Šalia statomo didžiausio Šiauliuose prekybos ir laisvalaikio centro „Tilžė“ ištuštėjo gyventojų šuliniai. Nė lašo vandens nei maistui, nei nusiprausti, nei išsiskalbti. Gyventojai sako kenčiantys jau tris mėnesius. Jie tikisi ne tik vandens, bet ir kompensacijų. Miesto meras pažadėjo vandentiekį. Kitais metais, rašo „Šiaulių kraštas“.
Be vandens tris mėnesius
Tilžės gatvės gyventoja Virginija Janavičienė atidaro šulinį, iš kurio vandenį sėmė netrūkdama jau trisdešimt metų. Vandens — nė lašo. Dumblas ir tas baigia išsausėti. Be lašo vandens gyvena nuo rugpjūčio. Ji — artimiausia statomo pramogų centro „Tilžė“ kaimynė.
„Iš karto nesupratau, ko tas mūsų hidroforas taip traška, užsikimšo skalbyklė. Kur tau nekauks, pasižiūriu — šulinyje — dvokiantis rudas dumblas“, — skundėsi Tilžės gatvės gyventoja Joana Trakšelienė.
Kalniuko rajonas — vienintelis centrinės miesto dalies rajonas, kuriame nėra nei centralizuoto miesto vandentiekio, nei nuotėkų kanalizacijos. Vanduo — tik iš šulinių.
Trys mėnesiai sausros
Virginija Janavičienė pasakojo, jog šulinys ištuštėjo, kai kitoje gatvėje statomo pramogų ir prekybos centro„ Tilžė“ statytojai pradėjo tiesti požemines komunikacijas. Tam buvo kasami didžiuliai “katlavanai“ — gilios ir plačios duobės. Juose telkšojo vanduo. Statytojai, norėdami išsausinti duobes, kad darbininkai galėtų juose dirbti, suleido į šešių metrų gylį įrenginius, vadinamus adatinius filtrus. Jais ištraukiamas iš duobių vanduo.
„O kas bus žiemą bijau pagalvoti: juk šaligatvius valys, o mano šulinys prie pat šaligatvio tik beveik dviem metrais žemiau.“
Ekologinė nelaimė?
Žmonės, netekę šuliniuose vandens tikino, kad „Tilžės“ statytojai gali sukelti rimtą ekologinę nelaimę: “Mes vandens šuliniuose galime iš viso nebeturėti, nes gali būti pažeista požeminių vandens gyslų sistema“.
Žmonės vienu balsu tikino, kad Kalniukas visada buvo vienas šlapiausių rajonų. Vanduo net ir per didžiausias sausras stovėdavo grioviuose. Žmonės turėdavo paramstyti vaismedžius, kad šie neišvirstų dėl per daug šlapio ir dėl to minkšto durpingo dirvožemio.
Prisipažįsta atėmę vandenį
Generalinio “Tilžės“ statybos rangovo “Dailista“ projektų vadovas Virginijus Grigaliūnas iš karto pripažįsta, kad vanduo išseko dėl jų kaltės.
„Problema yra laikina: mes naudojame adatinius filtrus, kad pažemintumėme vandens lygį. Mums reikia dirbti maždaug šešių metrų gylyje, o pakasi metrą ir stovi vanduo. Mūsų žmonės juk po vandeniu nedirbs“, — aiškino projektų vadovas V. Grigaliūnas.
Statybos subrangovo UAB „Žemda“, kaip tik ir atliekančios kasimo bei sausinimo darbus, direktorius Rimas Špokas “nuramino“ — tai normalus procesas, kai dingsta vanduo.
Rita Žadeikytė