Ekspertai stebisi - padėtis neeilinė: premjerui Skverneliui diriguoti bando ir Karbauskis, ir Prezidentė, o šis visiems įrodinėja savo savarankiškumą. Kai du pešasi, sakoma, laimi trečias, tačiau kai pešasi trys, gali pralaimėti paprasti piliečiai. Kas su šypsena, kas ir su nerimu veide – į prezidentūrą suguža visi keturiolika naujų ministrų su premjeru priešakyje. Vyriausybės nariai atvyko išklausyti prezidentės nurodymų, ko iš jų tikimasi per artimiausius metus. Uždaviniai – anaiptol ne staigmena. Dalia Grybauskaitė išvardijo, kad Vyriausybė turi mažinti socialinę atskirtį, užbaigti pensijų indeksavimo procesą, įvykdyti švietimo reformą, didinti šalies saugumą. Ir tuo pat metu – nesipykti nei su ja, nei su Seimu.
Premjeras iškart klusniai džiaugiasi, kad antrą darbo savaitę taip ir vyksta.
Tačiau darbas laukia dar ketverius metus, o valstiečiai ir žalieji pasimokė, kas būna, kai Vyriausybė pykstasi su prezidentūra. Socdemų kadencijos pabaigoje netgi nutrūko prezidentės ir tuomečio premjero Butkevičiaus susitikimai, o Grybauskaitė bemaž visą kadenciją socdemus engė dėl neveiklumo. „Valstiečiai" dabar jaučiasi stiprūs: ne tik valdo 11 ministerijų, bet ir turi didelę daugumą Seime, kurią tvirta ranka laiko Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Tačiau čia iškyla dilema: o kieno tvirta ranka laiko valstybę?
Tai, pasak Valatkos, įrodo vakar dienos pavyzdys, kai net patys valstiečiai nekreipė dėmesio į premjero nuomonę dėl lengvatos šildymui naikinimo ir ji buvo pratęsta. Vadinasi, pirmuoju smuiku griežia Karbauskis. Jis klojo pamatus partijos sėkmei kurdamas utopinius Naisius ir naudodamasis oponentų klaidomis. O Skvernelis palankiai susiklosčius aplinkybėms padėjo tuos rinkimus laimėti.
Politologų teigimu, būsimi Karbauskio ir Skvernelio santykiai su prezidentūra gali lemti jų sėkmę. Pasimokę iš socdemų klaidų valstiečių lyderiai iškart nuolankiai nuleido galvas prieš Grybauskaitę: dar rinkimų naktį leido jai parinkti kandidatus į krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministrų postus. O ir kiti ministrai patvirtinti be jokių trukdžių: neabejojama, kad viskas buvo suderinta iš anksto.
Kol kas globėjišką palankumą valstiečiams rodo ir pati Grybauskaitė. Tačiau, pasak ekspertų, pasitikėjimo kreditas neamžinas. Šalies vadovė vieną Seimo priimtą įstatymą jau spėjo ir vetuoti. O kur dar kone kasdien pasipilančios naujos valstiečių idėjos, tik kažkodėl nesusijusios su ką tik įvardytais prioritetais.
Neaišku, ir kaip klostysis pačių Karbauskio ir Skvernelio santykiai. Kol kas, pasak Rimvydo Valatkos, kelias atrodo duobėtas.
Kol kas valdantieji tokias kalbas vadina spekuliacijomis ir tikina, kad tarpusavyje sutaria visais klausimais. Ekspertai sako: tiesa išaiškės po pusmečio, kai baigsis bandomasis valdžios laikotarpis.
Plačiau apie tai TV3 reportaže