• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tęsdamas darbo vizitą Lenkijos mieste Liubline, kuriame minimas 1569 m. sudarytos Lietuvos ir Lenkijos sąjungos - Liublino unijos 440-osios metinės, Prezidentas Valdas Adamkus trečiadienį priėmė Katalikiškojo Jono Pauliaus II universiteto suteiktą filosofijos garbės daktaro vardą ir šį vardą liudijančius dokumentus bei regalijas. Iškilmingą akimirką stebėjo ir Prezidento kalbos klausėsi daugybė žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Garbės daktarų regalijas dar priėmė Lenkijos Prezidentas Lechas Kačinskis (Lech Kaczynski), Ukrainos Prezidentas Viktoras Juščenka ir buvęs Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas Stanislavas Šuškevičius. Regalijos skirtos ir Latvijos bei Estijos prezidentams, tačiau jie iškilmėse dalyvauti negalėjo.

REKLAMA

Lietuvos Prezidentas sakė esąs labai sujaudintas tapęs bendruomenės, su kuria siejamas Jurgio Matulaičio-Matulevičiaus (Jerzy Matulewicz) vardas, kuriai priklausė Popiežius Jonas Paulius II ir Česlovas Milošas (Czeslaw Milosz), Helmutas Kolis (Helmut Kohl) bei daugelis kitų iškilių asmenybių, nariu.

REKLAMA
REKLAMA

„Priimu šį įvertinimą kaip įpareigojimą tęsti darbus stiprinant Lietuvos ir Lenkijos partnerystę krikščioniškosiomis vertybėmis grįstoje Europoje”, - sakė Prezidentas miniai susirinkusių žmonių.

Šalies vadovas priminė, kad Liublinas - simbolinis vardas mūsų šalių istorijoje. Nuo lietuvio Jogailos, tapusio Lenkijos karaliumi, funduotų bizantiškųjų freskų Liublino pilies koplyčioje iki Jono Mateikos paveikslų - daug kas čia liudija bendrą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės kultūrinį ir istorinį palikimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Prezidentas žavėjosi Katalikiškojo Jono Pauliaus II universiteto, jo vadovybės ir studentų atkaklumu bei ryžtu, net gūdžiausiais komunizmo laikais, patyrus daugybę represijų ir pažeminimų, išlikti katalikiškosios minties centru ir vienintele užuovėja daugeliui komunistiniame pasaulyje pasmerktų šalies patriotų.

REKLAMA

Prezidentas V. Adamkus pripažino, kad mūsų bendra praeitis ne visada buvo vien šviesi, tačiau šiandien jau galime drąsiai didžiuotis, kad, atkūrę nepriklausomybę, sugebėjome peržengti mus skyrusias praeities nuoskaudas. „Nuo Krėvos iki Liublino unijų, nuo „Abiejų tautų tarpusavio įsipareigojimo”, papildžiusio Gegužės 3-iosios Konstituciją, iki lygiai prieš 15 metų pasirašytos Lietuvos ir Lenkijos partnerystės ir bendradarbiavimo sutarties - mes vėl pratęsėme savo istorinę kompromisų ir unikalių strateginių partnerysčių tradiciją”, - sakė Prezidentas.

REKLAMA

Valstybės vadovas pažymėjo, kad mūsų protėviai, kurdami bendrą valstybę, toliaregiškai žiūrėjo į ateitį, mąstė platesnėmis politinėmis kategorijomis nei siauri teritoriniai ar nacionaliniai interesai.

"Šiandien lietuviai ir lenkai vėl turi daug priežasčių ant bendrų solidarumo ir pasitikėjimo pamatų kurti naujas abipusiai svarbias europietiškas bendrystes - "unijas". Rytų partnerystė, Europos Sąjungos bendroji energetikos politika, Lietuvą ir Lenkiją jungiantis energijos tiltas, nauja bendra atominė elektrinė, europietiški keliai ir geležinkeliai - tai mūsų strateginės užduotys ir tolesnio Europos vienijimosi projektai", - sakė filosofijos garbės daktaru tapęs V. Adamkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis paragino Lietuvos ir Lenkijos mokslininkus, intelektualus ir visuomenininkus dar aktyviau ieškoti sąlyčio taškų. "Tikiu, kad atgimusi Lietuvos ir Lenkijos bendra atmintis, lenkų ir lietuvių bendras istorinis ir kultūrinis paveldas turi tapti svarbia terpe mūsų naujiems bendriems darbams, o ne kliūtimi mūsų vienybei", - pažymėjo Prezidentas.

REKLAMA

Valstybės vadovas pabrėžė, jog šiandien mūsų vienybei taip pat trūksta, kad Lietuvos lenkai ir Lenkijos lietuviai keistų ir plėstų savo nacionalinio tapatumo ribas. Jie turi tapti grandine, kuri jungtų senosios Abiejų Tautų Respublikos kultūros palikimą su mūsų valstybių dabartimi ir ateitimi. Turime būti verti savo bendros praeities, savo didžiųjų protėvių vertybių ir idealų.

Vakare Prezidentas V. Adamkus vyks į Torūnę ir dalyvaus Lietuvos ir Lenkijos namų atidarymo ceremonijoje. Šalies vadovas Torūnės universitete susitiks su miesto bendruomene, pristatys lenkų kalba išleistą knygą apie savo, Lietuvos vadovo, prezidentavimo metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų