A. V. buvo kaltinamas tuo, kad veikdamas su dviem bendrininkais, susitarė, kad jie, žadėdami gerą atlygį ir pasinaudodami verbuojamų asmenų socialiniu pažeidžiamumu (dėl tvirtų socialinių ryšių neturėjimo, jauno amžiaus, sunkios materialinės padėties), atsigabens keturis asmenis, kurie vogs iš parduotuvių, ir jie iš šių asmenų vykdomų nusikaltimų pelnysis.
Vienas iš bendrininkų, kuris tyrimo metu mirė, Lietuvoje turėjo užverbuoti asmenis ir jų duomenis perduoti A. V. bei asmeniui, kurio atžvilgiu ikiteisminis tyrimas išskirtas. Kiti, būdami Jungtinėje Karalystėje, turėjo organizuoti užverbuotų asmenų išvykimą iš Lietuvos ir pasitikti juos Škotijoje, kad išnaudotų vagystėms iš parduotuvių.
Kaltinamasis A. V. nuo teisėsaugos institucijų slėpėsi nuo 2017 metų, kol 2021-ųjų pabaigoje buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje pagal Europos arešto orderį.
Teismas konstatavo, kad A. V. kaltė yra įrodyta. Savo kaltę dėl prekybos žmonėmis jis neigė, tačiau pripažino, kad vežė nukentėjusiuosius į parduotuves vogti pagal iš anksto numatytus maršrutus, nuspręsdavo, kokias prekes vogti, ir užsiėmė vogtų prekių realizavimu.
Nukentėjusieji buvo apgauti žadant legalų darbą užsienyje arba gerą uždarbį už pavogtas prekes. Buvo paimami jų asmens dokumentai, neleidžiama išvykti, liepiama sulaikymo metu sakyti, kad vogė dėl neturėjimo ką valgyti. Jie privalėjo vogti nurodytas konkrečias prekes ir jas atiduoti A. V. ar jo bendrininkams. Nepavykus pavogti ar per mažai pavogus nukentėjusiesiems buvo grasinama fiziniu susidorojimu, jie negaudavo pažadėto atlygio už pavogtas prekes.
A. V. ar jo bendrininkai pagal iš anksto suderintą vagysčių taktiką ir mechanizmą apmokydavo žmones vogti taip, kad nešant prekes iš parduotuvių nesuveiktų apsaugos sistemos.
Nustatydamas bausmės dydį, teismas atsižvelgė į tai, kad nusikalstamos veikos padarytos daugiau nei prieš dešimt metų, duomenų apie naujai daromas nusikalstamas veikas nėra, be to, svarbus yra bausmės neišvengiamumo įgyvendinimas, o ne pernelyg ilgo įkalinimo siekimas.
Teismo vertinimu, bausmės tikslai gali būti pasiekti paskiriant minimalias baudžiamojo įstatymo straipsnių sankcijose nustatytas bausmes – A. V. skirta subendrinta 4 metų 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.
Nukentėjusiesiems priteistas ir neturtinės žalos atlyginimas: ilgiausiai (trejus metus) vagystėms išnaudotam nukentėjusiajam priteisti 5 tūkst. eurų, kitiems trims – po 500–700 eurų.
Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!