Pamažu prekių ir paslaugų prekyba „kraustosi“ interneto erdvę – juk patogu net neišeinant iš namų įsigyti norimų prekių ar užsisakyti paslaugų negaištant laiko eilėms. Pastaruoju metu vis dažniau reklamuojama dar viena paslauga – apsipirkimas vaistinėje internetu. Tiesa, ši paslauga kelia šiokių tokių neaiškumų, nes niekas netikrina, ar vaistus užsisakantis asmuo nėra nepilnametis, kaip įsigyti receptinį vaistą ir kaip išvengti apgaulės, jei vienam žmogui skirtus vaistus atsiims kitas.
Vaistai paštu nesiunčiami?
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Gintautas Barcys, kalbėdamas apie prekybą vaistais internetu, sakė: „Prekyba vaistais internetu nėra tokia, kaip mes įsivaizduojame, nes galima pateikti užsakymą internetu, bet atsiimti jį reikia vaistinėje. Niekas paštu vaistų klientams į namus nesiunčia.“
Pašnekovo teigimu, šioje srityje esama nemažai neišspręstų klausimų: „Yra kelios labai aiškios problemos. Svarbu išspręsti receptinių vaistų recepto pateikimo problemą. Kitas diskutuotinas aspektas yra paties vaistų paėmimo klausimas, svarbu, kad to negalėtų padaryti vaikai ar kiti asmenys. Nemažiau svarbu ir vaisto pristatymo ligoniui saugumas, kitaip tariant, ar tinkamai vaistas buvo transportuotas, laikytas.“
Visagalė reklama
Įvairių medicininių preparatų reklama internete ar per televiziją nieko nestebina, bet apsukrūs prekybininkai klientus medžioja ir siūlydami kitas paslaugas. Apie pardavėjų siūlymus pirkėjams, užsisakantiems iš internetinės vaistinės už tam tikrą sumą prekių, jas pristatyti nemokamai ir apie tai, kad suteikiama galimybė prekes paiimti kitam asmeniui, o ne pačiam užsakovui, pašnekovas sakė: „Tokios informacijos man matyti neteko, bet jei tokie pasiūlymai pateikiami, reiktų jais pasidomėti. Kai kuriose šalyse prekyba vaistais internetu vyksta. Pristatymo į namus paslauga iš esmės yra galima, bet užsakymas turėtų būti pristatytas būtent tam žmogui, kuris jį pateikė. Galimas variantas, kuomet asmuo turi recepta ir jam prekę į namus pristato vaistininkas.“
Pasak pašnekovo, svarbu ir pačios farmacinės paslaugos kokybė: „Žmogus, gaunantis vaistą, turi gauti iš vaistininko informaciją apie preparato dozes, vartojimą ir kitus ypatumus. Jei vaistas nereceptinis – tokios infomacijos būtinybė didėja, nes tai nėra gydytojo rekomenduotas vaistas. Būtina paaiškinti klientaui, kaip vartoti, kada, su kuo vartoti preparato negalima.“
Svarbiausia – vartotojo saugumas
G. Barcio teigimu, internetinė prekyba vaistas yra technologijų progreso rezutatas ir to nei neigti, nei stabdytio nereikia, svarbu viską tinkamai sutvarkyti, kad būtų vykdoma saugiai ir nenukentėtų vartotojai.
Pašnekovo teigimu, kol kas Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai nėra tekę sulaukti skundų dėl internetu įsigytų vaistų: „Galbūt skundų nėra buvę todėl, kad žmonės patys puikiai suvokia savo atsakomybę įsigydami vaistą internetu. Anksčiau yra buvę diskusijų su vaistinių atsovais dėl nekorektiškos reklamos internete ir kitų su vaistų prekyba susijusių dalykų. Žinoma, tai susiję ir su pačių vaistinių konkurencija, bet problemų šioje srityje yra.“
Labiausiai vilioja potenciją gerinantys vaistai
Internete gausu svetainių ir įvairiausių skelbimų, kuriuose slūloma įsigyti vaistų ir maisto papildų. Itin populiarūs įvairūs svorio numesti padedantys preparatai ir vaistai potencijai gerinti. VVKT duomenimis, dažniausiai visos šios svetainės yra nelegalios, neturinčios licencijų ir dažnai prekiaujančios falsifikuotais vaistais. „Pfizer“ farmacijos kompanija neseniai pranešė, kad Kinijoje per mėnesį nelegaliai buvo pagaminama apie 250.000 falsifikuotų „Viagros“ tablečių, kurios internetu buvo pardavinėjamos Europoje, JAV ir Viduriniuose Rytuose.
Specialisto teigimu, tokia veikla yra nelegali ir žmogus pasiskųsti gali nebent policijai, kad buvo apgautas, nes tai tas pats, kaip vaistų įsigijimas turguje. Į klausimą, kas skatina žmones rizikuoti ir pirkti vaistus internetu iš nepatikimų šaltinių, G. Barcys sakė: „Kalbant apie potenciją gerinančius vaistus, motyvas galėtų būti konfidencialumas, gal žmogus nepatogiai jaučiasi eidamas į vaistinę. Taip pat aktuali ir kaina, nes tai, kas siūloma internetinėse parduotuvėse, yra kur kas pigiau nei legaliose vaistinėse. Tokį kainos skirtumą paaiškina didelė tikimybė, kad produktas yra falsifikuotas.“
Bandymas sutaupyti – sveikatos kaina
Apie tai, kas gresia žmonėms, perkantiems vaistus internetu iš nepatikimų pardavėjų, pašnekovas sakė: „Žmonės rizikuoja paties vaisto kokybe, o tai susiję su vaisto veiksmingumu, saugumu ir kitais dalykais. Dar vienas svrabus dalykas, jei vaistas nėra falsifikatas, svarbu atsižvelgti į tai, kokiu būdu jis gabenamas pas pirkėją – ar laikomąsi visų saugumo, vaisto laikymo ir gabenimo instrukcijų? Tokie pažeidimai taip pat sukelia riziką.“
Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento specialistų teigimu, Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymas, reglamentuojantis farmacinę veiklą Lietuvos Respublikoje, nustato, kad vaistų pardavimas gyventojams yra licencijuojama veikla, vykdoma vaistinėje. Prekiauti vaistiniais preparatais internetu bei vaistinius preparatus iš vaistinės pacientams pristatyti paštu ar per kurjerį Farmacijos įstatymas neleidžia.
Pagal Geros vaistinių praktikos nuostatus, patvirtintus LR sveikatos apsaugos ministro 2007 m. birželio 15 d. įsakymu Nr. 494, kurių laikytis vaistinės licencijos turėtojus įpareigoja Farmacijos įstatymas, gyventojų pageidavimu vaistinius preparatus galima užsisakyti telefonu ar internetu, tačiau išduoti užsakytus vaistinius preparatus galima tik vaistinėje, suteikiant farmacinę paslaugą. Farmacinės paslaugos sąvoka apima receptinių ir nereceptinių vaistinių preparatų parinkimą, farmacinės informacijos apie vaistinius preparatus teikimą. Ją gali teikti tik tokią teisę turintys farmacijos specialistai.
Pasak ministerijos specialistų, signalų apie nelegalią internetinę prekybą vaistais nebuvo gauta.