• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kadenciją baigianti premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad nuspręsti keisti Taivaniečių atstovybės pervadinimą gali tik pats Taivanas.

Kadenciją baigianti premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad nuspręsti keisti Taivaniečių atstovybės pervadinimą gali tik pats Taivanas.

REKLAMA

Taip ji kalbėjo socialdemokratams svarstant normalizuoti santykius su Kinija. Vilniaus ir Pekino santykiai prieš kelis metus, kai Lietuva atidarė Taivaniečių atstovybę.

„Reikia suprasti, kad pavadinimą suteikė patys taivaniečiai, tai taivaniečių čia ir būtų klausimas, ar jie pasirengę pervadinti savo atstovybę, ar kažkokie kiti sprendimai iš sektų“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė I. Šimonytė.

„Nėra toks tiesmukas dalykas, kaip kas įsivaizduoja, kad čia yra paprastas sprendimas“, – pridūrė ji.

Lietuvių ir anglų kalba Taipėjaus atstovybė Vilniuje pavadinta „Taivaniečių“, o kinų kalba pavadinime naudojamas „Taivano“ vardas. Pekinas tame įžvelgia salos bandymus veikti kaip nepriklausoma šalis.

REKLAMA
REKLAMA

Kinija savarankišką ir demokratinį Taivaną laiko savo teritorija ir žada kada nors ją susigrąžinti, jei prireiks – jėga. 

REKLAMA

„Tai buvo pirma (Taivano – BNS) atstovybė, nesvarbu kokiu pavadinimu, po daugelio metų pertraukos, po labai, labai ilgos pertraukos. Visą šitą ilgą laiką pavykdavo Kinijai įtikinti valstybes neatidaryti naujų atstovybių“, – pabrėžė I. Šimonytė.

Normalizuoti santykius su Kinija pastaruoju metu siūlė prezidentas Gitanas Nausėda ir Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas.

REKLAMA
REKLAMA

G. Paluckas BNS praėjusią savaitę sakė sieksiantis, kad į Pekiną grįžtų dirbti Lietuvos ambasadorius, o į Vilnių – Kinijos ambasadorius.

Tuo metu Taivaniečių atstovybės atidarymą jis yra pavadinęs „grubia diplomatine klaida“.

I. Šimonytė tokią potencialaus būsimo Vyriausybės vadovo iniciatyvą trečiadienį pavadino neišmintinga.

Ji pabrėžė, kad Kinija sprendimą pažeminti dvišalius diplomatinius santykius su Lietuva priėmė vienašališkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei iš tiesų yra ūpo šitą klausimą keisti, tą klausimą Kinija puikiausiai gali ir pakeisti“, – ketvirtadienį teigė I. Šimonytė.

„Bet jei tai reiškia kažkokias sąlygas Lietuvai ar Taivainiečių atstovybei, mūsų kolegoms Taivane, toks pasakymas, kad rasime kažkokį bendrą interesą, sunkiai tą interesą surandu. Juoba, kad per šitą visą laiką situacija labai smarkiai komplikavosi ta prasme, kad žinome, kas padeda Rusijai kariauti prieš Ukrainą“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

G. Paluckas praėjusią savaitę interviu BNS sakė, kad jo Vyriausybė siektų atkurti pilnaverčius diplomatinius santykius su Kinija, tačiau neketina daryti pernelyg didelių nuolaidų.

Socialdemokratų kandidatas į premjerus sakė sieksiantis, kad į Pekiną grįžtų dirbti Lietuvos ambasadorius, o į Vilnių – Kinijos ambasadorius. 

Už santykių su Kinija normalizavimą pasisako ir prezidentas G. Nausėda, tačiau jis pabrėžia, kad tai turi būti abipusis interesas.

Teisingai sako, kad gali spręsti tik Taivanas. Mūsiškiai prieš kelis metus džiaugėsi, kad Taivanas investuos Lietuvoje milijardines investicijas. Bet Taivanas persigalvojo ir savo investicijas nukreipė į Vokietiją
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų