dvi tikslines priemones – skubų neapmokestinamojo pajamų dydžio padidinimą ir vienkartines 100 eurų išmokas pažeidžiamiausiems namų ūkiams, t. y. pensininkams, žmonėms su negalia, daugiavaikėms šeimoms, vaikams su negalia, nepasiturinčiose šeimose augantiems vaikams. Strategija – apsaugoti perkamąją galią tų, kuriems sunkiausia.
Pirmoji praėjo pateikimo stadiją Seime (beje, Seimas nutarė, kad svarstys sulėtintai). Antroji – vienkartinė išmoka pažeidžiamiausiems – padėta į „dar per anksti svarstyti“ stalčiuką.
Kada Lietuva išbris iš pasyvaus požiūrio į paprastų gyventojų problemas? Ar visos be išimties Europos Sąjungos šalys turi priimti po kelis antiinfliacinius paketus, kad Lietuva šiemet bent pirmajam pribręstų? Partijų programose žadame žmonėms gyvenimą kaip Švedijoje, o realybėje elgiamės kaip?
Šiandien infliacija – beveik 15 procentų. Dėl jos į biudžetą kapsi reikšmingo dydžio nenumatytos viršplaninės pajamos. Padėti žmonėms yra iš ko. Politika „Dar per anksti“, „Palaukim“, „Paskaičiuokim“ turėtų būti nedelsiant pakeista į „Pasiūlėm“ ir „Priėmėm sprendimą“, „Vardan mūsų žmonių“.
Laukiam“, – rašo I. Segalovičienė.
Labai abejoju kad tokios dienos sulauksim
Alma