Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė interviu portalui „Euractiv“ teigia, kad šalis, pirmąkart stojusi už ES šturvalo, bus ta, kuria galima pasitikėti.
Pasak jos, labai svarbu, kad ES iki Lietuvos pirmininkavimo pavyko susitarti dėl ilgalaikio sąjungos biudžeto. Tai leis pradėti spręsti Europos jaunimo nedarbo problemas jau nuo 2014 metų. Lietuvos pirmininkavimo metu bus deramasi dėl papildomų 70 finansinių aktų.
Į panašias problemas taikysis ir Lietuva pirmininkavimo metu. Prezidentės manymu, svarbu nukreipti investicijas taip, kad jos padėtų atsigauti ekonomikai ir mažintų nedarbą dar iki 2014 metais gegužę vyksiančių rinkimų į Europos Parlamentą. Jaunimo nedarbui yra skirta labai maža biudžeto dalis, tai reiškia, kad tik derybų būdu bus galima rasti efektyviausią lėšų panaudojimo būdą. Anot D. Grybauskaitės, šalys narės gali pasidalinti savo sėkmės pavyzdžiais ir nuspręsti, kuris iš jų yra naudingiausias visam blokui.
Finansines Europos problemas, prezidentės manymu, reikia spręsti kuriant bankų sąjungą, tačiau tam reikia didžiulio valstybių narių pasitikėjimo ja. Lietuva iš ES prie savo biudžeto papildomai gauna maždaug 3-4 proc. BVP ir tai yra žymi dalis. Visgi kitose šalyse yra atvirkščiai, o vietos politikai dėl prastos padėties šalies viduje kaltina visą ES. Taigi labai sunku rasti receptą pasitikėjimui, teigia prezidentė.
Paklausta dėl planų realumo įgyvendinant ES energetinį vidaus tinklą iki 2015 metų, kai visos šalys narės tarpusavyje galės keistis dujomis ir elektra, D. Grybauskaitė vertina juos realistiškai. Iki 2013 metų Lietuva jau turės bendrą dujotiekį su kaimynėmis, o iki 2015 – elektros liniją su Švedija. Pastarąjį projektą iš esmės finansuoja ES, tai labai svarbu Lietuvai, kuri siekia energetinės nepriklausomybės nuo Rytų. Tuo tarpu skalūnų dujos, yra didžiulė galimybė Lietuvai, tačiau tą galimybę dar reikia ištirti. Visgi, anot prezidentės, nepasinaudojimas ja gali brangiai kainuoti.
Interviu „Euractiv“ D. Grybauskaitė pripažino žinanti, kad užsienyje ją vadina Geležine ledi. Visgi prezidentė nesutinka, kad ir pirmininkavimas ES bus toks pat. Žinoma, bus siekiama kuo labiau išnaudoti savo kaip pirmininkaujančios šalies galias, tačiau viskas priklauso nuo sutarčių ir teisinių galių pusiausvyros. Pagrindininis pirmininkavimo tiklas, anot prezidentės, yra atklikti viską profesionaliai ir rezultatyviai.