Europos Vadovų Taryba penktadienio naktį atsisakė atviro grasinimo paskelbti Rusijai sankcijų dėl Alepo bombardavimo, bet perspėjo, kad apsvarstys „visus įmanomus variantus“, jei Maskva nesugebės sustabdyti žiaurumų.
„Esmė yra ta, kad bet kokiu atveju visos šalys sutarė pasmerkti tai, kas vyksta šiandien Sirijoje, būtent Rusijos veiksmus Sirijoje, kad sutarė palikti visas galimas opcijas, visas galimybes taikyti bet kokias priemones ateityje, jeigu to reikės, nedetalizuojant konkrečiai“, - penktadienio rytą žurnalistams Briuselyje sakė D.Grybauskaitė.
„Diskusijos nebuvo lengvos, nes objektyviai visos šalys turi kitokį santykį su Rusija. Kuo toliau nuo sienos, tuo tie santykiai lengvesni, kuo mažiau buvo istorinių jautrumų, taip pat tie santykiai yra paprastesni. Viskas objektyvu ir suprantama. Svarbiausia, kad galiausiai vis tiek sutarėme bendrai, kaip reikės reaguoti“, - pridūrė ji.
Ragina sumažinti įtampą
Pasak šalies vadovės, šiandien ES turi galvoti ne tiek apie priemones ar spaudimą Maskvai per sankcijas, bet kaip sumažinti įtampą dėl Rusijos pajėgų koncentravimo Sirijoje, siekiant išvengti „visiško šios šalies“ sugriuvimo.
„Matėme, kuo tai baigėsi ir kokios pasekmės buvo Libijoje ir kitose šalyse, kur po karinių veiksmų praktiškai nieko nebelieka ir turime didžiulius pabėgėlių srautus į Europą“, - teigė D.Grybauskaitė.
Europos Vadovų Taryba penktadienį pareiškė, jog „griežtai smerkia Sirijos režimo ir jo sąjungininkų, ypač Rusijos, vykdomas atakas prieš civilius Alepe“ ir paragino „nedelsiant nutraukti karo veiksmus“.
Vakarai nuo praėjusio šeštadienio taip pat stebi į Viduržemio jūrą išplaukusią Rusijos laivų grupę, kuri prisidės prie pajėgų, vykdančių bombardavimus Sirijoje.
Pasak prezidentės, įtampa tarp Rusijos ir Vakarų šiuo metu siekia Šaltojo karo laikus.